TYP: a1

Kapitan Maersk oskarżony o zniszczenie kabla

piątek, 27 sierpnia 2021
Hanka Ciężadło

W wielkim skrócie sytuacja wygląda tak: ukraiński kapitan, pływający pod banderą Liberii uszkodził w Australii kabel prowadzący do Singapuru. I jak tu nie wierzyć, że świat jest globalną wioską?

A tak na poważnie – straty są duże i nie wiadomo, co dalej stanie się z pechowym kapitanem. Pewne jest, że znalazł się w sytuacji nie do pozazdroszczenia.

Jak do tego doszło?

Australijska Policja Federalna (AFP) oskarżyła kapitana kontenerowca MV Maersk Surabaya o zniszczenie Australia Singapore Cable – podwodnego kabla światłowodowego, łączącego Australię z Singapurem.

Zdaniem strony australijskiej, kapitan nie zachował należytej ostrożności w czasie, gdy jego statek kotwiczył 500 metrów od zaznaczonej na mapach strefy ochronnej kabla. Jednostka miała rzekomo przeciągnąć kotwicę po dnie, uszkadzając instalację.

Trudne warunki czy błąd?

Istnieje opcja, że w tym przypadku wystąpiło jedno i drugie. Do zdarzenia miało dojść 1 sierpnia, w odległości około 6 mil od Perth. Panowały tam wówczas nieprzyjazne warunki pogodowe – silny wiatr i spore zafalowanie, co mogło w pewien sposób przyczynić się do zaistniałej sytuacji.

Przedstawiciele AFP twierdzą jednak, że do uszkodzenia kabla doszło z winy kapitana MV Maersk Surabaya. Jak powiedział nadinspektor AFP: „Strefa ochronna jest wyraźnie oznaczona na mapach morskich, a wszyscy kapitanowie powinni zapewnić, że statki działają w sposób, który nie zakłóca krytycznej infrastruktury komunikacyjnej”. Straty oszacowano na 1,5 miliona dolarów australijskich.

Co będzie dalej?

59-letni kapitan został aresztowany, kiedy tylko jego statek zawinął do portu w Melbourne. Ostatecznie zadecydowano o zwolnieniu go za wysoką kaucją. Obecnie kapitan przebywa w hotelu na kwarantannie związanej z koronawirusem. Śledztwo ma wykazać, czy do zdarzenia doszło z jego winy.

Jeżeli okaże się, że rzeczywiście tak było, grozi mu kara do trzech lat pozbawienia wolności oraz grzywna w wysokości 400 tys. dolarów.  

 

Tagi: Australia, Singapur, kabel, Maersk, kontenerowiec, światłowód, śledztwo
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 4 March

Na warszawskim cmentarzu pożegnano Kpt. Jana Kolańskiego, doświadczonego i znanego działacza oraz instruktora żeglarstwa, byłego kierownika wyszkolenia żeglarskiego ośrodka w Trzebieży i wieloletniego egzaminatora Centralnej Kapitańskiej Komisji Egzaminac
poniedziałek, 4 marca 2002
Rozpoczęto budowę żaglowca "Dar Młodzieży", który wkrótce miał zastąpić wysłużony "Dar Pomorza".
środa, 4 marca 1981
Urodził się Bolesław Kowalski, jeden z największych polskich żeglarzy, m.in. prowadził wyprawę na s/y "Śmiały" do Ameryki Południowej, wyprawę "Koral" na Morze Czerwone, dzisiaj senior żeglarstwa polskiego, autor wielu artykułów umieszczanych w prasie żeg
niedziela, 4 marca 1928
Zmarł Georgij Siedow (ur. w 1877 r.), rosyjski żeglarz i hydrograf, badacz Arktyki, w latach 1912-1914 kierował wyprawą do bieguna północnego, zmarł z wyczerpania w pobliżu Wyspy Rudolfa, 900 km od bieguna.
środa, 4 marca 1914
Urodził się Ryszard Langer, konstruktor jachtów, działacz żeglarski.
sobota, 4 marca 1893