TYP: a1

Tajemnicze wybuchy na dnie Bałtyku. Znowu.

wtorek, 25 października 2022
Hanka Ciężadło

W Zatoce Fińskiej odnotowano kilka wybuchów „nieznanego pochodzenia”. Zarejestrowały je urządzenia Instytutu Sejsmologicznego Uniwersytetu Helsińskiego. Do serii eksplozji doszło w okolicy Primorska i Wyborga. Przyjrzyjmy się zatem, jaki rurociąg tamtędy przebiega?

Fińskie czujniki

Sejsmograf należący do Uniwersytetu Helsińskiego ma monitorować wystąpienie fal sejsmicznych pochodzących z rozmaitych źródeł. Mogą one być skutkiem trzęsienia ziemi, ale też działalności człowieka – na przykład intensywnie prowadzonych prac górniczych, budowlanych, albo... detonacji. Ich charakter można rozpoznać po kształcie oraz częstotliwości sygnału. Tym razem nie ma watpliwości, że chodziło o eksplozje.  

Wstrząsy nastąpiły w ubiegły czwartek o 12:35, 14:02, 17:54 i 18:33. Dodatkowy, pojedynczy wybuch miał miejsce dzień później. W kontekście ewentualnych działań terrorystycznych znaczenie ma jednak nie tylko czas, ale też magnituda. Może ona bowiem świadczyć o zaangażowaniu i środkach, jakimi dysponowali sprawcy całego zamieszania. Zdaniem fińskich sejsmologów, w tym konkretnym przypadku magnituda wynosiła od 1,3 do 1,8 w skali Richtera. Wskazuje na użycie od 50 do nawet 100 kg dynamitu. 

Powtórka z rozrywki

Pod koniec września nieznani sprawcy uszkodzili rosyjsko-niemiecki gazociąg. Wtedy zniszczeniu uległy obie nitki Nord Stream 1 oraz jedna należąca do Nord Stream 2. Winnego nie udało się znaleźć, chociaż szukają go Szwedzi, Duńczycy, no i oczywiście Niemcy. Wówczas do sabotażu doszło jednak na wodach międzynarodowych.

Wybuchy, jakie odnotowano tym razem, również miały miejsce w bezpośrednim sąsiedztwie tej nieszczęsnej instalacji. Różnica polega na tym, że to już były rosyjskie wody terytorialne. Jest mało prawdopodobne, by Rosjanie wpuścili kogoś w ten rejon nawet w czasie pokoju, a co dopiero podczas „specjalnej operacji”.

Oczywiście istnieje też opcja, że detonacje nie mają żadnego związku z Nord Stream. Jak powiedział dyrektor Instytutu Sejsmologicznego Timo Tiira, do podobnych wybuchów dochodziło już w przeszłości. Były one efektem neutralizacji starych min lub po ćwiczeń przeprowadzanych przez rosyjską marynarkę wojenną. 

Tagi: Bałtyk, wybuch, Nord Stream, Rosja
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 28 May

Powróciła do kraju Barbara Królikowska, która na 12-metrowym jachcie "Karolka" w rodzinnym rejsie odbyła podróż dookoła świata na trasie długości 34 887 Mm. Za swój rejs została uhonorowana nagrodą Srebrny Sekstant i I Nagrodą Honorową Rejs Roku 2005.
sobota, 28 maja 2005
Z przystani AKM w Gdańsku wyruszył niewielki (około 8 m) jacht "Probus" z Kpt. Jerzym Cołojewem i dwoma przyjaciółmi w udany i trudny rejs do Islandii.
niedziela, 28 maja 1972
W Plymouth zakończył okołoziemski rejs bez zawijania do portów, dookoła trzech przylądków, Francise Chichester na jachcie "Gipsy Moth IV".
niedziela, 28 maja 1967
Urodził się jeden z najsłynniejszych żeglarzy morskich Francis Joyon.
poniedziałek, 28 maja 1956