TYP: a1

Norwegia planuje tunel... dla statków

czwartek, 30 marca 2017
Z mediów/MF

Ciekawy sposób na ochronę statków przed pogodowymi niespodziankami znalazła Norwegia. Tamtejszy rząd chce wybudować tunel dla statków, który pozwoli ominąć półwysep Stad, znacznie skracając czas podróży i chroniąc statki transportowe przed sztormami.

[t][/t] [s]Fot. The Norwegian Coastal Administration[/s]

O ile budowa tuneli dla pociągów czy samochodów nie jest niczym nowym, o tyle ta sama koncepcja w odniesieniu do statków jest nowatorska. The Stad Ship Tunnel – tak nazywa się projekt – ma zapewnić okrętom bezpieczniejszą i krótszą podróż.

Do tej pory statki podróżujące pomiędzy dwoma miastami zlokalizowanymi w północno-zachodniej części Norwegii musiały opływać półwysep Stand. Trasa ta nie należy do najbezpieczniejszych - przez ok. 100 dni w roku tutejsze wybrzeże atakowane jest przez silne sztormy, które stanowią spore zagrożenie. Topografia dna również wymaga dużych umiejętności od kapitanów. Aby nie wpaść na podwodne skały trzeba poruszać się ostrożnie i niezbyt szybko.

[t][/t] [s]Fot. The Norwegian Coastal Administration[/s]

Rząd Norwegii postanowił zainwestować w skrót - specjalny kanał w tunelu, przez który będą przepływać okręty. Kanał przetnie wysoką na 300 metrów górę, będzie mieć 50 metrów wysokości, licząc od dna do sufitu, a jego długość wyniesie 1,7 km. Tunel ma być jednokierunkowy, a specjalne centrum zadba o prawidłowy ruch okrętów.

Realizacja projektu The Stad Ship Tunnel zajmie 3-4 lata (wymaga m. in. usunięcia podczas budowy ok. 7,5 mln ton skały) i będzie kosztowała 272 mln dolarów. Realizację projektu moznaby rozpocząć najwcześniej w 2018 roku.

 

Tagi: tunel, Norwegia, Stad, sztorm
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 21 September

Na "Nord V" z San Francisco w samotny rejs dookoła świata wyruszył Andrzej Urbańczyk z zamiarem opłynięcia trasy w czasie 100 dni. Złe warunki meteorologiczne uniemożliwiły realizację zamiaru i rejs został przerwany.
czwartek, 21 września 1989
W odległości około 600 Mm od Azorów zatonął czteromasztowy bark "Pamir" (zbudowany w Hamburgu w 1905 r. z przeznaczeniem do przewozu towarów na trasę australijską i południowo-amerykańską); zginęło 80 młodych marynarzy.
sobota, 21 września 1957
Urodził się Marc Pajot, jeden z najsłynniejszych francuskich żeglarzy regatowych.
poniedziałek, 21 września 1953