TYP: a1

Nigeryjscy piraci porwali 15 osób, jedna nie żyje

czwartek, 28 stycznia 2021
Anna Ciężadło

Hollywoodzkie produkcje sprawiły, że na piratów patrzymy z sympatią, a może nawet z lekkim podziwem. W rzeczywistości jednak ludzie uprawiający ten proceder nie mają w sobie nic z romantycznych awanturników. Za to ze zwykłych bandytów – owszem. 

Atak

W ubiegłą sobotę, 23 stycznia, na wodach Zatoki Gwinejskiej doszło do ataku piratów na turecki kontenerowiec M/V Mozart. Napaść była bardzo brutalna i - jak twierdzą świadkowie - doskonale zaplanowana. Jednostka pływająca na co dzień pod banderą Liberii była akurat w drodze z Lagos w Nigerii do Kapsztadu w RPA. Kiedy znalazła około 160 kilometrów (100 mil) od wyspy Sao Tome, nastąpił atak.

Kontenerowcem zarządza firma Boden Denizcilik z siedzibą w Stambule, spółka zależna Borealis Maritime. Władze firmy złożyły kondolencje rodzinie zabitego członka załogi oraz zapewniły o swoim wsparciu. Jak czytamy w oficjalnym komunikacie: „Borealis Maritime są głęboko wstrząśnięci brutalnym atakiem na marynarzy Mozarta, którzy zostali wystawieni na tę niezrównaną przemoc i wzywają do natychmiastowego uwolnienia 15 członków załogi” .

Przebieg akcji

Załogę kontenerowca stanowili Turkowie oraz jeden obywatel Azerbejdżanu. To właśnie on padł ofiarą piratów. Uzdaniem pracowników firmy ochroniarskiej Ambrey, zajmującej się bezpieczeństwem statków, czterej uzbrojeni bandyci dostali się na statek, a następne wdarli się do tak zwanej cytadeli.

Sforsowali ją prawdopodobnie przy użyciu materiałów wybuchowych. W akcję ratunkową, mającą na celu uwolnienie porwanych marynarzy, włączyły się władze na najwyższym szczeblu, w tym prezydent Turcji Tayyip Erdogan.

To nie był pierwszy raz

Zatoka Gwinejska należy do najbardziej niebezpiecznych rejonów świata. Warto przypomnieć, że – jak wynika z danych Centrum Zgłaszania Piractwa Międzynarodowego Biura Morskiego - w samym tylko 2020 roku nigeryjscy piraci dokonali tam 22 ataków na statki, porywając łącznie 130 marynarzy.

Pozostaje mieć nadzieję, że nacisk opinii publicznej zaangażowanie władz państwowych, związane z atakiem na kontenerowiec, wywrą odpowiedni nacisk na rząd Nigerii. Jak na razie niewiele robi on w związku z powtarzającymi się napaściami, a bierność służb stanowi zachętę dla kolejnych bandytów. 

 

Tagi: piraci, Nigeria, atak, Borealis Maritime, Turcja
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 6 lipca

Bruno Peyron na "Orange 2" bije rekord przejścia Atlantyku (2925 Mm w czasie 4 dni, 8 godzin, 23 minuty, 5 sekund).
czwartek, 6 lipca 2006
Francis Joyon bije na trimaranie "IDEC" rekord przejścia Atlantyku z czasem 6 dni, 4 godziny, 1 minuta, 5 sekund (2980 Mm).
środa, 6 lipca 2005
Wyruszył s/y "Generał Zaruski" pod dowództwem Kpt. Andrzeja Rościszewskiego; statek dotarł aż do Hornsundu i Zatoki Białych Niedźwiedzi, do polskiej stacji arktycznej. Rejs zakończył się 31.08.1975 r. w Gdyni.
niedziela, 6 lipca 1975
Z Hamilton na Bermudach wystartował do transatlantyckich regat z metą w Travemunde s/y "Komodor" pod dowództwem Kpt. Tadeusza Siwca; był to pierwszy start polskiego jachtu w regatach oceanicznych.
sobota, 6 lipca 1968
Na Morawach urodził się Richard Konkolski, żeglarz czechosłowacki, dwukrotny uczestnik wokółziemskich regat dookoła świata BOC Challenge.
wtorek, 6 lipca 1943
Zakończył rodzinny rejs dookoła świata na szkunerze "Sunbeam" Thomas Brassey; trasa o długości 37 000 Mm wiodła z Cowes przez Rio de Janeiro, Cieśninę Magellana, Tahiti, Honolulu, Colombo, Kanał Sueski, Gibraltar do Cowes.
piątek, 6 lipca 1877