TYP: a1

HMS Dasher odwiedzi Szczecin

wtorek, 28 czerwca 2016
Informacja prasowa
Jednostka Brytyjskiej Królewskiej Marynarki Wojennej HMS Dasher wpłynie do Szczecina dziś, we wtorek (28 czerwca) około godziny 19.00. W Szczecinie pozostanie do czwartku. Zacumuje przy Nabrzeżu Pasażerskim.


By Photo: CPOA(Phot) Tam McDonald/MOD, OGL, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=26896131


Okręt patrolowo-szkoleniowy powitany zostanie w szczecińskim porcie odpowiednią sekwencją sygnałów dźwiękowych, odegraniem hymnu bandery brytyjskiej oraz salutem banderowym na stacji pilotów. Prócz tego uroczyste powitanie wraz z orkiestrą na Nabrzeżu Pasażerskim zorganizuje Centrum Żeglarskie. Pobyt w naszym mieście ułatwią załodze wolontariusze - oficerowie łącznikowi.

Przewidywana data i godzina wpłynięcia: 28 czerwca, godz. 19.00
Przewidywana data i godzina wypłynięcia: 30 czerwca, godz. 9.00


Jednostka to szybka łódź patrolowo-szkoleniowa klasy Archer. W czynnej służbie znajduje się od 1988 roku.
HMS Dasher pierwotnie był jednostką szkoleniową wydziału Royal Navy na uniwersytecie w Bristol. W 2003 roku okręt został uzbrojony oraz wzmocniony kevlarowym pancerzem i wysłany na Cypr w związku z inwazją na Irak. Służył tam do 2010 roku, po czym powrócił do Wielkiej Brytanii. Dalsza jego służba przebiegała w jednostce patrolowej (ochrona okrętów podwodnych uzbrojonych w rakiety balistyczne) i następnie w jednostce szkoleniowej, gdzie służy do dnia dzisiejszego.

Dowódca HMS Dasher wyraził zgodę na zwiedzanie jednostki. Pokład okrętu otwarty będzie jutro (tj. w środę) w godzinach 9.00 - 11.00. Tagi: HMS Dasher, Szczecin, okręt, marynarka wojenna
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 June

Na tratwie wykonanej z siedmiu pni "Les Sept Petites Soeurs" z Callao w Peru wyruszył William Willis; rejs zakończył w Pago Pago na Samoa.
wtorek, 22 czerwca 1954
Na pokladzie "Lwowa" rozpoczynają się prace nad pierwszym polskim filmem o tematyce morskiej "Zew Morza".
środa, 22 czerwca 1927
Urodził się Zbigniew Chodnikiewicz, jeden z najbardziej znanych szkoleniowców polskich.
niedziela, 22 czerwca 1924