TYP: a1

Najdłuższe na świecie połączenie autostradowe nad wodą

czwartek, 25 maja 2017
Z mediów/PAP

To najśmielszy projekt tego typu na świecie. Do końca roku ma być gotowe niezwykłe połączenie autostradowe między Hongkongiem a Makau i Zhuhaiem na południu Chin. Połączenie ma łącznie 55 km i składa się m.in. z 23-kilometrowego odcinka mostu, czterech sztucznych wysp i 6,7-kilometrowego tunelu, dzięki któremu w górę Rzeki Perłowej będą mogły wpływać duże statki.

Będzie to najdłuższy w Chinach most ponad wodą oraz pierwsza w tym kraju duża przeprawa drogowa składająca się z mostu i tunelu, a także pierwszy most łączący Hongkong z Makau i leżącą po zachodniej stronie Rzeki Perłowej częścią prowincji Guangdong. Nowe połączenie ma skrócić czas przejazdu na tej trasie z ponad trzech godzin do ok. 30 minut. Przyczyni się także  do rozwoju turystyki i przemysłu transportowego na obszarze ujścia Rzeki Perłowej.

Budowę, która zakończyć się ma w tym roku, rozpoczęto w 2009 roku budowa. Główny odcinek połączenia miał pierwotnie kosztować 15,73 mld juanów (ok. 8,5 mld zł), ale budżet został przekroczony. Ostatecznego kosztu projektu nie podano.

Przeprawa jest wspólnym przedsięwzięciem chińskiej prowincji Guangdong oraz Hongkongu i Makau. Hongkong i Makau - byłe europejskie kolonie zwrócone Chinom w latach 90. ubiegłego stulecia – są obecnie specjalnymi regionami administracyjnymi i zachowują duży zakres autonomii.

Prowincję Guangdong, Hongkong i Makau zamieszkuje w sumie ok. 100 mln ludzi, a łączne PKB tych regionów w 2016 roku wyniosło ok. 1,36 bln dolarów. Według hongkońskiego dziennika „South China Morning Post” dysponujący trzema dużymi portami morskimi obszar ujścia Rzeki Perłowej może rywalizować z największymi tego typu obszarami gospodarczymi na świecie, w tym obszarem Zatoki San Francisco, obszarem Zatoki Tokijskiej i obszarem Zatoki Nowojorskiej.

 

Tagi: most, Honkong, Chiny, autostrada
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 13 May

Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Odpłynął w swój ostatni rejs do Hilo Stan Hugill, człowiek legenda; mając 16 lat zamustrował na swój pierwszy żaglowiec, na kilkunastu kolejnych przepływał własną młodość, później jako zawodowy szantymen bywał na wszystkich morzach i oceanach. Śpiewał, pi
środa, 13 maja 1992
W Lysaller umiera Fritjof Nansen (ur. w 1861 r.) - norweski oceanograf i badacz polarny; m.in. zorganizował ekspedycję na statku "Fram", aby dowieść swojej tezy o istnieniu morskiego prądu polarnego płynącego ku wschodnim wybrzeżom Grenlandii.
wtorek, 13 maja 1930
W Świnoujściu nastąpił start s/y "Witeź II" z Kapitanem Emilem Żychiewiczem do rejsu do Islandii. Był to pierwszy rejs polskiego jachtu do stolicy Islandii. Rejs zakończył się 12.07.1959 r. po przebyciu 3767 Mm.
środa, 13 maja 1959