TYP: a1

Atak piratów w Zatoce Gwinejskiej

środa, 29 marca 2023
Z mediów/PAP

Tankowiec Monjasa Reformer został przejęty przez piratów. Jednostka należący do duńskiej firmy Monjasa, a zarządza nią należący do holdingu Monjasa dubajski Montec Ship Management.

Do zdarzenia doszło w minioną sobotę w odległości 140 mil morskich (260 kilometrów) na zachód od Pointe-Noire, największego portu Republiki Konga. Do mediów informacja dotarła dopiero we wtorek. Według doniesień, 16-osobowej załodze udało się schronić w odizolowanej części statku. Wśród załogi nie ma marynarzy polskiego obywatelstwa.

Niestety nie wiadomo, czy piraci są wciąż na pokładzie statku, bowiem wyłączone pozostają kanały komunikacyjne. Nie ma także doniesień o uszkodzeniach statku ani ładunku.

Firma zapowiedziała ścisłą współpracę z władzami i partnerami. Powiadomiła również centrum współpracy marynarki brytyjskiej i francuskiej, Maritime Domain Awareness Trade - Gulf of Guinea.

Ataki pirackie w Zatoce Gwinejskiej ostatnio było coraz rzadsze. W 2020 roku odnotowano 84 ataki, w 2021 35, a w 2022 - 19.

 

Tagi: piraci, Monjasa Reformer
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 3 marca

Barbara Królikowska odbiera nagrodę Rejs Roku za rejs dookoła świata na s/y "Karolka".
piątek, 3 marca 2006
Wokółziemskie regaty The Race zakończył "Club Med.", 110. stopowy katamaran dowodzony przez Granta Daltona i Franka Profitta zwyciężając w stawce 6 jachtów.
sobota, 3 marca 2001
Jerzy Wąsowicz na s/y "Antica": mija ze wschodu na zachód Przylądek Horn w rejsie do Ameryki Południowej.
środa, 3 marca 1999
Opłynięcie Hornu przez s/y "Wojewoda Koszaliński" prowadzonego przez Ryszarda Wabika.
środa, 3 marca 1982