TYP: a1

Na Bałtyku płonie statek z prawdopodobnie niebezpiecznym ładunkiem

czwartek, 23 lutego 2023
Hanka Ciężadło

O zdarzeniu poinformowała agencja LETA, powołując się na dane uzyskane od łotewskiej marynarki wojennej. W nocy na jednym z kontenerowców wybuchł trudny do opanowania pożar. Rzecznik armatora nie ma pewności, co takiego przewoził statek, ale - jak twierdzi - jest prawdopodobne, że były to materiały niebezpieczne. Obecnie jednostka dryfuje w stronę zachodniego wybrzeża Zatoki Ryskiej.

Co to za statek?

Chodzi o kontenerowiec dowozowy Escape (IMO 9491501), zbudowany w 2011 roku, mający ładowność 1436 TEU i nośność 21 293 t. Właścicielem jednostki jest holenderska firma JR Shipping BV. Obecnie kontenerowiec jest czarterowany przez francuskiego przewoźnika CMA CGM SA The French Line. 19 lutego Escape odwiedził Gdynię, 20.02 popłynął do Kłajpedy, a w momencie zdarzenia był w drodze do Rygi.

Niedługo po północy łotewskie służby Straży Przybrzeżnej otrzymały informację o pożarze, jaki wybuchł na pokładzie jednostki. Wedle dotychczasowych ustaleń, rozpoczął się on w maszynowni i stamtąd szybko rozprzestrzenił się na inne części statku. Nie wiadomo, co było przyczyną zdarzenia. Ogień był jednak tak duży, że autonomiczny system gaśniczy zamontowany na jednostce nie był w stanie go okiełznać.

 

Na ratunek

Łotewskie służby ratownicze natychmiast po otrzymaniu wezwania o pomoc przystąpiły do akcji. Dzięki temu ekipie ratunkowej udało się sprawnie ewakuować całą 15-osobową załogę. Nikt nie odniósł obrażeń, a marynarze zostali bezpiecznie przetransportowani na pokład statku Kairit. Łotwa wysłała na miejsce jednostki SAR, a także holowniki gaśnicze wyposażone w zbiorniki na wodę i generatory piany (m. in. stacjonujący w Rydze holownik portowo-redowy Stella).

Ładunek Escape znacznie utrudnił okiełznanie ognia. Wiadomo, że są to materiały łatwopalne, prawdopodobnie farby i polimery – nie ma jednak co do tego całkowitej pewności. Rzecznik JR Shipping powiedział tylko, że na statku były „wszelkiego rodzaju towary”. Zapytany, czy mogły być wśród nich materiały niebezpieczne, stwierdził, iż jest to „prawdopodobne”.

Tagi: Bałtyk, statek, pożar, Ryga, Łotwa, kontenerowiec
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 27 May

Flotylla 3 tratw ("Balsa Fleet") pod dowództem Vitala Alsara wyruszyła z Guayaquil w kierunku Australii; po 177 dniach żeglugi przez Pacyfik dwie tratwy dotarły do Australii w pobliżu Ballina.
niedziela, 27 maja 1973
W County Heath w Irlandii urodził się sir Francis Beaufort, twórca skali siły wiatru.
piątek, 27 maja 1774