TYP: a1

Koniec poszukiwań kapitana "Ichtiandera"

poniedziałek, 3 sierpnia 2015
z mediów | JM
Po 20 godzinach starań, zakończono wczoraj wieczorem poszukiwania Eugeniusza Płóciennika, który w sobotę wypadł za burtę jachtu "Ichtiander", pływającego po Zatoce Gdańskiej. Mimo szeroko zakrojonej akcji ratunkowej, żeglarza nie udało się odnaleźć.

Zatoka Gdańska

"Wiecha Zatoka Gdańska" by kkic - Own work. Licensed under CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.W sobotę około godziny 20 grupa turystów zauważyła pływający po wodach Zatoki Gdańskiej jacht bez załogi. Natychmiast podjęto akcję poszukiwawczą, w której brało udział nie tylko siedem jednostek wodnych, ale również śmigłowiec Marynarki wojennej. Operacja ratunkowa trwała przez cały sobotni wieczór - nie przyniosła jednak rezultatu. Poszukiwania wznowiono w niedzielę o świcie. W końcu, po 20 godzinach, zdecydowano o zakończeniu akcji.

80-letni Eugeniusz Płóciennik wyruszył na rekreacyjny rejs własnym jachtem "Ichtiander" w sobotę przed południem. Jednostka została odnaleziona na mieliźnie przy Wyspie Sobieszewskiej. Na pokładzie statku nie było żadnych środków ratunkowych. Żeglarz najprawdopodobniej nie miał na sobie kamizelki ratunkowej, dlatego odnalezienie go - mimo bardzo dobrych warunków na morzu - okazało się niemożliwe.

Dwa lata temu w podobnych okolicznościach zginął słynny kapitan i radny z Ustki, Edward Zając. Podczas rodzinnego rejsu po Zatoce Gdańskiej został uderzony bomem i wypadł za burtę w pobliżu Helu. Również w tym wypadku akcja ratunkowa nie przyniosła rezultatu.
Tagi: Zatoka Gdańska, wypadek, Ichtiander, Płóciennik, Zając
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 29 June

Wystartował ze Świnoujścia s/y "Asterias" pod dowództwem Kapitana Aleksandra Lipińskiego w rejs dookoła świata na trasie Świnoujście, Bermudy, Kanał Panamski, Tahiti, Australia, Mauritius, Kapsztad, Świnoujście.
wtorek, 29 czerwca 1976
W kolejnych regatach Bermudy-Europa z metą w hiszpańskim porcie Bayona wziął udział "Dar Szczecina" z Kapitanem Jerzym Kraszewskim.
czwartek, 29 czerwca 1972
Z Helu wyruszył s/y "Freya" z Kpt. Dariuszem Boguckim; żeglarze dotarli do portu Godthab na Grenlandii i powrócili do kraju 19 września.
niedziela, 29 czerwca 1969
Wyruszył w pierwszy rejs 300-tonowy flagowy statek szkolny ZHP "Zawisza Czarny" pod Kapitanem Mariuszem Zaruskim; trasa wiodła z Gdyni do Kopenhagi, Londynu, Antwerpii, Amsterdamu i z powrotem do Gdyni.
sobota, 29 czerwca 1935
W Greenock wodowany został herbaciany kliper "Ariel", m.in. uczestnik regat kliprów w 1866 r., w których startowały trzy najsłynniejsze klipry "Teaping", "Ariel", "Serica"; trasę z Fu-czou do Londynu pokonały w 99 dni; zwyciężył "Teaping" z przewagą 12 mi
czwartek, 29 czerwca 1865