TYP: a1

Grecja kusi również zimą

niedziela, 5 grudnia 2010
Weronika Morys
Atli Hardarson, www.flickr.com

Żeglowanie zimą w Grecji należy do ciekawych doświadczeń. Warto wypłynąć na spokojne morze w czasie tak zwanych “dni Alkyonidesa”, czyli “krótkiego lata” w połowie stycznia. To doskonały okres, żeby docenić piękno wspaniałych krajobrazów, malowniczych wiosek i starożytnych zabytków. W spokojnej atmosferze wysp można cieszyć się prawdziwą Grecją, spotykając się z tubylcami w tawernach i "kafeneía", i stać się częścią "wyspiarskiej kultury". Grecki portal turystyczny visitgreece.gr zaprezentował kilka wartych odwiedzenia - nie tylko zimą - miejsc w Grecji.




Spetses


Spetses to wyspa, która szczyci się wspaniałą żeglarską przeszłością. Po przybyciu do portu w SpetsesRosino warto zwrócić uwagę na powozy konne - można wybrać się na wycieczkę po wyspie jednym z nich. W starym porcie można zobaczyć drewniane łodzie, wykonywane w tradycyjny sposób od wieków. Warto również skosztować tradycyjnej greckiej wódki - ouzo. Po wyspie najwygodniej poruszać się rowerem podziwiając wspaniałe rezydencje, które leżą przy wąskich brukowanych uliczkach. Znajduje się tu wiele zabytków, takich jak dom Boubouliny (bohaterki wojny o niepodległość w 1821 roku) z drewnianym rzeźbionym sufitem, XVIII i XIX-wiecznymi meblami, ciekawą kolekcją starej broni, porcelany i rzadkich książek. Każdy kto wróci na Spetses ponownie we wrześniu, będzie miał okazję wziąć udział w imponującej inscenizacji bitwy morskiej, która odbywa się co roku od 1931 roku.

Poros

PorosNastępny ciekawy do odwiedzenia port znajduje się w Poros. Poros jest miastem wyspiarskim zbudowanym na kształt amfiteatru na dwóch wzgórzach. Znajduje się tu muzeum archeologiczne, które jest w posiadaniu ważnych znalezisk kultury mykeńskiej i z czasów rzymskich, jak również pochodzących ze starożytnych wraków statków. W północnej części wyspy można zwiedzić ruiny świątyni Posejdona, wybudowanej około 520 roku p.n.e. Ateński mówca Dimosthenes popełnił w tej świątyni samobójstwo wypijając truciznę, ponieważ był ścigany przez Filipa, króla Macedonii. 4 km na wschód od miasta Poros można znaleźć najbardziej imponujące zabytki kościelne na wyspie. Znajduje się tu klasztor Zoodóhos Pigi zbudowany w XVIII wieku, otoczony przez wysokie, pozbawione okien mury. W klasztornej bibliotece znajduje się wspaniały zbiór 150 tomów ksiąg kościelnych i innych rzadkich starodruków patriarchalnych. Przy wejściu do klasztoru można napić się źródlanej wody, która słynie z właściwości leczniczych. Można też zwiedzić pobliskie wysepki - Bourtzi, gdzie znajdowała się twierdza bizantyjskiego admirała Nasara, Modi z wrakiem statku z okresu mykeńskiego, czy Daskaleió z kapliczką poświęconą Najświętszej Marii Pannie.

Méthana

W następnej kolejności warto skierować swoją łódkę w kierunku wulkanicznego półwyspu Méthana. Na górzystym półwyspie można odwiedzić wioskę Panegyrics of Granovetter, www.flickr.comrybacką Agios Georgios i uzdrowisko Pausanias, gdzie występują źródła termalne. W miejscowości Paleokastro stoją resztki klasycznych murów i bram akropolu, którego reszta zniknęła w morzu w czasie wybuchu wulkanu. Na całym półwyspie znajdują się 32 wulkany. Wspinaczka na najwyższy krater jest nie lada wyzwaniem. Wędrówkę należy rozpocząć z miejscowości Kameni Hora. Po zaopatrzeniu się w wygodne buty i zapas wody można rozpocząć 25-minutową wędrówkę drogą wznoszącą się do krawędzi wulkanu. Na szczycie warto przespacerować się po zastygniętych jęzorach lawy i podziwiać widoki dzikiego krajobrazu czarnych, czerwonych i zielonych turni i głębokich przepaści. Méthana jest również znana ze swoich źródeł termalnych, które przyciągają seniorów z wielu krajów europejskich.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 14 October

Z Gdyni wyruszył w okołoziemski rejs s/y "Nasz Dom" (Kpt. Michał Szafran); zakończenie rejsu miało miejsce w Saint Malo w nocy z 13 na 14 sierpnia 1983 roku.
sobota, 14 października 1978
W wyniku poważnych błędów w nawigacji został wyrzucony na plażę w okolicy Kuźnicy s/y "Barbórka"; zginęło wówczas dwóch żeglarzy.
wtorek, 14 października 1975