TYP: a1

Co kryje wnętrze Enigmy?

poniedziałek, 30 grudnia 2025
Hanka Ciężadło

Od razu wyjaśniamy, że nie chodzi o niemiecką maszynerię, ale o jezioro Enigma ukryte głęboko pod lodem Antarktydy. Naukowcy postanowili przyjrzeć się mu bliżej – i doszli do bardzo zaskakujących wniosków.

Ale niespodzianka!

Uczeni od dawna wiedzieli o istnieniu jeziora Enigma – i od równie dawna przypuszczali, że jest ono całkowicie zamarznięte. Tak było do czasu, aż ktoś postanowił zbadać rzecz radarem – i okazało się, że owszem, lodu jest sporo, jednak pod nim znajduje się warstwa wody o głębokości 12 metrów. Co więcej, po bliższych oględzinach stało się jasne, że ten ukryty świat jest… zamieszkany.

Co prawda nie żyją w nim żadne większe organizmy ani stwory rodem z horrorów, ale niewątpliwie jest tam życie, zgrane w całkiem sprawny, samowystarczalny i odcięty od reszty planety ekosystem.

Skąd to się wzięło?

Natychmiast po tym, jak okazało się, że pod lodem znajduje się gruba warstwa wody, pojawiło się pytanie: skąd się tam wzięła? Warto w tym miejscu przypomnieć, że miejsce, w którym znajduje się Enigma, jest wyjątkowo wręcz nieprzyjazne powstawaniu jezior: minimalna ilość opadów, bardzo niskie temperatury, a do tego niezwykle silne wiatry. Jakikolwiek zbiornik wodny nie miałby w takich warunkach szans… chyba że chroniłaby go solidna warstwa lodu. Dlaczego jednak nie zamarzł lub nie wysechł?

Aby rozwikłać tę zagadkę, naukowcy postanowili przewiercić się przez lód i pobrać próbki. Dzięki ich analizie udało się ustalić, że jezioro jest stale zasilane przez słodką wodę pochodzącą z topniejącego lodowca. Nie wiadomo, którędy dokładnie wpływa, ale nie ma wątpliwości, że skład chemiczny lodu i ciekłej wody jest taki sam.

Zatłoczona Enigma

Jak już wiemy, w jeziorze funkcjonuje cały ekosystem. Aby jednak mógł przetrwać, potrzebna jest sprawna organizacja – w przypadku Enigmy wygląda ona następująco: dno zbiornika wręcz usłane jest grubymi matami mikroorganizmów zawierających chlorofil. Dzięki temu, nawet przy niewielkiej ilości światła, mogą one przeprowadzać fotosyntezę – a fotosynteza oznacza tlen. Skoro zaś jest tlen, to otwiera szerokie możliwości dla wielu innych żyjątek.

Uczeni odkryli w tym niesamowitym świecie różne gatunki bakterii, struktury przypominające cienkie, kolczaste drzewa (chociaż ich wielkość nie była imponująca, bo najwyższe miały ok. 60 cm wysokości), a także inne mikroogranizmy, tworzące coś na kształt miękkich dywanów. Jak to wszystko działa bez kontaktu z zewnętrznym światem? Istna Enigma…

Tagi: Enigma, Antarktyda, nauka, ciekawostki, jezioro
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 6 lipca

Bruno Peyron na "Orange 2" bije rekord przejścia Atlantyku (2925 Mm w czasie 4 dni, 8 godzin, 23 minuty, 5 sekund).
czwartek, 6 lipca 2006
Francis Joyon bije na trimaranie "IDEC" rekord przejścia Atlantyku z czasem 6 dni, 4 godziny, 1 minuta, 5 sekund (2980 Mm).
środa, 6 lipca 2005
Wyruszył s/y "Generał Zaruski" pod dowództwem Kpt. Andrzeja Rościszewskiego; statek dotarł aż do Hornsundu i Zatoki Białych Niedźwiedzi, do polskiej stacji arktycznej. Rejs zakończył się 31.08.1975 r. w Gdyni.
niedziela, 6 lipca 1975
Z Hamilton na Bermudach wystartował do transatlantyckich regat z metą w Travemunde s/y "Komodor" pod dowództwem Kpt. Tadeusza Siwca; był to pierwszy start polskiego jachtu w regatach oceanicznych.
sobota, 6 lipca 1968
Na Morawach urodził się Richard Konkolski, żeglarz czechosłowacki, dwukrotny uczestnik wokółziemskich regat dookoła świata BOC Challenge.
wtorek, 6 lipca 1943
Zakończył rodzinny rejs dookoła świata na szkunerze "Sunbeam" Thomas Brassey; trasa o długości 37 000 Mm wiodła z Cowes przez Rio de Janeiro, Cieśninę Magellana, Tahiti, Honolulu, Colombo, Kanał Sueski, Gibraltar do Cowes.
piątek, 6 lipca 1877