TYP: a1

Żegnamy Henryka Mąkę

wtorek, 4 października 2016
Redakcja/MF
Dziś żegnamy Henryka Mąkę, dziennikarza, reportażystę, pisarza – marynistę, autora wielu książek i publikacji szerzących edukację morską wśród młodzieży i dorosłych.

Henryk Mąka

Henryk Mąka był wieloletnim działaczem organizacji PRO – MARE, był także wielokrotnie odznaczany za swoja działalność, m. in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, oraz Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Obok pięciu tysięcy publikacji prasowych miał w swoim dorobku ponad sześćdziesiąt książek o tematyce morskiej, w łącznym nakładzie 1,4 mln egzemplarzy - także w językach obcych.

Był członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (1953-1982), Stowarzyszenia Dziennikarzy PRL (obecnie jako Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej; od 1982), Stowarzyszenia Rozwoju Żeglarstwa, Szczecińskiego Towarzystwa Kultury, Stowarzyszenia Autorów Polskich (współorganizator i wiceprezes), Stowarzyszenia Marynistów Polskich (prezes Zarządu Głównego 1989-1993 i od 1997) oraz honorowym członkiem Ligi Morskiej i Rzecznej i in.

Mieszkał w Warszawie, na dolnym Mokotowie. Zmarł 26 września 2016 roku.

Tagi: Henryk Mąka, pisarz, publicysta, edukacja
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 August

W Gdańsku kończy rejs "Dal"; jacht słynnej wyprawy Bohomolca ponownie zwodowano i wodami Wielkich Jezior pożeglował do Nowego Jorku, tam załadowany statek został przetransportowany do Bremenhaven, potem już na żaglach poprzez Świnoujście powrócił do Gdyni
środa, 20 sierpnia 1980
W pierwszą morską wyprawę na "Witeziu" do portów szwedzkich i na Bornholm wyruszyła załoga składająca się z członków YKP z Kapitanem Mariuszem Zaruskim
czwartek, 20 sierpnia 1925