TYP: a1

Jesienny numer Morza już w sprzedaży

wtorek, 29 września 2020
Monika Frenkiel

Miło nam przedstawić najnowszy, jesienny numer „Morza”, który właśnie trafił do Empików, będzie także dostępny w salonach inMedio. Oczywiście zarówno najnowszy, jak i wczesniejsze numery gazety można kupić przez stronę morze.org. Zachęcamy do kupna prenumeraty! 


A czego spodziewać się w numerze? Jak na wrzesień przystało nawiązujemy do tematów II wojny światowej – nie zabraknie więc tekstów związanych z tym tematem.  Poznacie np. historię konwoju HX 84 i jego bohaterskiej ochrony przez statek pasażersko-transportowy zaadaptowany na cele wojenne jako krążownik pomocniczy HMS Jervis Bay. W ramach akcji „bądź turystą” zachęcamy do odkrywania tajemnic naszego kraju i zabieramy was na poligon rakietowy w Rąbce koło Łeby. Czy wiecie, że mało brakowało, a bylibyśmy kosmiczną potęgą? Do tematów wojskowych nawiązuje też tekst o pewnej matematyczce – gdyby nie wojna, Grace Hopper nie wstąpiłaby do marynarki i być może komputer nie stałby niemal na każdym biurku?


W numerze jesiennym z niepokojem przez peryskop patrzymy na nasz Bałtyk i zalegające w nim pozostałości po II wojnie światowej. To ogromne ilości broni chemicznej i konwencjonalnej, zatopione wraki – wszystko to,  co z upływem czasu i postępującą korozją zatruwa nasze morze i może doprowadzić do katastrofy ekologicznej. 
Nie zabraknie ciekawostek - przeglądając stare numery „Morza”, natrafiliśmy na opisany tam dziwny system poławiania ryb przy pomocy kormoranów stosowany na dalekich wodach Japonii i Chin. Ze spraw żeglarskich przybliżamy szczegóły remontu legendarnego jachtu „Polonez”, na którym Krzysztof Baranowski opłynął świat w na przełomie lat 1972/73. Udało nam się namówić kapitana Jerzego Idzikowskiego, żeby zdradził nam tajemnicę swoich dwóch manewrów, nazwanych na jego cześć „manewrami Oja”. Wspominamy też narodziny Państwowej Szkoły Morskiej a ponieważ w listopadzie przypada rocznica śmierci Mamerta Stankiewicza, przypominamy jego sylwetkę. W ramach podróży tym razem zabieramy Was do Nowej Zelandii.


Oczywiście znajdziecie też Przystań Hobbystów, Sprawy Dziwne i Ciekawe, a na deser – opowiadanie kapitana Józefa Gawłowicza. Zapraszamy do lektury!

 

Tagi: Morze, kwartalnik
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 25 February

W wieku 89 lat odszedł jeden z pionierów powojennej żeglugi i szkolnictwa morskiego - kapitan Roman Watras
niedziela, 25 lutego 2018
Król Zygmunt August wydaje dekret w sprawie utworzenia w Pucku bazy królewskiej floty kaperskiej i tym samym uczynił to miasto pierwszym polskim portem wojennym.
wtorek, 25 lutego 1567