TYP: a1

Nie żyje legenda żeglarstwa

piątek, 9 grudnia 2016
Redakcja/MF

Nie żyje Paul Elvstrøm. Wielka postać żeglarstwa, wielokrotny mistrz świata i olimpijski, człowiek- legenda. Zmarł 7 grudnia 2016 r. Miał 88 lat.

Paul Elvstrøm

 

Paul Elvstrøm był wielkim duńskim żeglarzem i sportowcem, znanym na całym świecie, w 1996 roku uznanym sportowcem stulecia. Jego kariera rozpoczęta w 1948 r. startem w Igrzyskach Olimpijskich w Londynie. Królował m.in. w klasach: Finn, Star, Latający Holender, Soling i innych, zdobywając w nich mistrzowskie tytuły.

Stosował innowacyjne techniki szkoleniowe i formy treningu. Napisał kilka książek i wiele artykułów poświęconych żeglarstwu regatowemu, chętnie dzielił się swoją ogromną wiedzą. Proponował też nowe rozwiązania konstrukcyjne, później powszechnie zastosowane. Jako pierwszy stosował pasy balastowe do stóp, jego patentem był obciągacz bomu.

Ze swoją córką Trine zdobyli mistrzostwo Europy w klasie Tornado, a ich udział jako zespołu ojciec-córka w IO 1984 r. był ewenementem w historii Igrzysk.

Czterokrotny zdobywca olimpijskiego złota w kolejnych olimpiadach lat 1948-60 i jedenastokrotny mistrz świata.

Tagi: Paul Elvstrøm, żeglarz, olimpijczyk
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 14 April

Wodowanie "Shamrock IV" - jachtu przygotowanego do walki o Puchar Ameryki; ostatni z serii jachtów o tej nazwie wystawianych przez około 30 lat do walki o Puchar przez sir Thomasa Liptona.
poniedziałek, 14 kwietnia 1930
W Kaliszu urodził się Stefan Szolc-Rogoziński, podróżnik, badacz Kamerunu, organizator dwóch wypraw do Afryki Zachodniej. Opublikował m.in. "Żeglugę wzdłuż Zachodniej Afryki na lugrze Łucja Małgorzata".
niedziela, 14 kwietnia 1861