TYP: a1

Narkotyki w bananach… znowu

środa, 8 grudnia 2021
Hanka Ciężadło

Upychanie substancji psychoaktywnych pomiędzy owocami pomału staje się "nową świecką tradycją". Celnicy w porcie w Rotterdamie udaremnili właśnie kolejną tego rodzaju próbę przemytu narkotyków. Jak informuje prokuratura, przechwycony towar był wart na czarnym rynku około 5 milionów euro.

„Płyną statki z bananami w siną dal…”

OK, uściślijmy: narkotyki są ukrywane nie tylko pomiędzy pojemnikami zawierającymi banany. Równie atrakcyjne okazują się dla przemytników kontenery z awokado. No, głównie akwokado. A tak się złożyło, że obydwa rodzaje owoców znajdowały się na statku płynącym z Ameryki Południowej.

Na szczęście celnicy zachowali czujność i ukrócili proceder, odkrywając w jednej z ładowni łącznie 70 kilogramów nielegalnych substancji. Jak informuje holenderska prokuraura, narkotyki zostały zniszczone.

Skala problemu

Przypomnijmy, że w listopadzie bieżącego roku przechwycono ładunek zawierający 62 tony (tak: tony!) narkotyków. Rzecz również miała miejsce w rotterdamskim porcie. Przy takiej ilości wspomniane 70 kilogramów wygląda, jak żart (albo celowa próba odwrócenia uwagi od czegoś większego).

Eksperci podkreślają, że każdego roku do portu w Rotterdamie przypływa około 7,5 miliona kontenerów. Nie sposób sprawdzić ich wszystkich, dlatego kontrole prowadzone są wyrywkowo. A przecież to tylko jeden z punktów przerzutowych. Nikt nie jest w stanie określić, ile dokładnie narkotyków trafia w ten sposób do Europy, jednak można podejrzewać, że skala przemytu jest ogromna.

 

Tagi: narkotyki, przemyt, banany, Rotterdam
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 26 May

Za sprawą Ministra Spraw Wojskowych powstaje Rada Jachtingu Morskiego z kontradmirałem Józefem Unrugiem na czele.
wtorek, 26 maja 1936
Urodził się Stefan Wysocki, żeglarz, krytyk muzyczny, sędzia żeglarski, działacz kilku klubów żeglarskich, a przede wszystkim autor podręczników żeglarskich, na których wychowały się pokolenia żeglarzy.
środa, 26 maja 1920