TYP: a1

HMS Queen Elizabeth wyrusza w pierwszy rejs

poniedziałek, 26 czerwca 2017
Redakcja/MF

W swój pierwszy rejs wyrusza „jeden z największych i najdroższych projektów obronnych w historii Wielkiej Brytanii”, jak nazywają go brytyjskie media. Lotniskowiec HMS Queen Elizabeth wybudowany został kosztem 3,5 mld funtów.

[t][/t] [s]Fot. www.aircraftcarrieralliance.co.uk[/s]

Budowa okrętu rozpoczęła się w 2009 roku - pierwotny koszt jego budowy miał być mniejszy. Ostatecznie wyniósł jednak 3,5 mld funtów co sprawiło, że pojawiły się wątpliwości czy Royal Navy będzie stać na to, by umieścić na jego pokładzie wystarczającą liczbę samolotów.

Teraz okręt ma pływać przez sześć tygodni po Morzu Północnym po czym wróci do Rosyth, skąd wypłynie ponownie do swojego nowego macierzystego portu, Portsmouth.

Pierwsze samoloty mają znaleźć się na pokładzie lotniskowca dopiero w przyszłym roku. Okręt osiągnie gotowość operacyjną do 2020 roku. Na jego pokładzie może znaleźć się do 36 myśliwców i cztery śmigłowce. Marynarka liczy na to, że do 2023 roku uda się jej pozyskać 24 samoloty F-35, a do 2025 roku - kolejne 24 samoloty tego typu. Załoga okrętu ma liczyć od 700 do nawet 1400 osób, z czego 15 proc. to kobiety.

Budowa HMS Queen Elizabeth i drugiego lotniskowca tej klasy, HMS Prince of Wales pochłonęła łącznie 6 mld funtów.

 

Tagi: lotniskowiec, Royal Navy, HMS Queen Elizabeth
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 30 October

"Zew Morza" z Kapitanem Zdzisławem Michalskim zamyka na Atlantyku wokółziemską pętlą.
środa, 30 października 1974
Zakończyła się w Szczecinie prawie 16. miesięczna wyprawa s/y "Śmiały" pod dowództwem Kpt. Bolesława Kowalskiego na trasie ze Szczecina, dookoła Ameryki Południowej, przez Kanał Panamski, Freeport na Wyspach Bahama, do Szczecina.
niedziela, 30 października 1966
W lokalu "Grand Cafe" powołano do życia Klub Sportowy "Gryf" w Gdyni.
wtorek, 30 października 1928