TYP: a1

ORP Błyskawica przejdzie remont

czwartek, 14 stycznia 2021
Anna Ciężadło

Legendarna jednostka, będąca jedną z największych atrakcji turystycznych Gdyni, przejdzie już wkrótce poważny remont. Ostatnia renowacja zasłużonego niszczyciela miała miejsce w 2014 roku. Warto przypomnieć, że ORP Błyskawica jest obecnie najstarszym niszczycielem na świecie.

Statek muzeum

ORP Błyskawica wszedł do służby w 1937 roku jako tzw. kontrtorpedowiec (wedle obecnej nomenklatury jest niszczycielem). Aktywnie uczestniczył w działaniach II wojny światowej, i to od samego jej początku aż do ostatnich dni walk. W czasie wojny Błyskawica przepłynęła w sumie 148 356 mil morskich, biorąc udział we wszystkich istotnych operacjach oraz kampaniach frontu zachodniego – m. in. w bitwie o Atlantyk, ewakuacji Dunkierki, kampanii norweskiej ioraz operacjach Torch, Overlord oraz Deadlight.

W 1946 roku okręt przejęła Royal Navy, jednak nigdy nie podniesiono na nim brytyjskiej bandery. Rok później statek powrócił pod polską banderę, a po koniecznym remoncie oraz przezbrojeniu pełnił funkcję okrętu flagowego Marynarki Wojennej.

Od 1976 roku niszczyciel cumuje w Porcie Gdynia jako okręt muzeum. Warto przypomnieć, że ORP Błyskawica, już jako eksponat, został odznaczony Złotym Krzyżem Orderu Virtuti Militari oraz Medalem „Pro Memoria”.

Remont staruszka

Renowacją Błyskawicy zajmie się zwycięzca zorganizowanego z tej okazji przetargu - gdyńska PGZ Stocznia Wojenna.

Nie wiadomo dokładnie, jakie prace zostaną wykonane. Stocznia poinformowała jedynie, że jednostka przejdzie naprawę dokową, która umożliwi utrzymanie jej w dobrym stanie technicznym pozwalającym na pełnienie dotychczasowych funkcji reprezentacyjnych oraz muzealnych.

Zgodnie z warunkami ustalonymi w przetargu, remont może potrwać nawet 90 dni. Przez ten czas odwiedzający Gdynię turyści nie będą mogli oglądać sławnego okrętu. Nie opuści on jednak miasta: w czasie trwania prac renowacyjnych Błyskawica cumować będzie na terenie PGZ Stoczni Wojennej.

 

Tagi: Błyskawica, Grynia, remont, statek, muzeum
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 June

Joanna Pajkowska zwycięzczynią TWO - STAR
wtorek, 20 czerwca 2017
We Fryburgu w Szwajcarii zmarł Bronisław Miazgowski - instruktor żeglarstwa i wychowania morskiego w Zarządzie Głównym dawnej Ligi Morskiej i Kolonialnej, pisarz-marynista, założyciel Klubu Marynistów, inicjator i założyciel Międzynarodowego Instytutu Kul
sobota, 20 czerwca 1981
Starosta koszaliński, na terenie przystani Klubu Tramp, wręczył pierwsze książeczki żeglarskie grupie miejscowych żeglarzy. Data ta została uznana za początek istnienia Klubu Morskiego Tramp w Koszalinie.
niedziela, 20 czerwca 1948
Urodził się w Kamyszynie nad Wołgą Witold Bublewski, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, działacz harcerski i Ligi Morskiej.
poniedziałek, 20 czerwca 1904
Yacht Klub Polski organizuje pierwsze morskie regaty na trasie Gdynia-Roenne; na starcie stanęło 9 jachtów; w regatach zwyciężył s/y "Witeź" z Kpt. Michałem Laudańskim.
wtorek, 20 czerwca 1933