TYP: a1

Maxus Solo Around - Atlantic Puffin na Przylądku Dobrej Nadziei

poniedziałek, 28 grudnia 2015
Informacja prasowa
Po 28 dniach ciszy Szymon Kuczyński nawiązał kontakt telefoniczny przekazując swoją aktualna pozycję i wiadomości z pokładu. 23 grudnia Atlantic Puffin wpłynął z powrotem na Ocean Atlantycki, a wczoraj (25.12.2015) przed 18:00UTC Maxus 22 minął Przylądek Dobrej Nadziei. "Czuję się bardzo dobrze tylko skończyła mi się czekolada. Czy mógłbym prosić o jakiś zrzut na trasie?" zapytał Szymon w pierwszych słowach.W czasie żeglugi z Reunion panowały bardzo zmienne warunki. Skończyła się jak dotychczas pasatowa żegluga i przeważały kursy ostre. Zaledwie kilka dni panowały sprzyjające wiatry. Przez większość czasu siła wiatru wynosiła powyżej 6B, a kilkukrotnie Maxus zmagał się ze sztormami. Z najcięższymi warunkami Szymon spotkał się w dzień wigilijny. "A miał być SMS pod choinkę do mojej mamy, ale... powiem krótko - dostałem największy łomot w życiu, aż szkoda mi łódki za to co przeszła" - napisał w SMSie Szymon. Maxus spadał z każdej, prawie każdej fali. Baby fok był za mały przy wietrze 45kt, a przy 55kt za duży. Więc postawiłem grota od Setki, którego zabrałem jako zapas i zarefowałem go na 3 refie. Ale była jazda!".

Ostatni sztorm był poważnym testem dla jachtu. "Są tu najdziwniejsze fale jakie spotkałem. Nie były bardzo wysokie ale strasznie strome. Jak na kolejce górskiej. Najpierw jacht wjeżdżał stromo pod górę, a później wyskakiwał rozpędzony i spadał na następną falę. Myślałem, że zawali się pode mną koja. Cieszę się, że Jacek Daszkiewicz tak mocno wszystko zaprojektował". Na pokładzie nie ma większych awarii. Są niewielkie problemy z instalacją elektryczną, ale Szymon stara się ją odciążać - dużo steruje ręcznie, nie korzysta z kokpitowych repetytorów. Zgłaszał problemy z kuchenką gazową i w związku z tym planuje w pierwszej kolejności zjeść produkty wymagające gotowania, żeby w razie całkowitej awarii móc żywić się gotowymi, zimnymi posiłkami (ma duży zapas puszkowanej żywności nie wymagającej obróbki cieplnej).


Pogoda w Wigilię

Atlantic Puffin pokonał kolejne 2,7 tys mil morskich z bardzo dobrymi przebiegami dobowymi (max. 137 mil). Wyprzedza pierwotny harmonogram rejsu prawie o tydzień (Przylądek Dobrej Nadziei planowany był na ostatnie dni roku). "Mógłbym być jeszcze dobę wcześniej, ale przespałem moment i wpłynąłem w przeciwny prąd. Miał prędkość 3,5 węzła i mocno mnie cofnął". Dalsze tempo rejsu zależeć będzie od siły pasatów. Szymon planuje przecinać równik w połowie stycznia 2016 r. Następnie ostatni odcinek do Wysp Kanaryjskich to żegluga przeciw pasatowi. Ciężko określić kiedy przesłane zostaną kolejne informacje od Szymona. Statki z którymi na odcinku od Reunion Szymon próbował nawiązać kontakt za pomocą radia VHF nie odpowiadały na jego wywołania. "Już myślałem, że moje radio nie działa. Spotkałem kilka statków, ale żaden się nie odezwał. Dopiero 25 dnia porozmawiałem chwilę z inną jednostką, ale to była ochrona jednostki ciągnącej kabel. Wszystkich innych oficerów wachtowych wielkich statków serdecznie pozdrawiam!".


Prądy przy Przylądku Dobrej Nadziei

Do pokonania zostało już niecałe 5 tys. mil morskich. Wstępnie można powiedzieć, że zamknięcie okołoziemskiej pętli odbędzie się w lutym 2016 na Wyspach Kanaryjskich. Zaktualizowana została mapa pozycji Atlantic Puffina wraz z krótkimi notkami przesłanymi przez Szymona. Można ja zobaczyć na stronie: https://www.google.com/maps/d/u/0/viewer?mid=zXRP0WqsgxrI.kf0-hG4jc7CI

Rejs Maxus Solo Around odbywa się dzięki wsparciu partnera głównego - Stoczni Northman oraz polskich i zagranicznych firm: Eljacht.pl, Żaglowni T&J Sails, Sunwear, SunSol, System-MAST, Seatec, Barton Marine, Aura Szczecin, Kevisport, BTA Kompa, Henri Lloyd Polska, Profi, Dzik Podłogi, Maristo.pl. Patronami medialnymi rejsu są: Magazyn Wiatr, Jachting, Sailbook.pl, SailPortal.pl, Portal Travelbit, Pomorski Związek Żeglarski.

nagranie rozmowy z 25.12.2015grafiki z warunkami pogodowymi (wiatr i prądy) pochodzą ze strony http://earth.nullschool.net/#2015/10/16/0000Z/ocean/surface/currents/overlay=currents/orthographic=37.09,-31.50,1306

www.zewoceanu.pl
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 July

W Szczecinie umiera w wieku 76 lat Kuba Jaworski; żeglarska kariera "Kuby" wiodła przez Kraków, gdzie pełnił obowiązki pierwszego prezesa Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, później była Gdynia, potem już tylko Szczecin. Po krótkim okresie kiero
piątek, 8 lipca 2005
Urodziła się Ellen Mac Arthur, jedna z najbardziej utytułowanych żeglarek świata; m.in. zwyciężyła w kategorii jachtów jednokadłubowych (1998 r.) w Regatach Rumowych, zajęła II miejsce w regatach Vendee Globe 2000/01, zwyciężyła w Regatach Rumowych w 2002
czwartek, 8 lipca 1976
Odbyło się pierwsze walne zgromadzenie członków Yacht Klubu Polski po wojnie, na którym podjęto uchwałę o reaktywowaniu YKP i PZŻ.
niedziela, 8 lipca 1945
Start Ludwika Szwykowskiego do samotnego rejsu mieczowym jachtem "Doris" z Gdańska na Bornholm i z powrotem (powrót 6.08.1932 r.); był to pierwszy rejs otwartopokładowym jachtem po Bałtyku.
piątek, 8 lipca 1932
Na jachcie "Zjawa", z Gdyni wyruszyli w rejs Władysław Wagner wraz z Rudolfem Korniłowskim; pierwszy etap rejsu zakończyli w Colon w pobliżu Cristobalu.
piątek, 8 lipca 1932
Nagroda Rogal Squadron - puchar wygrany przez szkuner "America" w 1851 r. w regatach dookoła wyspy Wight staje się, na mocy specjalnie opracowanego regulaminu, wieczystą nagrodą Pucharu Ameryki.
poniedziałek, 8 lipca 1867
Z Lizbony wyrusza wyprawa Vasco da Gamy z zamiarem znalezienia drogi morskiej do Indii.
niedziela, 8 lipca 1497
Z Gdyni na "Zjawie" wypłynął w rejs Władysław Wagner
piątek, 8 lipca 1932