TYP: a1

Olek Doba wyruszył!

poniedziałek, 30 maja 2016
Redakcja/MF
Aleksander Doba wyruszył w swoją trzecią wyprawę kajakiem przez Atlantyk. Kajakarz chce w niecałe cztery miesiące pokonać 6 tys. mil i z Nowego Jorku dotrzeć do Lizbony.


– Wystartuję powoli, świadomie, żeby się rozpędzić do Europy – mówił przed startem Aleksander Doba, który przed trzecią atlantycką wyprawą niemal nie trenował. Na antenie Radia Szczecin Polak żartował, że trenować muszą zawodowcy, a on sam jest przecież amatorem.
Choć start wyprawy się opóźnił (pierwotnie miał to być 14 maja, ostatecznie Doba wyruszył z Nowego Jorku w sobotę, 28 maja) data zakończenia wyprawy pozostaje bez zmian - do Lizbony Doba chce dopłynąć na swoje 70 urodziny, 9 września.

Doba wystartował z Liberty Landing Marina w Jersey, naprzeciwko Manhattanu. Na starcie towarzyszyła żona i nowojorska Polonia, w tym członkowie lokalnego klubu żeglarskiego.


Olek zabrał ze sobą na pokład kajaku „Olo” m.in. 50 kilogramów żywności liofilizowanej, kawę, czekoladę, cukier, wodę butelkowaną i trzy odsalarki do wody. Energii elektrycznej na kajak dostarczą baterie słoneczne. Wyprawa doszła do skutku także dzięki zbiórce publicznej na portalu polakpotrafi.pl.

Aleksander Doba ma już za sobą dwie przeprawy przez Atlantyk. Obie ze wschodu na zachód. W obu przypadkach płynął południową częścią oceanu. Najpierw z Afryki do Brazylii, a za drugim razem z Lizbony na Florydę.
Tagi: Aleksander Doba, wyprawa, kajak
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 July

W wieku 73 lat umiera Kazimierz Jurkiewicz, wieloletni kapitan "Daru Pomorza".
sobota, 20 lipca 1985
Do eksploatacji wszedł jacht "Stomil" typu Draco zbudowany w szczecińskiej stoczni jachtowej. Przez 26 lat był użytkowany przez AKŻ w Łodzi; po wypadku w Świnoujściu przez 10 lat stał w hangarze.
środa, 20 lipca 1977
Rozpoczęła się w Gdyni Operacja Żagiel 1974 r. po raz pierwszy organizowana w Polsce.
sobota, 20 lipca 1974
Po udziale w regatach samotnych żeglarzy Davis Lewis wraz z żoną i dwójką małych dzieci wyruszył w rejs dookoła świata na katamaranie "Rehu Moana"; pierwszy etap rejsu prowadził z Newport, przez Cieśninę Magellana do Auckland w Nowej Zelandii, a powrotny
poniedziałek, 20 lipca 1964
Podpisanie umowy między władzami polskimi i konsorcjum francusko-polskim o budowie Basenu Żeglarskiego w Gdyni.
piątek, 20 lipca 1934
Urodził się Paweł Edmund Strzelecki, geolog i geograf, badacz Ameryki Północnej, później prowadził badania na Hawajach, Nowej Zelandii i Australii. Powrócił do Anglii w 1843 r., a dwa lata później wydał swoje główne dzieło - monografię Nowej Południowej W
czwartek, 20 lipca 1797
"Dar Pomorza" wychodzi w pierwszy powojenny rejs szkolny - do Marsylii; komendantem statku był Stefan Gorazdowski.
sobota, 20 lipca 1946
Startuje I edycja regat Kieler Woche.
czwartek, 20 lipca 1882