TYP: a1

Koniec poszukiwań kapitana "Ichtiandera"

poniedziałek, 3 sierpnia 2015
z mediów | JM
Po 20 godzinach starań, zakończono wczoraj wieczorem poszukiwania Eugeniusza Płóciennika, który w sobotę wypadł za burtę jachtu "Ichtiander", pływającego po Zatoce Gdańskiej. Mimo szeroko zakrojonej akcji ratunkowej, żeglarza nie udało się odnaleźć.

Zatoka Gdańska

"Wiecha Zatoka Gdańska" by kkic - Own work. Licensed under CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.W sobotę około godziny 20 grupa turystów zauważyła pływający po wodach Zatoki Gdańskiej jacht bez załogi. Natychmiast podjęto akcję poszukiwawczą, w której brało udział nie tylko siedem jednostek wodnych, ale również śmigłowiec Marynarki wojennej. Operacja ratunkowa trwała przez cały sobotni wieczór - nie przyniosła jednak rezultatu. Poszukiwania wznowiono w niedzielę o świcie. W końcu, po 20 godzinach, zdecydowano o zakończeniu akcji.

80-letni Eugeniusz Płóciennik wyruszył na rekreacyjny rejs własnym jachtem "Ichtiander" w sobotę przed południem. Jednostka została odnaleziona na mieliźnie przy Wyspie Sobieszewskiej. Na pokładzie statku nie było żadnych środków ratunkowych. Żeglarz najprawdopodobniej nie miał na sobie kamizelki ratunkowej, dlatego odnalezienie go - mimo bardzo dobrych warunków na morzu - okazało się niemożliwe.

Dwa lata temu w podobnych okolicznościach zginął słynny kapitan i radny z Ustki, Edward Zając. Podczas rodzinnego rejsu po Zatoce Gdańskiej został uderzony bomem i wypadł za burtę w pobliżu Helu. Również w tym wypadku akcja ratunkowa nie przyniosła rezultatu.
Tagi: Zatoka Gdańska, wypadek, Ichtiander, Płóciennik, Zając
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 28 July

W słynnych regatach Chicago-Mackinac Race po raz pierwszy wziął udział polonijny jacht "Solidarity" reprezentujący Joseph Conrad Yacht Club Chicago. Regaty Chicago-Mackinac są najstarszym (od 1898 roku) wyścigiem żeglarskim i jednocześnie najdłuższym po w
czwartek, 28 lipca 1988
Na "Dove" wystartował w rejs dookoła świata Robin Lee Graham; wyruszył z Kalifornii, przez Nowe Hybrydy, Nową Gwineę, Afrykę Południową, Gujanę, dotarł na Barbados
środa, 28 lipca 1965
W Plymouth skończyła się II wyprawa sir Francisa Drake'a
niedziela, 28 lipca 1585