TYP: a1

Rosjanie przyspieszają budowę atomowych niszczycieli

wtorek, 13 września 2016
Z mediów/MF
Rosja chce zakupić osiem niszczycieli rakietowych o napędzie atomowym typu „Lider” – poinformowało rosyjskie ministerstwo obrony. Budowa pierwszego z okrętów ma się rozpocząć w 2018 r. i zakończyć do końca 2022 roku.

Krążownik Kirov
Krążownik "Kirov" Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=828599


Jak podaje portal defence24.pl, projekt atomowego niszczyciela jest przygotowywany przez Północne biuro projektowo-konstrukcyjne w Sankt Petersburgu. Prace mają się zakończyć w czwartym kwartale 2017 roku, po czym resort obrony ma podpisać umowę ze Zjednoczoną Korporacją stoczniową na zbudowanie serii składającej się z ośmiu takich okrętów. Cztery okręty typu „Lider” mają zostać wprowadzone do Floty Północnej i cztery do Floty Pacyfiku.

Na razie ujawniono jedynie, że nowe okręty mają być wyposażone w rakietowy system „Oniks” i „Kalibr” do zwalczania celów nawodnych i lądowych oraz systemu S-500 „Promietiej” „Poliment-Riedut” i „Pancir-M” do zwalczania celów powietrznych.

Informację o planach budowy niszczycieli „Lider” pojawiła się w związku z zakończonym 11 września międzynarodowym forum wojskowo-technicznym „Armia-2016”. Podobną deklarację składano w 2015 roku – wtedy planowano rozpoczęcie budowy w 2019 r.. Zgodnie z podawanymi wówczas informacjami, okręt ma mieć wyrzutnie dla 60 rakiet do zwalczania celów nawodnych i lądowych oraz 128 rakiet przeciwlotniczych, ma mieć wyporność 17500 ton, długość 200 m i szerokość 20 m.
Tagi: niszczyciel, napęd atomowy, Lider
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 25 October

Odbyło się wodowanie pierwszego polskiej konstrukcji jachtu pełnomorskiego Konik Morski nazwanego "Eksperyment"; konstruktor Lech Tumiłowicz; jego późniejsza wersja to "Opty" Leonida Teligi, słynnego z rejsu dookoła świata.
poniedziałek, 25 października 1937