TYP: a1

HMS Dasher odwiedzi Szczecin

wtorek, 28 czerwca 2016
Informacja prasowa
Jednostka Brytyjskiej Królewskiej Marynarki Wojennej HMS Dasher wpłynie do Szczecina dziś, we wtorek (28 czerwca) około godziny 19.00. W Szczecinie pozostanie do czwartku. Zacumuje przy Nabrzeżu Pasażerskim.


By Photo: CPOA(Phot) Tam McDonald/MOD, OGL, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=26896131


Okręt patrolowo-szkoleniowy powitany zostanie w szczecińskim porcie odpowiednią sekwencją sygnałów dźwiękowych, odegraniem hymnu bandery brytyjskiej oraz salutem banderowym na stacji pilotów. Prócz tego uroczyste powitanie wraz z orkiestrą na Nabrzeżu Pasażerskim zorganizuje Centrum Żeglarskie. Pobyt w naszym mieście ułatwią załodze wolontariusze - oficerowie łącznikowi.

Przewidywana data i godzina wpłynięcia: 28 czerwca, godz. 19.00
Przewidywana data i godzina wypłynięcia: 30 czerwca, godz. 9.00


Jednostka to szybka łódź patrolowo-szkoleniowa klasy Archer. W czynnej służbie znajduje się od 1988 roku.
HMS Dasher pierwotnie był jednostką szkoleniową wydziału Royal Navy na uniwersytecie w Bristol. W 2003 roku okręt został uzbrojony oraz wzmocniony kevlarowym pancerzem i wysłany na Cypr w związku z inwazją na Irak. Służył tam do 2010 roku, po czym powrócił do Wielkiej Brytanii. Dalsza jego służba przebiegała w jednostce patrolowej (ochrona okrętów podwodnych uzbrojonych w rakiety balistyczne) i następnie w jednostce szkoleniowej, gdzie służy do dnia dzisiejszego.

Dowódca HMS Dasher wyraził zgodę na zwiedzanie jednostki. Pokład okrętu otwarty będzie jutro (tj. w środę) w godzinach 9.00 - 11.00. Tagi: HMS Dasher, Szczecin, okręt, marynarka wojenna
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 May

Zginął Kapitan Zbigniew Werpechowski; wypłynął w swój ostatni rejs na s/y "Wanda", w czasie trudnych warunków pogodowych, na Głębi Bornholmskiej wypadł za burtę, a poszukiwania nie przyniosły rezultatu.
piątek, 23 maja 1975
Z afrykańskiego portu Safi wystartowała trzcinowa tratwa "Ra" pod dowództwem Thora Heyerdahla z zamiarem przepłyniecia Atlantyku, w celu potwierdzenia tezy, że na takich łodziach możliwa była migracja ludów w dawnych czasach. Niestety załoga musiała opuśc
piątek, 23 maja 1969
Do II Transatlantyckich Regat Samotnych Żeglarzy wystartowało 15 zawodników. Regaty wygrał Eric Tabarly na s/y "Pen Duick II" (czas zwycięzcy to 27 dni, 3 godziny i 56 minut).
sobota, 23 maja 1964
"Team New Zealand" wygrywa z "Desdafio Espanol" piąty wyścig w półfinale Louis Vuitton Cup w Walencji i awansuje do finału rywalizacji.
środa, 23 maja 2007
Statek szkolny "Lwów" wyrusza z Gdańska w pierwszy oceaniczny rejs.
środa, 23 maja 1923
Na Madagaskarze ginie Maurycy Beniowski, polski żołnierz i żeglarz; zesłany na Kamczatkę uprowadził statek żeglując na południe Azji, skąd w imieniu Francji dokonuje podboju Madagaskaru i zostaje jego władcą. Zmuszony do powrotu do Europy, następnie wyjec
wtorek, 23 maja 1786