TYP: a1

„Dar Szczecina” powrócił z rejsu

środa, 28 września 2011
Kinga Rzucidło
27 września, po czteromiesięcznym rejsie „Dar Szczecina” powrócił do macierzystej przystani Centrum Żeglarskiego nad jeziorem Dąbie. Pod dowództwem kapitana Jerzego Szwocha, podczas żeglugi po sztormowych wodach Morza Północnego i Atlantyku jacht pokonał blisko 5700 mil morskich, zawinął do 35 portów w 9 krajach Europy.

Najważniejszym punktem wyprawy był udział w międzynarodowych regatach The Tall Ships` Races. Młodzi żeglarze w tegorocznych rywalizacjach zajęli w klasyfikacji generalnej 3 miejsce w swojej klasie. Dodatkowym wyróżnieniem była nagroda zdobyta za najlepszą paradę załóg.

Łącznie przez 10 rejsów „Daru Szczecina” uczestniczyło blisko 60 uczniów i studentów w ramach reprezentacji miasta Szczecina, a także laureatów Szczecińskiej Szkoły Pod Żaglami i Szczecińskiego Programu Edukacji Morskiej. Ostatni etap żeglugi pokonała młodzież integracyjna z Wrocławia, która na pokład jachtu weszła w Rostocku, w Norwegii.

Powrotu młodzieży wypatrywali najbliżsi, przyjaciele oraz przedstawiciele władz miasta i mediów. Hucznemu powitaniu towarzyszył dźwięk strzelających korków od szampana. Zarówno załoga jak i sam jacht zostali obficie skropieni zwycięskim trunkiem.

Tegoroczny sezon szkoleniowo – nawigacyjny „Daru Szczecina” dobiega końca. Po zimowym postoju, latem, jacht z młodymi uczestnikami na pokładzie ponownie weźmie udział w Operacji Żagiel, słynnych regatach wielkich żaglowców.

„Dar Szczecina” został zbudowany w 1969 roku w stoczni im. Leonida Teligi w Szczecinie według projektu Ryszarda Langera i Kazimierza Michalskiego. Pierwszym właścicielem jachtu była Sekcja Żeglarska MKS Pogoń, od 1996 roku jednostkę przejęło miasto Szczecin. W kwietniu 2008 roku „Dar Szczecina” przeszedł trwający półtora roku kapitalny remont.

W najbliższą niedzielę, 2 października o godzinie 17:00 na antenie Radia Szczecin Jerzy Szwoch, od 2006 roku kapitan „Daru Szczecina” opowie o szczegółach rejsu. Serdecznie zapraszamy do wysłuchania audycji Radiowej Szkoły Pod Żaglami.

Źródło:
http://www.radio.szczecin.pl/
http://www.darszczecina.pl/
TYP: a3
0 0
Komentarze