TYP: a1

Marco Polo na próbach morskich

środa, 2 sierpnia 2017
Z mediów/Gospodarka Morska

Rozpoczęły się próby morskie Marco Polo. To dok z gdyńskiej stoczni CRIST, który posłuży do budowy osiedla, który zwiększy powierzchnię Księstwa Monako.

[t]Wizualizacja nowego osiedla w Monaco[/t] [s]Fot. www.crist.com.pl[/s]

Marco Polo przechodzi szereg testów, m.in., próby wytrzymałościowe, podczas których konstrukcja zostanie zanurzona na głębokość około 20 m. Po próbach dok wróci do stoczni, gdzie zostanie ostatecznie przygotowany do morskiej podróży do Marsylii.

Dok Marco Polo posłuży do produkcji żelbetonowych kesonów, które następnie zostaną wykorzystane do budowy nowoczesnego osiedla powiększającego powierzchnię Księstwa Monako. Jednostka (stoczniowy numer budowy NB56) ma 56,4 m długości, 49,3 m szerokości i 25,5 m wysokości do górnego pokładu. Masa netto to ponad 3 000 t. Dok wyposażony jest w dwa agregaty CATERPILLAR C32 Acert. Każdy z nich ma 12-cylindrowy silnik w systemie V 874 kW, przy 1 500 obr./min  i pojemności 32 l.

Wyposażona we własny napęd konstrukcja będzie mogła się przemieszczać, tak by każdy element został zamocowany pod wodą z największą precyzją. Innowacyjny system balastowy i pomiarowy zapewni m.in. ciągłe wypoziomowanie jednostki, bezpieczeństwo w trakcie wykonywanych prac oraz ochronę przed wiatrem, falami i prądami morskimi. Dzięki temu ani dok, ani prefabrykowane na nim fundamenty nowoczesnych apartamentowców nie zostaną uszkodzone. Dodatkowo na jednostce zainstalowane zostaną maszty do podawania betonu oraz opcjonalnie dźwigi.

Marco Polo zakotwiczony będzie w Marsylii. Budowane w doku kesony o masie nawet 12 000 t trafią do Monako. Na pozyskanej w ten sposób powierzchni powstanie nowoczesne osiedle, specjalnie zaprojektowane tereny zielone, rozbudowane Grimaldi Forum, marina z nabrzeżami dla pieszych oraz budynki użyteczności publicznej.

Umowę na udział w międzynarodowym projekcie „Extension en mer de Monaco” CRIST S.A podpisała 2 września ubiegłego roku, stępka pod budowę Marco Polo położona została dwa miesiące później.

 

Tagi: Marco Polo, Monaco, osiedle, Crist SA
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 21 June

Na Tahiti skończył wokółziemski rejs Bernard Moitessier na "Joshua"; w morzu spędził 301 dni i przepłynął 31 455 Mm.
sobota, 21 czerwca 1969
Nastąpił start do pierwszych samotnych regat przez Atlantyk; wystartowali J. W. Lawlor na "Sea Serpent" i Andrews na mieczowej "Mermaid" (oba jachty o długości około 4,5 m); wygrał Lawlor, a Andrews nie ukończył wyścigu.
niedziela, 21 czerwca 1891