TYP: a1

Kapitan Maersk oskarżony o zniszczenie kabla

piątek, 27 sierpnia 2021
Hanka Ciężadło

W wielkim skrócie sytuacja wygląda tak: ukraiński kapitan, pływający pod banderą Liberii uszkodził w Australii kabel prowadzący do Singapuru. I jak tu nie wierzyć, że świat jest globalną wioską?

A tak na poważnie – straty są duże i nie wiadomo, co dalej stanie się z pechowym kapitanem. Pewne jest, że znalazł się w sytuacji nie do pozazdroszczenia.

Jak do tego doszło?

Australijska Policja Federalna (AFP) oskarżyła kapitana kontenerowca MV Maersk Surabaya o zniszczenie Australia Singapore Cable – podwodnego kabla światłowodowego, łączącego Australię z Singapurem.

Zdaniem strony australijskiej, kapitan nie zachował należytej ostrożności w czasie, gdy jego statek kotwiczył 500 metrów od zaznaczonej na mapach strefy ochronnej kabla. Jednostka miała rzekomo przeciągnąć kotwicę po dnie, uszkadzając instalację.

Trudne warunki czy błąd?

Istnieje opcja, że w tym przypadku wystąpiło jedno i drugie. Do zdarzenia miało dojść 1 sierpnia, w odległości około 6 mil od Perth. Panowały tam wówczas nieprzyjazne warunki pogodowe – silny wiatr i spore zafalowanie, co mogło w pewien sposób przyczynić się do zaistniałej sytuacji.

Przedstawiciele AFP twierdzą jednak, że do uszkodzenia kabla doszło z winy kapitana MV Maersk Surabaya. Jak powiedział nadinspektor AFP: „Strefa ochronna jest wyraźnie oznaczona na mapach morskich, a wszyscy kapitanowie powinni zapewnić, że statki działają w sposób, który nie zakłóca krytycznej infrastruktury komunikacyjnej”. Straty oszacowano na 1,5 miliona dolarów australijskich.

Co będzie dalej?

59-letni kapitan został aresztowany, kiedy tylko jego statek zawinął do portu w Melbourne. Ostatecznie zadecydowano o zwolnieniu go za wysoką kaucją. Obecnie kapitan przebywa w hotelu na kwarantannie związanej z koronawirusem. Śledztwo ma wykazać, czy do zdarzenia doszło z jego winy.

Jeżeli okaże się, że rzeczywiście tak było, grozi mu kara do trzech lat pozbawienia wolności oraz grzywna w wysokości 400 tys. dolarów.  

 

Tagi: Australia, Singapur, kabel, Maersk, kontenerowiec, światłowód, śledztwo
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 26 March

Na "Pogorii" rozpoczęła się tygodniowa I Ogólnopolska Konferencja na temat "Problemy Naukowo-Techniczne w Wyczynowym Sporcie Żeglarskim". Inicjatorami i organizatorami tej i następnych, corocznych takich konferencji są prof. Zbigniew Dąbrowski i dr Wojcie
piątek, 26 marca 2004
Zmarł w wieku 76 lat Kazimierz Petrusewicz, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego w latach 1946-1949.
piątek, 26 marca 1982
S/y "Konstanty Maciejewicz" z Kpt. Tomaszem Zydlerem opłynął Horn z Atlantyku na Ocean Spokojny.
poniedziałek, 26 marca 1973
Do Portsmouth dopływa "Flyer" Cornelisa von Rietschotena wygrywając 3 edycję Whitbread Race.
piątek, 26 marca 1982
Z Brisbane do Londynu dopływa sławny kliper "Cutty Sark" w swym ostatnim rejsie pod brytyjską banderą; później stał się muzeum w Portsmouth, aby w 2007 r. ulec częściowemu spaleniu podczas prac renowacyjnych.
wtorek, 26 marca 1895