TYP: a1

Grzegorz Węgrzyn musiał zakończyć rejs

wtorek, 18 kwietnia 2017
Z mediów/MF

To definitywny koniec samotnego rejsu dookoła świata polskiego żeglarza. Grzegorz opuścił pokład swojego jachtu „Regina R.”. Jednostka uznana za wrak dryfuje po Pacyfiku.

W swój samotny rejs Grzegorz Węgrzyn wyruszył ze Szczecina w czerwcu 2015 roku. Żeglarz zakładał, że opłynie świat w mniej niż 300 dni, bez zawijania do portów, ale ok.  tysiąca mil na południe od Wysp Zielonego Przylądka awaria komputera pozbawiła żeglarza map oraz autopilota i Węgrzyn musiał zawinąć do portu Praia w archipelagu WZP. Później na jachcie doszło do awarii olinowania i jednostka musiała zawinąć do portu Simonstown pod Kapsztadem. Tam okazało się, że wydatki na nowy sprzęt nie pozwolą Polakowi uzupełnić kończącego się jedzenia - na odsiecz ruszyła Polonia z RPA.

 

W dalszy rejs Grzegorz Węgrzyn ruszył w maju 2016 - przez Ocean Indyjski w kierunku Nowej Zelandii - i zzniknął. W sierpniu 2016 roku został uznany za zaginionego. Nie było z nim kontaktu, bo Węgrzyn nie miał na pokładzie odpowiednich środków łączności. Odnalazł się we wrześniu, kiedy wpłynął do australijskiego Fremantle. W 2017 roku dotarł do Auckland w Nowej Zelandii. Port opuścił 18 marca. Jego celem był przylądek Horn, a następnie Szczecin.

 

14 kwietnia Grzegorz Węgrzyn za pomocą boi EPIRB – automatycznie wysyłającej sygnał ratunkowy – wezwał pomoc. Został odnaleziony 2700 kilometrów na wschód od Nowej Zelandii przez samolot wojskowy tego kraju. Jacht miał zniszczony ster i stracił sterowność.

Nowozelandzkie służby skierowały w stronę jednostki statek towarowy „Key Opus”, żeglarz nie wsiadł jednak na jego pokład. W niedzielę ponownie wysłano więc z Nowej Zelandii samolot wojskowy, tym razem z osobą, która znała język polski. Po kilku nieudanych próbach lotnikom udało się dostarczyć Węgrzynowi radio. Dopiero dzięki radiu i pomocy tłumacza ratownikom udało się przekonać żeglarza, by ewakuował się z jachtu na statek.

Dace Wilson z Rescue Coordination Centre New Zealand w nowozelandzkich mediach poinformował, że Węgrzyn „niechętnie” opuścił swój jacht i że „nie zdawał sobie sprawy z powagi sytuacji”, w której się znalazł.

Ostatecznie Grzegorz Węgrzyn znalazł się na statku i na jego pokładzie dotrze do Chile w Ameryce Południowej prawdopodobnie na początku maja. Jacht został porzucony na Pacyfiku. Nowozelandzkie służby wystosowały komunikat do żeglujących w tym rejonie, by uważali na jednostkę uznaną za wrak.

Tagi: Grzegorz Węgrzyn, rejs, akcja ratunkowa, wrak
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 1 lipca

Thor Heyerdahl na tratwie "Ra II" po 57 dniach atlantyckiej żeglugi dopłynął na Barbados, dowodząc swojej tezy, że starożytni żeglarze mogli docierać do Ameryki, żeglujac na papirusowych statkach.
środa, 1 lipca 1970
Opuścił Gdynię "Zawisza Czarny" z zamiarem opłynięcia Islandii. Plan został w pełni zrealizowany, a szkunerem dowodził Kpt. Andrzej Rościszewski.
wtorek, 1 lipca 1969
Rozpoczyna się pierwszy obóz żeglarski w COŻ Trzebież.
środa, 1 lipca 1959
W Auckland urodził się Grant Dalton, żeglarz oceaniczny, zwycięzca Whitbread Race na jachcie "New Zealand Endeavour" i The Race na katamaranie "Club Med".
wtorek, 1 lipca 1958
Z Montevideo na keczu "Legh II" wystartował w samotny rejs dookoła świata Vito Dumas; trasa wiodła przez Przylądek Dobrej Nadziei, Nową Zelandię, Valparaiso, Przylądek Horn (zakończył podróż w Montevideo 30 sierpnia 1943 r.).
środa, 1 lipca 1942
Urodził się Wim van Acker - wieloletni komandor Europejskiej Floty DN; był wybitną osobowością, przez wiele lat wspomagał polskie żeglarstwo lodowe.
piątek, 1 lipca 1921
Rozpoczęcie rejsu Joshuy Slocuma na "Sprayu".
poniedziałek, 1 lipca 1895
Horatio Nelson obejmuje dowództwo "Victory".
poniedziałek, 1 lipca 1771