TYP: a1

Chiński kontenerowiec jako pierwszy przepłynął przebudowanym Kanałem Panamskim

poniedziałek, 27 czerwca 2016
Redakcja/PAP
Gigantyczny chiński kontenerowiec Cosco Shipping Panama to pierwsza jednostka, która wpłynęła do Kanału Panamskiego po zakończeniu trwającej dziewięć lat przebudowy.

Kanał Panamski
Fot. Panama Canal


Uroczystość otwarcia poszerzonego kanału odbyła się ponad 100 lat od jego otwarcia w 1914 roku. Podczas uroczystości, która odbyła się w niedzielę, 26 czerwca obecnych było wiele zagranicznych osobistości i tysiące Panamczyków.

Podczas przebudowy w liczącym 80 km kanale wybudowano dwie nowe śluzy: Agua Clara po stronie atlantyckiej i Cocoli na Pacyfiku. Całość oddano do użytku z opóźnieniem 20 miesięcy. Inwestycja kosztowała 5,45 mld dolarów.

Statek do inauguracji kanału został wybrany losowo; ma 48 metrów szerokości i 300 metrów długości. Nowy kanał będą mogły pokonywać jednostki nawet większe, do 366 metrów długości i zabierające do 14 tys. kontenerów. To oznacza potrojenie wydajności kanału i potrojenie zysków dla Panamy, która zawdzięcza mu 40-45 proc. swojego PKB.

Przez Kanał Panamski przechodzi ok. 6 proc. światowego handlu. Głównymi klientami są Stany Zjednoczone i Chiny. Od 1914 roku przepłynęło nim ponad milion statków. Szacuje się, że dzięki jego poszerzeniu najbardziej wzrośnie handel między wschodnim wybrzeżem USA a krajami Azji.
Tagi: Kanał Panamski, kontenerowiec, otwarcie, inwestycja, Panama, transport
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 17 January

Zmarł Tadeusz Borysewicz - oficer Marynarki Wojennej, dowódca ORP "Jaskółka" walczący w obronie Helu, po wojnie - brał udział w odbudowie basenu jachtowego w Gdyni, ratowaniu sprzętu żeglarskiego, organizacji jacht klubu. Współorganizator i redaktor czaso
środa, 17 stycznia 1973