TYP: a1

ORP Błyskawica już w stoczni

piątek, 12 marca 2021
Anna Ciężadło

Legendarna Błyskawica, statek-muzeum, został już odholowany do doku w Stoczni Wojennej w Gdyni, będącej częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Zasłużona jednostka przejdzie tam gruntowny remont, podczas którego konserwacji poddane zostaną nad- i podwodne elementy statku. Koszt przedsięwzięcia wyniesie 7,1 mln złotych.

Gdynia bez "Błyskawicy"

Mieszkańcy Gdyni tak bardzo przyzwyczaili się do obecności kultowego niszczyciela, że trudno im uwierzyć, iż mógł tak po prostu odpłynąć. Na szczęście, okręt wróci na stałe miejsce latem. Nie udał sie też specjalnie daleko - został odholowany na Oksywie, gdzie mieści się dok Stoczni Wojennej. W operacji przemieszczania "Błyskawicy" wzięły udział trzy holowniki i motorówka z Dywizjonu Okrętów Wsparcia. 

Renowacja

Nasz najsłynniejszy niszczyciel ma być remontowany przez trzy miesiące. Po dokonaniu niezbędnych napraw staruszek zostanie jeszcze pomalowany specjalną farbą antykorozyjną, więc odwiedzając go, będziemy mogli gołym okiem podziwiać jego nową aparycję.

Wykonawca remontu, Stocznia Wojenna w Gdyni, zapewnia trzyletnią gwarancję na wykonane prace. Co ciekawe, to właśnie ten szczegół w dużym stopniu zadecydował o wygraniu przez firmę przetargu. Pozostali kontrahenci biorący w nim udział, czyli Stocznia Remontowa Nauta oraz Gdańska Stocznia Remontowa, zaoferowali krótszy okres gwarancyjny, a także nieco wyższe ceny.

Stocznia daje radę

Zwycięzca przetargu na remont Błyskawicy może się poszczycić innymi udanymi renowacjami. Stocznia ostatnimi czasy podjęła się przeprowadzenia remontu lub modernizacji kilku znanych (chociaż nie tak, jak „Błyskawica”) jednostek: ORP „Gen. Tadeusz Kościuszko” , ORP „Kadm. Xsawery Czernicki” oraz okrętu hydrograficznego ORP „Arctowski”. Co prawda, są to statki znacznie młodsze od „Błyskawicy”, jednak stopień skomplikowania prac jest podobny. Mamy nadzieję, że wszystko pójdzie zgodnie z planem i latem tego roku odnowiona "Błyskawica" znów będzie cieszyć oczy mieszkańców Gdyni i turystów.

Tagi: Błyskawica, Gdynia, remont, statek, muzeum, przetarg
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 25 September

Na żaglowcu "Fryderyk Chopin" rozpoczęła się kolejna "Szkoła pod Żaglami".
sobota, 25 września 2004
Z s/y "Tadeusz" w czasie silnego sztormu za burtą znalazła się młoda żeglarka; poszukiwania nie dały rezultatu.
niedziela, 25 września 1983
Na wysokości miejscowości Lubiatów, w wyniku wywrotki i doznanych uszkodzeń, zatonął s/y "Polaris"; jeden z członków załogi poniósł śmierć.
niedziela, 25 września 1983
Przy wejściu do Górek Wschodnich rozbił się s/y "Cefeusz"; śmierć poniosło 5 żeglarzy.
niedziela, 25 września 1966
Urodził się Horatio Nelson, admirał brytyjski, m.in. zwycięsca bitwy pod Trafalgarem.
poniedziałek, 25 września 1758
Rusza II wyprawa Krzysztofa Kolumba.
środa, 25 września 1492