TYP: a1

Nigeryjscy piraci porwali 15 osób, jedna nie żyje

czwartek, 28 stycznia 2021
Anna Ciężadło

Hollywoodzkie produkcje sprawiły, że na piratów patrzymy z sympatią, a może nawet z lekkim podziwem. W rzeczywistości jednak ludzie uprawiający ten proceder nie mają w sobie nic z romantycznych awanturników. Za to ze zwykłych bandytów – owszem. 

Atak

W ubiegłą sobotę, 23 stycznia, na wodach Zatoki Gwinejskiej doszło do ataku piratów na turecki kontenerowiec M/V Mozart. Napaść była bardzo brutalna i - jak twierdzą świadkowie - doskonale zaplanowana. Jednostka pływająca na co dzień pod banderą Liberii była akurat w drodze z Lagos w Nigerii do Kapsztadu w RPA. Kiedy znalazła około 160 kilometrów (100 mil) od wyspy Sao Tome, nastąpił atak.

Kontenerowcem zarządza firma Boden Denizcilik z siedzibą w Stambule, spółka zależna Borealis Maritime. Władze firmy złożyły kondolencje rodzinie zabitego członka załogi oraz zapewniły o swoim wsparciu. Jak czytamy w oficjalnym komunikacie: „Borealis Maritime są głęboko wstrząśnięci brutalnym atakiem na marynarzy Mozarta, którzy zostali wystawieni na tę niezrównaną przemoc i wzywają do natychmiastowego uwolnienia 15 członków załogi” .

Przebieg akcji

Załogę kontenerowca stanowili Turkowie oraz jeden obywatel Azerbejdżanu. To właśnie on padł ofiarą piratów. Uzdaniem pracowników firmy ochroniarskiej Ambrey, zajmującej się bezpieczeństwem statków, czterej uzbrojeni bandyci dostali się na statek, a następne wdarli się do tak zwanej cytadeli.

Sforsowali ją prawdopodobnie przy użyciu materiałów wybuchowych. W akcję ratunkową, mającą na celu uwolnienie porwanych marynarzy, włączyły się władze na najwyższym szczeblu, w tym prezydent Turcji Tayyip Erdogan.

To nie był pierwszy raz

Zatoka Gwinejska należy do najbardziej niebezpiecznych rejonów świata. Warto przypomnieć, że – jak wynika z danych Centrum Zgłaszania Piractwa Międzynarodowego Biura Morskiego - w samym tylko 2020 roku nigeryjscy piraci dokonali tam 22 ataków na statki, porywając łącznie 130 marynarzy.

Pozostaje mieć nadzieję, że nacisk opinii publicznej zaangażowanie władz państwowych, związane z atakiem na kontenerowiec, wywrą odpowiedni nacisk na rząd Nigerii. Jak na razie niewiele robi on w związku z powtarzającymi się napaściami, a bierność służb stanowi zachętę dla kolejnych bandytów. 

 

Tagi: piraci, Nigeria, atak, Borealis Maritime, Turcja
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 lipca

8 lipca 1944 ORP Dragon, pierwszy polski krążownik, zostaje storpedowany przez „żywą torpedę” typu Neger.
sobota, 8 lipca 1944
W Szczecinie umiera w wieku 76 lat Kuba Jaworski; żeglarska kariera "Kuby" wiodła przez Kraków, gdzie pełnił obowiązki pierwszego prezesa Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, później była Gdynia, potem już tylko Szczecin. Po krótkim okresie kiero
piątek, 8 lipca 2005
Urodziła się Ellen Mac Arthur, jedna z najbardziej utytułowanych żeglarek świata; m.in. zwyciężyła w kategorii jachtów jednokadłubowych (1998 r.) w Regatach Rumowych, zajęła II miejsce w regatach Vendee Globe 2000/01, zwyciężyła w Regatach Rumowych w 2002
czwartek, 8 lipca 1976
Odbyło się pierwsze walne zgromadzenie członków Yacht Klubu Polski po wojnie, na którym podjęto uchwałę o reaktywowaniu YKP i PZŻ.
niedziela, 8 lipca 1945
Start Ludwika Szwykowskiego do samotnego rejsu mieczowym jachtem "Doris" z Gdańska na Bornholm i z powrotem (powrót 6.08.1932 r.); był to pierwszy rejs otwartopokładowym jachtem po Bałtyku.
piątek, 8 lipca 1932
Na jachcie "Zjawa", z Gdyni wyruszyli w rejs Władysław Wagner wraz z Rudolfem Korniłowskim; pierwszy etap rejsu zakończyli w Colon w pobliżu Cristobalu.
piątek, 8 lipca 1932
Nagroda Rogal Squadron - puchar wygrany przez szkuner "America" w 1851 r. w regatach dookoła wyspy Wight staje się, na mocy specjalnie opracowanego regulaminu, wieczystą nagrodą Pucharu Ameryki.
poniedziałek, 8 lipca 1867
Z Lizbony wyrusza wyprawa Vasco da Gamy z zamiarem znalezienia drogi morskiej do Indii.
niedziela, 8 lipca 1497
Z Gdyni na "Zjawie" wypłynął w rejs Władysław Wagner
piątek, 8 lipca 1932