TYP: a1

Krzysztof Baranowski rusza w kolejny wokółziemski rejs

poniedziałek, 24 kwietnia 2023
Z mediów/Żeglarski.info


Krzysztof Baranowski zamierza po raz kolejny wyruszyć w rejs dookoła świata. Jeden z najsłynniejszych polskich żeglarzy w trzecią okołoziemską wyprawę chce wyruszyć w lipcu na jachcie „Świnoujście”.
Krzysztof Baranowski jako pierwszy Polak dwukrotnie samotnie opłynął świat (w latach 1972-1973 i 1999-2000), zainicjował budowę żaglowców „Pogoria”„Fryderyk Chopin”, jest założycielem Szkoły pod Żaglami oraz autorem licznych książek. I choć ma już 85 lat, swój wyczyn – okołoziemski rejs – zamierza wykonać po raz trzeci.  żeglarz postawił przed sobą kolejne wyzwanie – planuje po raz trzeci opłynąć świat. Tym razem już nie samotni – zgodnie założeniami 
armatora jachtu, czyli Jacht Klubu Marynarki Wojennej Kotwica oddział Świnoujście, na pokład Baranowski zabiorze młodzież, która będzie mu towarzyszyć w krótkich rejsach. W jednym takim rejsie będzie mogło uczestniczyć czworo młodych ludzi, opiekun i nawigator. 
Jacht „Świnoujście” to Cobra 41, konstrukcji Andrzeja Skrzata o długości 12,3 metra. Jednostka przed rozpoczęciem rejsu musi zostać doposażona i lekko zmodyfikowana. Wyprawa rozpocznie się od załogowego etapowego rejsu z Polski do Kadyksu. Następnie Baranowski popłynie samotnie trasą: Kadyks, Wyspy Kanaryjskie (Lanzarote lub Teneryfa), Małe Antyle (Martynika lub Gwadelupa), Colon (Kanał Panamski), Markizy (Nuku Hiva), Wyspy Towarzystwa, Fidżi, Papua-Nowa Gwinea (Port Moresby), Cieśnina Torresa, Australia (Darwin), Seszele, Aden, Kanał Sueski, Kreta, Kadyks. Z Kadyksu zaś będzie powrót załogowym rejsem dostawczym do Polski.

 

Tagi: Krzysztof Baranowski
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 28 May

Powróciła do kraju Barbara Królikowska, która na 12-metrowym jachcie "Karolka" w rodzinnym rejsie odbyła podróż dookoła świata na trasie długości 34 887 Mm. Za swój rejs została uhonorowana nagrodą Srebrny Sekstant i I Nagrodą Honorową Rejs Roku 2005.
sobota, 28 maja 2005
Z przystani AKM w Gdańsku wyruszył niewielki (około 8 m) jacht "Probus" z Kpt. Jerzym Cołojewem i dwoma przyjaciółmi w udany i trudny rejs do Islandii.
niedziela, 28 maja 1972
W Plymouth zakończył okołoziemski rejs bez zawijania do portów, dookoła trzech przylądków, Francise Chichester na jachcie "Gipsy Moth IV".
niedziela, 28 maja 1967
Urodził się jeden z najsłynniejszych żeglarzy morskich Francis Joyon.
poniedziałek, 28 maja 1956