TYP: a1

Niemiecki okręt z kurtuazyjną wizytą na Morzu Południowochińskim

czwartek, 11 marca 2021
Hanka Ciężadło

Zgodnie z najnowszymi ustaleniami, fregata Deutsche Marine będzie miała ciekawe zadanie. Polega ono na... przepłynięciu się po spornych wodach Morza Południowochińskiego. Tylko tyle i aż tyle. W jakim celu? I komu taka akcja jest potrzebna do szczęścia?

O co chodzi z tym morzem?

Chińczycy od dawna toczą zaciekłe spory z sąsiadami o to, czyje właściwie są wody Morza Południowochińskiego. A sąsiadów, którzy mają wątpliwości co do tego, czy cały akwen na pewno jest chiński, jest wielu (Malezja, Tajwan, Wietnam, Filipiny i Brunei), jednak żaden z nich nie jest w stanie skutecznie konkurować z rosnąca potęgą Chin. Dlatego właśnie postanowili im pomóc szeryfowie świata, czyli Amerykanie.

Troska Wuja Sama

Co właściwie kieruje Ameryką? Altruizm? Chęć zaprowadzenia ładu i pokoju? Być może. Rzeczniczka Departamentu Stanu USA powiedziała: „Stany Zjednoczone mają narodowy interes w utrzymaniu pokoju i stabilności, poszanowaniu prawa międzynarodowego, zgodnym z prawem, niezakłóconym handlem oraz swobodą żeglugi i innym zgodnym z prawem korzystaniem z morza”.

Faktem jest jednak, że Morze Południowochińskie to nie tylko woda – tak się bowiem składa, że prowadzą tamtędy jedne z najważniejszych szlaków handlowych na świecie. Fajnie byłoby mieć nad nimi kontrolę. Niekiedy słyszy się też o złożach, jakie znajdują się pod dnem morskim. Czy w tej sytuacji można pozwolić, by rosnąca potęga gospodarcza i militarna Chin tak sobie po prostu zagarnęła kawałek morza?

Po co tam Niemcy?

Stany Zjednoczone chcą uniknąć wrażenia, że tylko one próbują przeciwstawić się Chińczykom. Dlatego pomoc innych krajów NATO jest im bardzo na rękę. Jak podaje Reuters, pomysł, by niemiecki okręt przepłynął się po spornych wodach i zaznaczył w ten sposób, iż NATO czuwa, USA przyjęły bardzo entuzjastycznie. Nazwały go „mile widzianym poparciem dla porządku międzynarodowego opartego na zasadach w regionie”.

Fregata wybierze się na wycieczkę do Chin w sierpniu 2021 roku. Będzie to pierwszy raz od 2002 roku, kiedy niemiecki okręt wojenny wpłynie na Morze Południowochińskie. 

Tagi: Morze Południowochińskie, NATO, konflikt, Niemcy, Chiny, USA
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 lipca

8 lipca 1944 ORP Dragon, pierwszy polski krążownik, zostaje storpedowany przez „żywą torpedę” typu Neger.
sobota, 8 lipca 1944
W Szczecinie umiera w wieku 76 lat Kuba Jaworski; żeglarska kariera "Kuby" wiodła przez Kraków, gdzie pełnił obowiązki pierwszego prezesa Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, później była Gdynia, potem już tylko Szczecin. Po krótkim okresie kiero
piątek, 8 lipca 2005
Urodziła się Ellen Mac Arthur, jedna z najbardziej utytułowanych żeglarek świata; m.in. zwyciężyła w kategorii jachtów jednokadłubowych (1998 r.) w Regatach Rumowych, zajęła II miejsce w regatach Vendee Globe 2000/01, zwyciężyła w Regatach Rumowych w 2002
czwartek, 8 lipca 1976
Odbyło się pierwsze walne zgromadzenie członków Yacht Klubu Polski po wojnie, na którym podjęto uchwałę o reaktywowaniu YKP i PZŻ.
niedziela, 8 lipca 1945
Start Ludwika Szwykowskiego do samotnego rejsu mieczowym jachtem "Doris" z Gdańska na Bornholm i z powrotem (powrót 6.08.1932 r.); był to pierwszy rejs otwartopokładowym jachtem po Bałtyku.
piątek, 8 lipca 1932
Na jachcie "Zjawa", z Gdyni wyruszyli w rejs Władysław Wagner wraz z Rudolfem Korniłowskim; pierwszy etap rejsu zakończyli w Colon w pobliżu Cristobalu.
piątek, 8 lipca 1932
Nagroda Rogal Squadron - puchar wygrany przez szkuner "America" w 1851 r. w regatach dookoła wyspy Wight staje się, na mocy specjalnie opracowanego regulaminu, wieczystą nagrodą Pucharu Ameryki.
poniedziałek, 8 lipca 1867
Z Lizbony wyrusza wyprawa Vasco da Gamy z zamiarem znalezienia drogi morskiej do Indii.
niedziela, 8 lipca 1497
Z Gdyni na "Zjawie" wypłynął w rejs Władysław Wagner
piątek, 8 lipca 1932