TYP: a1

BALTOPS 2012 w Gdyni

czwartek, 17 maja 2012

Fot. konflikty.pl
Od 1 do 4 czerwca w Gdyni odbędzie się faza portowa największych międzynarodowych ćwiczeń morskich na Bałtyku - BALTOPS 2012. W związku z ćwiczeniami w gdyńskim porcie cumować będzie prawie 30 okrętów z 12 państw. Pierwsze ćwiczenia BALTOPS odbyły się w 1972 roku. Manewry zainicjowały Stany Zjednoczone, następnie dołączały do nich kolejne kraje. Polskie okręty uczestniczą w ćwiczeniu BALTOPS od 1993 roku.


Scenariusz tegorocznego ćwiczenia "Baltops" zakłada kryzys lokalny na morzu i na lądzie. Okręty będą przebywać w Gdyni, gdzie odbędzie się konferencja przed rozpoczęciem ćwiczenia - tzw. Pre-Sail Conference. Na niej ustalane będą ostatnie szczegóły samego ćwiczenia, a dowódcy poszczególnych grup taktycznych przekażą pierwsze wprowadzenia dowódcom podległych okrętów. Od 4 do 8 czerwca, w pierwszej fazie operacji, na morzu okręty prowadzić będą manewry zgrywające na południowym Bałtyku, a następnie prezentację siły wzdłuż wybrzeża Łotwy. Od 9 czerwca rozpocznie się zasadnicza faza operacji na morzu i lądzie prowadzona zgodnie z założeniami scenariusza i adekwatnie do rozwijającej się w nim sytuacji. Od 11 czerwca w operację włączą się także siły powietrzne i wspólnie z siłami lądowymi i morskimi prowadzić będą zintegrowaną operację usankcjonowaną wprowadzoną rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ. W tym czasie przeprowadzona zostanie także operacja desantowa na plażach litewskich. 19 czerwca okręty zacumują w Kilonii, aby poddać ćwiczenie analizie i wypracować wnioski na przyszłość.

Więcej informacji: www.baltops.mw.mil.pl
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 4 lipca

Francis Joyon na trimaranie "IDEC" bije rekord dobowej żeglugi z wynikiem 543 Mm (22,62 węzły).
poniedziałek, 4 lipca 2005
"Dar Pomorza" kończy służbę i zostaje przekazany do Centralnego Muzeum Morskiego, odtąd pełni rolę muzeum.
niedziela, 4 lipca 1982
W Gdańsku odbyła się ceremonia podniesienia bandery na żaglowcu "Dar Młodzieży".
niedziela, 4 lipca 1982
W Plymouth zakończył okołoziemski rejs Kapitan Zbigniew Puchalski na s/y "Miranda".
piątek, 4 lipca 1980
W Szczecinie został zwodowany jacht "Polonez", na którym Kapitan Krzysztof Baranowski startował w regatach OSTAR i później odbył rejs dookoła świata.
niedziela, 4 lipca 1971
Na "Zjawie III" zamyka okołoziemską pętlę Władysław Wagner, stając się pierwszym polskim żeglarzem, który płynął świat pod żaglami.
wtorek, 4 lipca 1939