TYP: a1

Ochroniarze będą pilnować podmorskich kabli

czwartek, 21 listopada 2024
Hanka Ciężadło

Ministerstwo obrony Niderlandów ogłosiło właśnie, że zamierza zakontraktować dodatkowy sprzęt oraz personel z prywatnych firm, by chronić infrastrukturę krytyczną na Morzu Północnym. Innymi słowy, ochroną kabli zajmą się… ochroniarze.

Rozwiązanie tymczasowe

Władze Niderlandów nie ujawniły, z jakimi konkretnie firmami rozmawiają, ale wiadomo, że takie negocjacje już trwają. Jak powiedział rzecznik niderlandzkiego resortu obrony, zatrudnienie prywatnych przedsiębiorstw do pilnowania podmorskich kabli i gazociągów ma być jedynie czasowym rozwiązaniem.

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to w 2026 roku Niderlandy włączą do służby dwa nowe okręty wielozadaniowe, i to one docelowo mają zajmować się ochroną infrastruktury podmorskiej. Oznacza to, że prywatni ochroniarze będą jedynie prowizorką – ale doświadczenie pokazuje, że właśnie prowizorki zwykle bywają najtrwalsze. 

Decyzja niderlandzkiego ministerstwa obrony została ogłoszona w środę (a więc tuż po dwóch tajemniczych awariach, jakie przydarzyły się podmorskim kablom na Bałtyku). Nie jest to jednak jedyny powód, dla którego zdecydowano się na takie posunięcie.

Wojna hybrydowa na Morzu Północnym

Z oczywistych względów najbardziej interesuje nas Bałtyk; trzeba jednak pamiętać, że na innych akwenach dzieją się podobne rzeczy, równie tajemnicze i „przypadkowe”. W 2023 roku niderlandzki MIVD (Militaire Inlichtingen- en Veiligheidsdienst, czyli wywiad wojskowy) kilkukrotnie informował o próbach sabotażu, sugerując, że stoją za nim Rosjanie. Za każdym razem celem sabotażystów miały być gazociągi oraz farmy wiatrowe zlokalizowane na Morzu Północnym.

W kwietniu bieżącego roku MIVD ostrzegł o możliwych atakach na centra obliczeniowe, które (jak niemal wszystko w Holandii) znajdują się niedaleko wybrzeża. A skoro o wybrzeżu mowa - warto mieć na uwadze fakt, że wody terytorialne Niderlandów są większe, niż same Niderlandy. Co więcej, z uwagi na geografię, ruch statków handlowych jest tam bardzo nasilony. Oznacza to, że jakiekolwiek akcje sabotażowe w takim miejscu odbiją się czkawką nie tylko w Niderlandach, ale też w innych krajach; niekoniecznie europejskich. Posunięcie holenderskiego ministra obrony może więc wydawać się zabawne, ale w gruncie rzeczy jest całkiem rozsadnym rozwiązaniem. Ciekawe, czy naprawdę tymczasowym. 

 

Tagi: Niderlandy, kable, Morze Północne, ochroniarze
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 15 lipca

W wieku 86 lat zmarł Zenon Gralak, żeglarz, działacz Pomorskiego Związku Żeglarskiego, dziennikarz i publicysta morski oraz współtwórca nagrody „Rejs Roku”
środa, 15 lipca 1410
Z Port Huron (USA) na Jeziorze Huron wyruszył jacht "Gemini" biorąc udział w regatach Millennium 600 organizowanych wspólnie przez Bayview Yacht Club i Chicago Yacht Club z okazji stulecia regat Chicago Mac. Trasa liczyła 600 mil i prowadziła przez jezior
sobota, 15 lipca 2000
Zmarła Kpt. Teresa Dudzic-Zając; już w 1946 roku była zawodniczką i działaczką Akademickiego Związku Morskiego we Wrocławiu, potem wieloletnim członkiem kadry narodowej, później została trenerem i sędzią.
poniedziałek, 15 lipca 2002
Umiera Bogdan Dacko, który jako pierwszy po wojnie przepłynął Atlantyk na s/y "Hermes".
niedziela, 15 lipca 1990
Urodziła się Kapitan Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, która na s/y "Mazurek" jako pierwsza kobieta na świecie odbyła samotny kobiecy rejs dookoła świata.
środa, 15 lipca 1936
W Gdyni odbył się chrzest żaglowca "Zawisza Czarny", jednostki przeznaczonej dla harcerzy, zbudowanej na bazie lugotrawlera "Cietrzew", który wcześniej został wycofany z eksploatacji.
piątek, 15 lipca 1960
Odbyła się kolejna edycja regat o Puchar Ameryki; kolejny raz wygrała załoga amerykańskiego jachtu - obrońcy pucharu "Resolute" z Kpt. Charlesem Adamsem.
czwartek, 15 lipca 1920