TYP: a1

Czy znaleziono bliźniaka słynnego szwedzkiego Vasy?

wtorek, 12 listopada 2019
Z mediów

Wrak statku pochodzącego z XVII wieku znaleźli na dnie morza szwedzcy archeolodzy. Prawdopodobnie chodzi o bliźniaka słynnego okrętu „Vasa”, który miał wziąć udział w wojnie z Polską ale spektakularnie zatonął zanim jeszcze wyszedł z portu. 

 

O historii szwedzkiego „Vasy” przeczytacie TUTAJ. W ubiegłym tygodniu archeolodzy morscy z Vrak (Muzeum Wraków, oddział szwedzkiego National Maritime and Transport Museum) badali dno morza w pobliżu wyspy Vaxholm. I ku swojemu zdumieniu  znaleźli wrak statku rozmiarem zbliżony do słynnego „Vasy”. Rufa znalezionego okrętu jest zniszczona, ale dziób jest lepiej zachowany i wystaje około 5 m. od dna morza. - Jesteśmy niemal pewni, że natrafiliśmy na wrak okrętu szwedzkiej floty wojennej. Zbudowany jest z solidnych dębowych belek. Grubszych od tych pochodzących z Vasy i wszystkich innych, jakich do tej pory widzieliśmy. To może być, siostrzana jednostka Vasy - powiedział archeolog Patrik Höglund. Niespodziankom nie było końca, bowiem następnego dnia po odkryciu w pewnym oddaleniu od pierwszego wraku znaleziono szczątki następnego.

 

Oczywiście na wnioski jeszcze za wcześnie, ale archeolodzy maja nadzieję, że wrak odkryty przez nich to „Jabłko”, siostrzany statek „Vasy”. Takich „sióstr” było więcej, bo razem z „Jabłkiem” w serii znajdowały się jeszcze „Korona” i „Berło”. Według źródeł historycznych statki wzięły udział w szwedzkim desancie na Pomorze Zachodnie podczas Wojny Trzydziestoletniej i zatopiono je pod Vaxholmem w drugiej połowie XVII w., by uniemożliwić wrogom przejęcie jednostek i dotarcie do Sztokholmu. 
Z okrętu zostały pobrane próbki, które zostaną poddane specjalistycznym badaniom pozwalającym na dokładne ustalenie wieku statku. 

 

Tagi: Vasa, wrak, okręt
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 5 July

Do Odessy dopływa z Gdańska "Velet" pod dowództwem Henryka Wolskiego.
środa, 5 lipca 2006
W Gdańsku rozpoczęła się kolejna edycja Operacji Żagiel, święto żagli i regaty organizowane przez The International Sail Training Association.
środa, 5 lipca 2000
W Gdańsku na Motławie gościł jeden z największych żeglarzy świata Eric Tabarly na pokładzie "Pen Duick II".
sobota, 5 lipca 1997
Zmarł Józef Marczewski, wieloletni działacz żeglarski, członek honorowy PZŻ.
niedziela, 5 lipca 1992
Powrócił z rejsu dookoła świata jacht "Tropiciel" z Kpt. Ryszardem Wabikiem.
sobota, 5 lipca 1986
Samotny rejs przez Cieśniny Duńskie na "Eurosie" odbył Aleksander Kaszowski; w czasie rejsu przebyto 800 mil w ciągu 10 dni.
poniedziałek, 5 lipca 1971
Alec Rose powrócił do Portsmouth po rejsie dookoła świata na s/y "Lively Lady".
piątek, 5 lipca 1968
Na jachcie "Thetys" w Nowym Jorku zakończył rejs Krzysztof Grabowski (start z Tangeru 12 kwietnia); był to pierwszy powojenny atlantycki rejs polskiego żeglarza.
niedziela, 5 lipca 1959
Urodził się Andrzej Zawieja, olimpijczyk w klasie Finn (1968 r.), wielokrotny mistrz Polski w tej klasie, trener żeglarski.
piątek, 5 lipca 1940