TYP: a1

Czy niewidomi mogą pływać wycieczkowcem?

czwartek, 15 czerwca 2023
Hanka Ciężadło

Zanim odpowiemy na to pytanie, zastanówmy się, jak wygląda taki archetypowy pirat? Zwykle czegoś mu brakuje: ręki, oka, nogi… Mimo to rzadko myślimy o ludziach wykonujących tę profesję jako o osobach z niepełnosprawnościami. I być może właśnie zmiana myślenia (a nie listy pasażerów), to coś, nad czym warto by popracować.

Tym paniom dziękujemy…

W zeszłym miesiącu na jednym z wycieczkowców należących do P&O Cruises miał miejsce dość przykry incydent. Mimo iż chcemy wierzyć, że ktoś miał tu jak najlepsze intencje, wygląda na to, że troska o dobro pasażerów poszła w tym przypadku za daleko.

Pam May i Jennie Bailie, dwie niewidome kobiety z West Sussex, postanowiły skorzystać z oferty londyńskiego biura podróży będącego oddziałem TUI i wybrać się w wakacyjny rejs. Na początku nic nie zapowiadało kłopotów – panie poinformowały o swojej niepełnosprawności, kupiły bilety na statek i stawiły się w porcie w Southampton. Weszły nawet na pokład należącego do P&O Cruises wycieczkowca Ventury. I niedługo potem zeszły — nie z własnej woli.

„Względy zdrowia i bezpieczeństwa”

Zaraz po tym, jak kobiety znalazły się na statku, załoga wręczyła im list informujący, że z uwagi na ich dobro i bezpieczeństwo, nie mogą popłynąć w rejs i muszą opuścić jednostkę. Co więcej, zostały z niej ostentacyjnie wyprowadzone. I to przelało czarę goryczy. Jak powiedziała Pam w wywiadzie: „To było upokarzające. Właściwie czułyśmy się jak przestępcy. Stałyśmy tam i musiałyśmy się kłócić, dlaczego mamy prawo podróżować i wyjeżdżać na wakacje na własną rękę, tak samo jak wszyscy inni”.

Jennie stwierdziła jedynie, że całe zajście było dla niej bardzo zawstydzające i denerwujące, a z pewnością niezasłużone. Żadna z pań nie zrobiła nic złego. Żadna nie ukrywała swojej niepełnosprawności w momencie zakupu biletów. Co się zatem wydarzyło pomiędzy dokonaniem transakcji a wejściem na pokład wycieczkowca?

O co tu chodzi?

Jak już wiemy, sprzedażą biletów na statek zajęło się TUI. I trzeba zaznaczyć, że biuro dopełniło starań, by rejs przebiegł bez przeszkód i przykrych niespodzianek. Przedstawiciele P&O Cruises zapewnili pracowników TUI, że większość ich statków jest przystosowana dla potrzeb osób niewidomych i słabowidzących: zarówno numery kabin, jak i przyciski w windach, czy nawet menu w restauracjach miały być opisane w alfabecie Braille'a. Co więcej, Pam oraz Jennie obiecano, że po przybyciu na miejsce zostaną oprowadzone po jednostce, by mogły się w niej lepiej zorientować.

Wszystko wskazuje więc na to, że osoby decyzyjne w P&O Cruises biorą pod uwagę gości z tego typu niepełnosprawnościami i że nie stanowią one przeszkody w odbyciu rejsu. Dlaczego w tym przypadku stało się inaczej? Tego nie wyjaśniono. Przedstawiciele linii żeglugowej przeprosili za zaistniałą sytuację, wyrazili żal i obiecali zwrot kosztów podróży. To bardzo miło z ich strony, jednak niesmak pozostał. Przykre wspomnienia również.

Niewidomi na morzu

Warto w tym miejscu podkreślić, że niepełnosprawność nie oznacza wyroku bycia szczurem lądowym. Osoby niewidome lub słabowidzące z powodzeniem biorą udział nie tylko w rejsach wycieczkowcami (które w zasadzie stanowią pływającą wersję hoteli), ale też żeglują znacznie mniejszymi jednostkami. 

Pamiętajmy, że istnieją takie fundacje, jak Zobaczyć Morze, czy — nieco przekornie nazwana — Ślepa Kura, które z powodzeniem organizują takie rejsy. Ofiar nie ma, za to chętnych z roku na rok jest coraz więcej. Być może więc problem nie tkwi w niepełnosprawności, ale w naszym sposobie, nomen omen, patrzenia na świat?

 

Tagi: niewidomi, niepełnosprawność, rejs, morze, wycieczkowiec
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 27 kwietnia

Na "Down Star" zakończył rejs dookoła świata George Fairle.
wtorek, 27 kwietnia 1965
Odbył się w Warszawie Zjazd Delegatów YKP; zjazdowi przewodniczył Ludwik Szwykowski, jeden z założycieli YKP. Na zjeździe wybrano nowy zarząd z prezesem Bronisławem Barylskim na czele.
niedziela, 27 kwietnia 1947
W Warszawie umiera Antoni Dobrowolski (urodzony w 1872 r.) profesor, geograf, uczestnik wyprawy arktycznej na belgijskim żaglowcu "Belgica", przyczynił się do powstania pierwszej polskiej stacji artycznej na Wyspie Niedźwiedziej.
wtorek, 27 kwietnia 1954
Urodził się Samuel Morse, twórca alfabetu Morse'a.
środa, 27 kwietnia 1791
Na Filipinach w walce z tubylcami ginie Ferdynand Magellan.
sobota, 27 kwietnia 1521