TYP: a1

Będzie więcej pieniędzy na SAR?

wtorek, 24 września 2019
Z mediów/Money.pl

W projekcie budżetu na przyszły rok znalazło się o 3,5 mln zł więcej dla Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa. To efekt protestu, jaki trwa w SAR od czerwca tego roku. 


W ciągu siedmiu lat istnienia ratownicy SAR uratowali 590 osób, przeprowadzając 1841 akcji na Bałtyku. Wszyscy żeglarze doceniają pracę ratowników i liczą, że uzyskają pomoc, kiedy zajdzie taka konieczność.  Jednak stosunkowo niewiele osób wie, jak fatalne są zarobki ratowników.  Dla orientacji młodszy marynarz zaczynający karierę w SAR może liczyć na 1610 zł wynagrodzenia zasadniczego brutto. Po awansie na marynarza pensja rośnie do 1860 zł brutto. Posiadający stopień kapitana żeglugi wielkiej, najwyższy z możliwych, otrzymuje zasadniczą brutto w wysokości 3,3 tys. – 3,5tys. zł. To wszystko za pracę nawet 360 godzin w miesiącu.


I to właśnie leżało u podstaw protestu ratowników, jaki rozpoczął się 17 czerwca – protestu całkowicie pominiętego przez media, być może także dlatego, że wszystkie jednostki pracowały normalnie. Akcja objęła całą służbę w Polsce, czyli 12 statków ratowniczych, 8 brzegowych stacji ratowniczych, pomocnicze centrum koordynacyjnego w Świnoujściu i Morskie Centrum Koordynacyjne w Gdyni. 
Ratownicy morscy są faktycznie najmniej liczną zawodową wśród służb – w całej Morskiej Służbie Poszukiwania i Ratownictwa zatrudnionych jest 288 osób. 185 spośród nich to członkowie załóg statków i Brzegowych Stacji Ratownictwa.

Jak poinformował portal Money.pl, kwestia zarobków ratowników SAR może zostać rozwiązania. Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zawnioskowało o zwiększenia funduszy przeznaczanych na SAR w przyszłorocznym budżecie. W projekcie ustawy budżetowej na 2020 rok jest o 3,5 mln zł więcej dla SAR niż w tym roku. Czy to zakończy sprawę? Wątpliwe, bo związki zawodowe SAR (które w sierpniu weszły w spór zbiorowy z pracodawcą) domagają się także, jak poinformował portal, dokonania audytu i wartościowana stanowisk pracy i zmiany sposobu wynagradzania. 

Tagi: SAR, ratownictwo, podwyżki, protest
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 1 March

W Wellington urodził się Russel Coutts; był sternikiem w "Team New Zealand". W ich barwach obronił Puchar dla Nowej Zelandii.
czwartek, 1 marca 1962
W rejsie z Australii do Europy ginie bez wieści bark "Admirał Karpfanger" ex "L'anenir".
wtorek, 1 marca 1938
W okołoziemskim rejsie "Dar Pomorza" pod Kapitanem Konstantym Maciejewiczem opływa Przylądek Horn; było to pierwsze przejscie przylądka pod polską banderą.
poniedziałek, 1 marca 1937
Urodził się Kpt. Andrzej Urbańczyk, żeglarz, pisarz, kompozytor piosenek żeglarskich, aforysta, poeta, swego czasu kolarz, judoka, wojujący pacyfista, obrońca zwierząt, najczęściej nagradzany kapitan Rejsu Roku, organizator i dowódca pierwszej powojennej
niedziela, 1 marca 1936
"Dar Pomorza" jako pierwszy polski statek zawija do Japonii.
piątek, 1 marca 1935
Konstanty Maciejewicz rozpoczyna pracę w PSM w Tczewie.
środa, 1 marca 1922