TYP: a1

Jesienny numer Morza już w sprzedaży

wtorek, 29 września 2020
Monika Frenkiel

Miło nam przedstawić najnowszy, jesienny numer „Morza”, który właśnie trafił do Empików, będzie także dostępny w salonach inMedio. Oczywiście zarówno najnowszy, jak i wczesniejsze numery gazety można kupić przez stronę morze.org. Zachęcamy do kupna prenumeraty! 


A czego spodziewać się w numerze? Jak na wrzesień przystało nawiązujemy do tematów II wojny światowej – nie zabraknie więc tekstów związanych z tym tematem.  Poznacie np. historię konwoju HX 84 i jego bohaterskiej ochrony przez statek pasażersko-transportowy zaadaptowany na cele wojenne jako krążownik pomocniczy HMS Jervis Bay. W ramach akcji „bądź turystą” zachęcamy do odkrywania tajemnic naszego kraju i zabieramy was na poligon rakietowy w Rąbce koło Łeby. Czy wiecie, że mało brakowało, a bylibyśmy kosmiczną potęgą? Do tematów wojskowych nawiązuje też tekst o pewnej matematyczce – gdyby nie wojna, Grace Hopper nie wstąpiłaby do marynarki i być może komputer nie stałby niemal na każdym biurku?


W numerze jesiennym z niepokojem przez peryskop patrzymy na nasz Bałtyk i zalegające w nim pozostałości po II wojnie światowej. To ogromne ilości broni chemicznej i konwencjonalnej, zatopione wraki – wszystko to,  co z upływem czasu i postępującą korozją zatruwa nasze morze i może doprowadzić do katastrofy ekologicznej. 
Nie zabraknie ciekawostek - przeglądając stare numery „Morza”, natrafiliśmy na opisany tam dziwny system poławiania ryb przy pomocy kormoranów stosowany na dalekich wodach Japonii i Chin. Ze spraw żeglarskich przybliżamy szczegóły remontu legendarnego jachtu „Polonez”, na którym Krzysztof Baranowski opłynął świat w na przełomie lat 1972/73. Udało nam się namówić kapitana Jerzego Idzikowskiego, żeby zdradził nam tajemnicę swoich dwóch manewrów, nazwanych na jego cześć „manewrami Oja”. Wspominamy też narodziny Państwowej Szkoły Morskiej a ponieważ w listopadzie przypada rocznica śmierci Mamerta Stankiewicza, przypominamy jego sylwetkę. W ramach podróży tym razem zabieramy Was do Nowej Zelandii.


Oczywiście znajdziecie też Przystań Hobbystów, Sprawy Dziwne i Ciekawe, a na deser – opowiadanie kapitana Józefa Gawłowicza. Zapraszamy do lektury!

 

Tagi: Morze, kwartalnik
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 May

Zginął Kapitan Zbigniew Werpechowski; wypłynął w swój ostatni rejs na s/y "Wanda", w czasie trudnych warunków pogodowych, na Głębi Bornholmskiej wypadł za burtę, a poszukiwania nie przyniosły rezultatu.
piątek, 23 maja 1975
Z afrykańskiego portu Safi wystartowała trzcinowa tratwa "Ra" pod dowództwem Thora Heyerdahla z zamiarem przepłyniecia Atlantyku, w celu potwierdzenia tezy, że na takich łodziach możliwa była migracja ludów w dawnych czasach. Niestety załoga musiała opuśc
piątek, 23 maja 1969
Do II Transatlantyckich Regat Samotnych Żeglarzy wystartowało 15 zawodników. Regaty wygrał Eric Tabarly na s/y "Pen Duick II" (czas zwycięzcy to 27 dni, 3 godziny i 56 minut).
sobota, 23 maja 1964
"Team New Zealand" wygrywa z "Desdafio Espanol" piąty wyścig w półfinale Louis Vuitton Cup w Walencji i awansuje do finału rywalizacji.
środa, 23 maja 2007
Statek szkolny "Lwów" wyrusza z Gdańska w pierwszy oceaniczny rejs.
środa, 23 maja 1923
Na Madagaskarze ginie Maurycy Beniowski, polski żołnierz i żeglarz; zesłany na Kamczatkę uprowadził statek żeglując na południe Azji, skąd w imieniu Francji dokonuje podboju Madagaskaru i zostaje jego władcą. Zmuszony do powrotu do Europy, następnie wyjec
wtorek, 23 maja 1786