TYP: a1

Żegnamy Henryka Mąkę

wtorek, 4 października 2016
Redakcja/MF
Dziś żegnamy Henryka Mąkę, dziennikarza, reportażystę, pisarza – marynistę, autora wielu książek i publikacji szerzących edukację morską wśród młodzieży i dorosłych.

Henryk Mąka

Henryk Mąka był wieloletnim działaczem organizacji PRO – MARE, był także wielokrotnie odznaczany za swoja działalność, m. in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, oraz Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Obok pięciu tysięcy publikacji prasowych miał w swoim dorobku ponad sześćdziesiąt książek o tematyce morskiej, w łącznym nakładzie 1,4 mln egzemplarzy - także w językach obcych.

Był członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (1953-1982), Stowarzyszenia Dziennikarzy PRL (obecnie jako Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej; od 1982), Stowarzyszenia Rozwoju Żeglarstwa, Szczecińskiego Towarzystwa Kultury, Stowarzyszenia Autorów Polskich (współorganizator i wiceprezes), Stowarzyszenia Marynistów Polskich (prezes Zarządu Głównego 1989-1993 i od 1997) oraz honorowym członkiem Ligi Morskiej i Rzecznej i in.

Mieszkał w Warszawie, na dolnym Mokotowie. Zmarł 26 września 2016 roku.

Tagi: Henryk Mąka, pisarz, publicysta, edukacja
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 October

W Krakowie odbył się pierwszy festiwal pieśni żeglarskiej "Shanties"; organizatorem festiwalu był Młodzieżowy Klub Morski "Szkwał". Festiwalowy konkurs wygrał zespół Jerzego Pawełczyka - "Yogiego", głównego inicjatora imprezy.
piątek, 23 października 1981
Dr David Lewis na stalowym slupie "Ice Bird" wyruszył z Sidney w samotny rejs dookoła Antarktydy. Po awarii (wywrotce i złamaniu masztu i wielu innych uszkodzeniach jachtu) pod awaryjnym ożaglowaniem dotarł do amerykańskiej stacji polarnej Palmer. W nastę
poniedziałek, 23 października 1972