TYP: a1

Czyszczą rzeki, żeby uchronić oceany przed śmieciami

środa, 20 listopada 2019
Monika Frenkiel

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak zanieczyszczone są nasze oceany. Jednak ponad 80 proc. zanieczyszczeń trafia do nich za pośrednictwem zanieczyszczonych rzek. Sposób na redukcję śmieci znalazła holenderska organizacja non-profit The Ocean Cleanup, która opracowała autonomiczne urządzenie pływające rzekach i zbierające śmieci.

[t][/t] [s]The Ocean Cleanup[/s]

Ten swoisty rzeczny odkurzacz nazywa się Interceptor i jest w stanie wyłowić dziennie nawet 50 ton śmieci. Maszynę umieszcza się na szerokości 2/3 rzeki, następie do brzegu prowadzone jest ramię, które blokuje przepływ śmieci. Nurt rzeki spycha zanieczyszczenia w pobliże maszyny, a następnie są one wyławiane i transportowane do pojemników. Kiedy kontenery są pełne odpadów, maszyna przybija do brzegu. Wyłowione odpady trafiają do recyklingu. Z założenia urządzenie zasilane jest energią słoneczną.

Interceptory były już testowane w Holandii, dwa pierwsze egzemplarze trafiły do Jakarty w Indonezji i Klangu w Malezji.Trzeci ma trafić do Delty Mekongu w Wietnamie a czwarty do Dominikany.

Celem The Ocean Cleanup jest oczyszczenie co najmniej 1000 rzek, ale żeby było to możliwe, potrzebni są sponsorzy i partnerzy. Dlatego też organizacja poszukuje partnerów wśród podmiotów państwowych oraz prywatnych.  

Tagi: rzeki, zanieczyszczenie, ekologia, Interceptor
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 June

Wojciech Skórski i Kazimierz Kwasiborski na jachcie klasy Micro "Agnessa" na Florydzie zakończyli rejs przez Atlantyk.
poniedziałek, 8 czerwca 1992
W Dartmouth na "Express Crusader" kończy rejs Naomi James; był to pierwszy kobiecy i samotny rejs trasą wokół trzech przylądków.
czwartek, 8 czerwca 1978
Z Górek Zachodnich wyruszył, z zamiarem opłynięcia Islandii, s/y "Euros" z Kapitanem Wojciechem Orszulokiem; powrócił do Górek w dniu 13.08.1968 r. po przebyciu 4500 Mm.
sobota, 8 czerwca 1968
W stoczni J. C. Tecklenborg w Geestemünde schodzi na wodę "Potosi" budowany dla F. Laeisza do obsługi linii południowoamerykańskiej.
sobota, 8 czerwca 1895