TYP: a1

HMS Queen Elizabeth wyrusza w pierwszy rejs

poniedziałek, 26 czerwca 2017
Redakcja/MF

W swój pierwszy rejs wyrusza „jeden z największych i najdroższych projektów obronnych w historii Wielkiej Brytanii”, jak nazywają go brytyjskie media. Lotniskowiec HMS Queen Elizabeth wybudowany został kosztem 3,5 mld funtów.

[t][/t] [s]Fot. www.aircraftcarrieralliance.co.uk[/s]

Budowa okrętu rozpoczęła się w 2009 roku - pierwotny koszt jego budowy miał być mniejszy. Ostatecznie wyniósł jednak 3,5 mld funtów co sprawiło, że pojawiły się wątpliwości czy Royal Navy będzie stać na to, by umieścić na jego pokładzie wystarczającą liczbę samolotów.

Teraz okręt ma pływać przez sześć tygodni po Morzu Północnym po czym wróci do Rosyth, skąd wypłynie ponownie do swojego nowego macierzystego portu, Portsmouth.

Pierwsze samoloty mają znaleźć się na pokładzie lotniskowca dopiero w przyszłym roku. Okręt osiągnie gotowość operacyjną do 2020 roku. Na jego pokładzie może znaleźć się do 36 myśliwców i cztery śmigłowce. Marynarka liczy na to, że do 2023 roku uda się jej pozyskać 24 samoloty F-35, a do 2025 roku - kolejne 24 samoloty tego typu. Załoga okrętu ma liczyć od 700 do nawet 1400 osób, z czego 15 proc. to kobiety.

Budowa HMS Queen Elizabeth i drugiego lotniskowca tej klasy, HMS Prince of Wales pochłonęła łącznie 6 mld funtów.

 

Tagi: lotniskowiec, Royal Navy, HMS Queen Elizabeth
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 9 May

Philippe Jeantot dopływając na "Credit Agricole" do Newport wygrywa I edycję BOC Challenge.
poniedziałek, 9 maja 1983
Z Travemunde do Polski wyruszyły zakupione tam - szkuner sztakslowy "Temida I" pod dowództwem Mariusza Zaruskiego i jol "Temida II" pod dowództwem Jana Kuczyńskiego; cztery lata później "Temida I" uległa rozbiciu w czasie postoju w porcie Władysławowo.
poniedziałek, 9 maja 1932
W Warszawie obradował pierwszy sejmik Polskiego Związku Żeglarskiego z udziałem przedstawicieli czterech klubów; pierwszym prezesem został Antoni Aleksandrowicz.
niedziela, 9 maja 1926
Z Lizbony wyrusza Niezwyciężona Armada - hiszpańska flota z zamiarem najazdu na Anglię.
poniedziałek, 9 maja 1588
W Glasgow urodził się sir Thomas Lipton (zmarł w Londynie 2.10.1931); fascynował się Pucharem Ameryki. Zasłynął z ponad 30. letniej walki o to trofeum na serii jachtów o nazwie "Shamrock".
czwartek, 9 maja 1850