TYP: a1

Radek Kowalczyk na starcie 30 regat Mini Fastnet

poniedziałek, 15 czerwca 2015
Informacja prasowa
Dziś (14.06 przyp. red.) o godzinie 1600 z francuskiego portu Douarnenez wystartowała 30 edycja regat Mini Fastnet. Polsko-francuska załoga, Radek Kowalczyk i Étienne Bertrand żegluje na zupełnie nowym, zbudowanym w Polsce, węglowym jachcie CALBUD 894. Jednostka opuściła stocznię zaledwie dwa tygodnie temu, a start w Mini Fastnet jest jej pierwszym testem na wodzie. Radek Kowalczyk jest jedynym Polakiem w stawce i jedynym czynnym zawodnikiem klasy Mini w Polsce.

Radek Kowalczyk

94 żeglarzy 11 narodowości wyruszyło w dwuosobowych załogach na jachtach o długości zaledwie 6,5 metra w 600-milowy wyścig non-stop. Od czasów pierwszej edycji w roku 1985 nie było tak licznego grona uczestników. Mini Fastnet to również najdłuższa trasa w tegorocznych regatach w kalendarzu Classe Mini – poza Mini Transatem. Wyścig jest bardzo zróżnicowany nawigacyjnie i wymagający.

W nocy zawodnicy będą żeglować przez zatłoczony kanał La Manche, w poniedziałek rano powinni przechodzić w pobliżu angielskiego przylądka Land’s End. Dalej popłyną przez Morze Irlandzkie na spotkanie jednej z najpiękniejszych latarni na świecie. Zbudowana w roku 1904, o wysokości 54 metrów i zasięgu 27 Mm, latarnia Fastnet została w pełni zautomatyzowana w roku 1989 – świeci co 5 sekund białym, błyskowym światłem. Nazywana była „łzą Irlandii” – to ostatni widok, jaki zapamiętywali emigranci odpływający do Ameryki w poszukiwaniu lepszego życia.

Z 47 jachtów zakwalifikowanych do tegorocznych regat Mini Fastnet 28 startuje w kategorii Proto, 19 w Serie. Bardzo ciekawa będzie z pewnością rywalizacja pomiędzy identycznymi konstrukcjami Proto, które już niebawem wejdą do kategorii seryjnej – wystartują 4 jachty Ofcet 6,50 (projektu Étienne’a Bertranda) oraz 4 jachty Pogo 3.

Flocie malutkich bolidów towarzyszyć będą trzy jednostki zabezpieczające trasę. Ich obecność jest niezbędna dla bezpieczeństwa regat oraz dla prowadzenia komunikacji z komisją i zawodnikami. Sami zawodnicy przed startem oddali do depozytu telefony komórkowe, kontakt z nimi będzie możliwy wyłącznie za pomocą radiostacji UKF.

Start

Dla mnie w tych regatach ważne jest przede wszystkim sprawdzenie jachtu. Traktuję ten start jako rejs testowy, chcemy sprawdzić nową łódkę i to nasz główny cel” – mówił przed startem Radek Kowalczyk.

Stajemy na starcie równo dwa tygodnie po wyjściu ze stoczni” – dodawał Étienne Bertrand, projektant jachtu i załogant Radka. „To było szalone tempo. Ale najlepsza możliwość przetestowania nowej konstrukcji i znalezienia wszelkich usterek to start i rywalizacja. 894 to mój najnowszy projekt i bardzo cieszę się, że zaraz przekonam się, jak żegluje.

Prognoza pogody zapowiada dobrą żeglugę, bez sztormów, na starcie wiatr z kierunku północno-zachodniego do północnego o prędkości 12-15 węzłów, w nocy wiatr północny 14-18 węzłów, następnie skręcający na północno-wschodni i słabnący do 10-13 węzłów w poniedziałek rano przy wyspach Scilly.

W nocy z poniedziałku na wtorek chmury i niewielkie deszcze, po południu, przy Fastnet, wiatr południowo-zachodni 17-23 węzły, na pełnym morzu 13-20. Rozkołys z zachodu, 1,5 do 2 m. W nocy z wtorku na środę wiatr dalej południowo-zachodni (17-23, w szkwałach 25-27), małe chmury i deszcze. W środę po południu stopniowa zmiana kierunku wiatru na północno-zachodni 13-17, warunki wyżowe aż do powrotu do zatoki Douarnenez. Prędkość wiatru utrzyma się na poziomie 12-15 węzłów z kierunku północno-zachodniego i będzie się stopniowo zmniejszać we czwartek i piątek.

Strona regat: http://minifastnet.winchesclub.org/. Pozycje jachtów można śledzić na żywo: http://yb.tl/minifastnet2015.

Bieżące informacje będą publikowane przez organizatorów na Twitterze: @WinchesClub oraz na Facebooku: https://www.facebook.com/WinchesClub
Tagi: Mini Fastnet, Radek Kowalczyk, CALBUD 894
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 27 June

Karol Jabłoński podpisuje kontrakt z niemieckim zespołem na prowadzenie ekipy niemieckiej w 33. edycji Pucharu Ameryki.
środa, 27 czerwca 2007
Zakończył II regaty OSTAR Kpt. K. Jaworski na s/y "Spaniel II", zwycięzca w punktacji jachtów jednokadłubowych i szósty w klasyfikacji generalnej.
piątek, 27 czerwca 1980
Urodził się Adam Jasser, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, założyciel kilku klubów żeglarskich, inicjator powołania "Bractwa Żelaznej Szekli", magazynu telewizyjnego "Messa", "Mazurskiej Operacji Żagiel", "Szkoły pod Żaglami" i wielu innych przedsięwzięć
niedziela, 27 czerwca 1937
Joshua Slocum na s/y "Spray" zamyka w Newport wokółziemską pętlę; był to pierwszy w historii żeglarstwa samotny rejs dookoła świata.
poniedziałek, 27 czerwca 1898