TYP: a1

Kapitan Paszke przerywa rejs

piątek, 1 lutego 2013
Dziś po północy, w odległości ok. 250 mil morskich od Hornu, Roman Paszke podjął decyzję o przerwaniu rejsu dookoła świata. Rejs miał na celu pobicie rekordu wokółziemskiej żeglugi pod wiatr. Dotychczasowy rekord należy do Jeana Luca Van Den Heede, który na jachcie Adrien od listopada 2003 do marca 2004 roku przepłynął trasę w czasie 122 dni, 14 godz., 3 min i 49 sek.

“Dzisiaj podjąłem decyzję o przerwaniu rejsu dookoła świata pod wiatr. Długie oczekiwanie na możliwość przejścia wokół Przylądka Horn i dalej Cieśniną Drake na Pacyfik okazało się ponad moje siły. Ciągłe zmiany pogody i ciężkie warunki w tym rejonie okazały się nie do pokonania. Warunki jakie spodziewane są dzisiejszej nocy i następnej doby to kolejna przeszkoda i zagrożenie dla jachtu i dla mnie. Wobec kolejnych niekorzystnych prognoz pogody w tym rejonie, podjąłem decyzję o zakończeniu próby samotnego opłynięcia świata katamaranem pod wiatr.” - napisał Paszke na stronie paszke360.com.

Kapitan Paszke już po raz trzeci musiał przerwać próbę bicia rekordu. Poprzednio przyczyną były awarie jego katamaranu Gemini 3.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 27 February

Zmarł Janusz Sikorski; był korespondentem wojennym, jachtowym kapitanem żeglugi wielkiej, obieżyświatem i łowcą przygód, wokalistą i instrumentalistą, poetą i kompozytorem, publicystą i współautorem (wraz z Markiem Szurawskim) nadawanej przez kilka lat au
poniedziałek, 27 lutego 1995
Zakończył się w Krakowie VII Festiwal Piosenki Żeglarskiej "Shanties 88", Grand Prix festiwalu zdobył zespół "Packet" kierowany przez Mirosława Peszkowskiego.
sobota, 27 lutego 1988