TYP: a1

Ludzkie szczątki we wraku promu Sewol

czwartek, 30 marca 2017
Z mediów/PAP

Na wyłowionym w poprzednim tygodniu promie Sewol znaleziono ludzkie szczątki. Do katastrofy koreańskiej jednostki doszło trzy lata temu. Zginęło wtedy ponad 300 osób.

[t][/t] [s]Fot. Wikipedia[/s]

Ofiarami katastrofy byli w większości uczniowie jednej szkoły. Dziewięć osób nadal uważane jest za zaginione.

Przedstawiciel koreańskiego ministerstwa ds. oceanów i rybołówstwa poinformował, że znaleziono sześć fragmentów ludzkich szczątków. Znaleziono je w miejscu, w którym znajdował się wrak. To, czy należą one do jednej czy do kilku osób potwierdzą badania DNA.

Prom Sewol zatonął u wybrzeży Korei Południowej w kwietniu 2014 roku. Według władz, przyczyną katastrofy mogło być zbyt duże obciążenie statku. Podczas śledztwa ustalono też, że prom płynął zbyt szybko wykonując manewr skrętu co spowodowało jego przechył i w konsekwencji zatonięcie.

Katastrofę promu przeżyły 172 osoby, w tym kapitan i załoga statku. Kapitan i część załogi uciekła z pokładu przed pasażerami, po tym jak zorientowali się, że nie dla wszystkich wystarczy szalup ratunkowych. Kapitan został uznany za winnego zaniedbania obowiązków i skazany na 36 lat więzienia, a szef firmy-operatora promu dostał 10 lat więzienia.

Akcja wydobycia promu Sewol rozpoczęła się w czerwcu 2016 roku, ale zła pogoda i problemy techniczne opóźniały projekt kilka razy. Kilka dni temu wrak wreszcie udało się podjąć z wody i załadować na pokład ciężarowca Dockwise White Marlin.

Wrak zostanie przetransportowany do portu w Mokpo, gdzie odbędzie się jego inspekcja. Do akcji włączono dwa dźwigi o unosie 10 000 ton. Koszt operacji oszacowano na 139 mln dolarów.

Tagi: Sewol, katastrofa, ofiary
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 May

Odszedł na wieczną wachtę niezwykle zasłużony instruktor ZHP hm. Jan Sauer, bosman, oficer a od 1972 kapitan żaglowca s/y Zawisza Czarny
piątek, 8 maja 2020
W Cannes zwodowano katamaran "Club Med", który następnie pod dowództwem Granta Daltona wygrał regaty The Races.
poniedziałek, 8 maja 2000
Giovanni Soldini na "Fila" wygrywa 4 edycję regat Around Alone jako pierwszy nie Francuz.
piątek, 8 maja 1998