TYP: a1

ORP Błyskawica przejdzie remont

czwartek, 14 stycznia 2021
Anna Ciężadło

Legendarna jednostka, będąca jedną z największych atrakcji turystycznych Gdyni, przejdzie już wkrótce poważny remont. Ostatnia renowacja zasłużonego niszczyciela miała miejsce w 2014 roku. Warto przypomnieć, że ORP Błyskawica jest obecnie najstarszym niszczycielem na świecie.

Statek muzeum

ORP Błyskawica wszedł do służby w 1937 roku jako tzw. kontrtorpedowiec (wedle obecnej nomenklatury jest niszczycielem). Aktywnie uczestniczył w działaniach II wojny światowej, i to od samego jej początku aż do ostatnich dni walk. W czasie wojny Błyskawica przepłynęła w sumie 148 356 mil morskich, biorąc udział we wszystkich istotnych operacjach oraz kampaniach frontu zachodniego – m. in. w bitwie o Atlantyk, ewakuacji Dunkierki, kampanii norweskiej ioraz operacjach Torch, Overlord oraz Deadlight.

W 1946 roku okręt przejęła Royal Navy, jednak nigdy nie podniesiono na nim brytyjskiej bandery. Rok później statek powrócił pod polską banderę, a po koniecznym remoncie oraz przezbrojeniu pełnił funkcję okrętu flagowego Marynarki Wojennej.

Od 1976 roku niszczyciel cumuje w Porcie Gdynia jako okręt muzeum. Warto przypomnieć, że ORP Błyskawica, już jako eksponat, został odznaczony Złotym Krzyżem Orderu Virtuti Militari oraz Medalem „Pro Memoria”.

Remont staruszka

Renowacją Błyskawicy zajmie się zwycięzca zorganizowanego z tej okazji przetargu - gdyńska PGZ Stocznia Wojenna.

Nie wiadomo dokładnie, jakie prace zostaną wykonane. Stocznia poinformowała jedynie, że jednostka przejdzie naprawę dokową, która umożliwi utrzymanie jej w dobrym stanie technicznym pozwalającym na pełnienie dotychczasowych funkcji reprezentacyjnych oraz muzealnych.

Zgodnie z warunkami ustalonymi w przetargu, remont może potrwać nawet 90 dni. Przez ten czas odwiedzający Gdynię turyści nie będą mogli oglądać sławnego okrętu. Nie opuści on jednak miasta: w czasie trwania prac renowacyjnych Błyskawica cumować będzie na terenie PGZ Stoczni Wojennej.

 

Tagi: Błyskawica, Grynia, remont, statek, muzeum
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 25 September

Na żaglowcu "Fryderyk Chopin" rozpoczęła się kolejna "Szkoła pod Żaglami".
sobota, 25 września 2004
Z s/y "Tadeusz" w czasie silnego sztormu za burtą znalazła się młoda żeglarka; poszukiwania nie dały rezultatu.
niedziela, 25 września 1983
Na wysokości miejscowości Lubiatów, w wyniku wywrotki i doznanych uszkodzeń, zatonął s/y "Polaris"; jeden z członków załogi poniósł śmierć.
niedziela, 25 września 1983
Przy wejściu do Górek Wschodnich rozbił się s/y "Cefeusz"; śmierć poniosło 5 żeglarzy.
niedziela, 25 września 1966
Urodził się Horatio Nelson, admirał brytyjski, m.in. zwycięsca bitwy pod Trafalgarem.
poniedziałek, 25 września 1758
Rusza II wyprawa Krzysztofa Kolumba.
środa, 25 września 1492