TYP: a1

Malezja odsyła odpady

wtorek, 21 stycznia 2020
Z mediów

Malezja powiedziała „dość” tym, którzy robią z niej śmietnik. Do tej pory kraj odesłał do krajów pochodzenia 150 kontenerów z nielegalnie przywożonymi plastikowymi odpadami.

[t][/t] [s]Fot. Hans Braxmeier,  Pixabay[/s]

Malezyjska minister środowiska Yeo Bee Yin poinformowała, że Malezja wdraża ścisły program walki z nielegalnie przywożonymi do Malezji odpadami. Do tej pory odesłano śmieci do 13 krajów, wśród których były Francja, Wielka Brytania, USA, Kanada, Hiszpania, Japonia i Singapur. Łącznie odesłano ponad 3,7 tys. ton plastiku.

Spośród 150 odesłanych kontenerów, 43 wróciły do Francji, 42 do Wielkiej Brytanii, 17 do Stanów Zjednoczonych, 11 do Kanady, 10 do Hiszpanii, pozostałe zaś odpłynęły do Hongkongu, Japonii, Singapuru, Portugalii, Chin, Bangladeszu, Sri Lanki i Litwy.

Problemy Malezji zaczęły się w 2018 roku – wtedy Chiny, przodujące w przetwarzaniu plastikowych odpadów wstrzymały ich przyjmowanie. Wiele chińskich firm zajmujących się recyklingiem przeniosło działalność do Malezji - import plastikowych odpadów wzrósł tam z 20 tys. do 110 ton miesięcznie. Co gorsze, spore ilości odpadów przypływają bez wymaganych pozwoleń i wiele z nich nie spełnia kryteriów wymaganych przy recyklingu, bo np. plastik nadający się do przetworzenia jest pomieszany z zanieczyszczonym.

Poza odesłanymi 150 kontenerami do wysyłki przygotowanych jest kolejne 110, które zostaną wyekspediowane jeszcze w pierwszej połowie 2020 roku. 60 pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, reszta z Japonii, Belgii, Meksyku, Węgier, Francji i Jamajki. Koszt transportu z powrotem do portów pochodzenia pokrywają kraje i firmy, które wyeksportowały odpady.

 

Nowa polityka Malezji zakłada – poza odsyłaniem odpadów – także ścisłą kontrolę firm zajmujących się recyklingiem. W ubiegłym roku skontrolowano prawie czterysta zakładów przetwarzających plastik a w wyniku tego zamknięto połowę.

 

W ostatnich miesiącach poza Malezją śmieci odsyłały także inne kraje Azji Południowo-Wschodniej, w tym Indonezja i Filipiny.

 

 

Tagi: śmieci, plastik, Malezja
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 28 September

W okolicy Łeby wszedł na mieliznę s/y "Jurand". Przyczyną wejścia na mieliznę był błąd nawigacyjny - pomyłka w indentyfikacji latarni morskich Stilo i Czołpino; jacht przeszedł kosztowny remont poawaryjny.
piątek, 28 września 1990
W czasie corocznych regat Opali z s/y "Kapitan Haska" wypadł za burtę i zginął III oficer.
niedziela, 28 września 1986
Z Portsmouth startuje 4 edycja regat Whitbread Race.
sobota, 28 września 1985
W Marsylii rozpoczął się rejs Alaina Gerbaulda na s/y "Firecrest".
środa, 28 września 1932
Wodowanie "Prinzess Eitel Friedrich", późniejszego "Daru Pomorza" w hamburskiej stoczni Blohm und Voss.
wtorek, 28 września 1909
Samuel Morse opatentował skonstruowany przez siebie telegraf elektromagnetyczny.
czwartek, 28 września 1837