TYP: a1

Mini Fastnet: Prosto do mety

czwartek, 18 czerwca 2015
Informacja prasowa | Milka Jung
Czwarty dzień przebywają na trasie żeglarze biorący udział w regatach Mini Fastnet, dwuosobowym wyścigu małych, zaledwie 6,5-metrowych jachtów. Żeglujący na pierwszej pozycji jacht Flexirub (865) spodziewany jest na mecie już dziś około południa, o godzinie 0820 miał mniej niż 30 mil morskich do mety. Ostatni w stawce (Argos Managers, 007) znajduje się ponad 300 mil od celu.

Mini Fastnet

Polsko-francuska załoga jachtu CALBUD 894, Radek Kowalczyk i Étienne Bertrand, dziś o godzinie 0820 znajdowała się na miejscu 20 w kategorii jachtów prototypowych.

Wczoraj, o godzinie 1330, CALBUD 894 z powodów technicznych zatrzymał się w porcie w Baltimore. Postój, jak podają organizatorzy regat (z żeglarzami nie ma bezpośredniego kontaktu, przed startem musieli oddać do depozytu telefony komórkowe), spowodowany był koniecznością wykonania regulacji ustawień masztu. Ze względów bezpieczeństwa (duże zafalowanie) wejście na maszt nie było możliwe na pełnym morzu. Po zakończeniu prac, o godzinie 2000 polski jacht wrócił na trasę wyścigu, w nocy ominął latarnię Fastnet i obrał kurs na metę. Do celu, w linii prostej, pozostaje 200 mil morskich.

Dziś rano do portu w Baltimore wszedł kolejny jacht floty Mini – Hyde Sails (817). Na temat przyczyn tego postoju nie ma jeszcze żadnych informacji.

W drodze powrotnej od latarni Fastnet do portu w Douarnenez jachty Mini osiągają wyjątkowo duże prędkości. Wszystko dzięki umiarkowanej sile i wyjątkowo korzystnemu kierunkowi wiatru, umożliwiającemu żeglugę najszybszym kursem. Wczoraj szybkość niektórych jednostek przekraczała znacznie 10 węzłów, w niektórych przypadkach dochodząc prawie do 15. Średnia prędkość lidera wczoraj pomiędzy 0900 rano a 2100 wyniosła 13 węzłów, co jest wynikiem wyjątkowym, biorąc pod uwagę niewielkie rozmiary Mini.

Strona regat: http://minifastnet.winchesclub.org/.

Pozycje jachtów można śledzić na żywo: http://yb.tl/minifastnet2015.

Bieżące informacje są publikowane przez organizatorów na Twitterze: @WinchesClub oraz na Facebooku: https://www.facebook.com/WinchesClub
Tagi: Mini Fastnet
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 May

Z Jastarni do Władysławowa wyruszył zasłużony dla polskiego żeglarstwa s/y "Generał Zaruski"; po latach niszczenia w ośrodku w Jastarni zapadły decyzje i znalazły się środki na kapitalny remont jachtu.
piątek, 20 maja 2005
W Pucku zostaje wodowany ponton Arkadiusza Pawełka "Cena Strachu".
środa, 20 maja 1998
W Gdyni zakończył rejs Kpt. Henryk Jaskuła na s/y "Dar Przemyśla"; było to pierwsze polskie i trzecie w historii światowego żeglarstwa okrążenie świata bez zawijania do portów; rejs trwał 345 dni.
wtorek, 20 maja 1980
W Gdyni zmarł Karol Olgierd Borchardt, autor wielu książek marynistycznych, m.in. "Znaczy Kapitan".
wtorek, 20 maja 1986
Z zamiarem opłynięcia Islandii wypłynął z przystani JK Stoczni Gdańskiej s/y "Kismet" z Kpt. Wojciechem Orszlukiem. Żeglarze dotarli do stolicy Islandii, ale wielodniowy sztorm uniemożliwił opłynięcie wyspy dookoła. Jacht powrócił do Górek Zachodnich 22.0
czwartek, 20 maja 1965
W Valladolid umiera w zapomnieniu Krzysztof Kolumb, genueńczyk, który powszechnie uchodzi za odkrywcę Ameryki.
niedziela, 20 maja 1520