TYP: a1

BALTOPS 2012 w Gdyni

czwartek, 17 maja 2012

Fot. konflikty.pl
Od 1 do 4 czerwca w Gdyni odbędzie się faza portowa największych międzynarodowych ćwiczeń morskich na Bałtyku - BALTOPS 2012. W związku z ćwiczeniami w gdyńskim porcie cumować będzie prawie 30 okrętów z 12 państw. Pierwsze ćwiczenia BALTOPS odbyły się w 1972 roku. Manewry zainicjowały Stany Zjednoczone, następnie dołączały do nich kolejne kraje. Polskie okręty uczestniczą w ćwiczeniu BALTOPS od 1993 roku.


Scenariusz tegorocznego ćwiczenia "Baltops" zakłada kryzys lokalny na morzu i na lądzie. Okręty będą przebywać w Gdyni, gdzie odbędzie się konferencja przed rozpoczęciem ćwiczenia - tzw. Pre-Sail Conference. Na niej ustalane będą ostatnie szczegóły samego ćwiczenia, a dowódcy poszczególnych grup taktycznych przekażą pierwsze wprowadzenia dowódcom podległych okrętów. Od 4 do 8 czerwca, w pierwszej fazie operacji, na morzu okręty prowadzić będą manewry zgrywające na południowym Bałtyku, a następnie prezentację siły wzdłuż wybrzeża Łotwy. Od 9 czerwca rozpocznie się zasadnicza faza operacji na morzu i lądzie prowadzona zgodnie z założeniami scenariusza i adekwatnie do rozwijającej się w nim sytuacji. Od 11 czerwca w operację włączą się także siły powietrzne i wspólnie z siłami lądowymi i morskimi prowadzić będą zintegrowaną operację usankcjonowaną wprowadzoną rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ. W tym czasie przeprowadzona zostanie także operacja desantowa na plażach litewskich. 19 czerwca okręty zacumują w Kilonii, aby poddać ćwiczenie analizie i wypracować wnioski na przyszłość.

Więcej informacji: www.baltops.mw.mil.pl
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 4 June

Zmarł Kazimierz Klimaszewski, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, zasłużony działacz żeglarski, współzałożyciel Klubu Morskiego PTTK "Bryza", był jego pierwszym komandorem.
wtorek, 4 czerwca 1974
Zakończenie pierwszych załogowych regat dookoła świata Whitbread. Regaty w klasyfikacji wygrał jacht "Sayula II" (kpt. Ramon Carlin), chociaż pierwszy na mecie był "Great Britain II" (kpt. Chay Blyth). W regatach uczestniczyły polskie jachty "Otago" (kpt.
wtorek, 4 czerwca 1974
Na rafie w odległości 38 Mm od Australii tonie "Batavia".
poniedziałek, 4 czerwca 1629