TYP: a1

16 złodziejskich statków

wtorek, 19 lipca 2022
Hanka Ciężadło

Jak donosi hiszpański dziennik „El Pais”, szesnaście statków z ukradzionym przez Rosję zbożem spokojnie dostarczyło trefny towar do różnych portów świata. Co prawda wiadomości o kradnących sołdatach nikogo już nie dziwią, jednak warto zapytać, kto kupuje zrabowane dobra od złodziei? I czy przypadkiem sam nie zostaje wtedy złodziejem. O finansowaniu wojny nie wspominając.

Business is business

Ukraina nazywana jest spichlerzem świata i trzeba przyznać, że ma to swoje uzasadnienie. Skradziony Ukraińcom surowiec w obliczu zapowiedzi kryzysu żywnościowego stanowi zatem bardzo łakomy kąsek – dosłownie i w przenośni. Złym wilkiem w tej bajce są z pewnością Rosjanie, którzy rzeczone zboże ukradli. Równie ciemną postacią jest jednak ten, kto taki towar kupuje. Tym bardziej że widać jasno, iż nie ma wątpliwości, skąd on pochodzi.

Czujne oko satelity

Zdaniem dziennikarzy z „El Pais” cały paserski proceder udało się wykryć tylko dzięki zdjęciom satelitarnym. Widać na nich, że 16 statków dowiozło kradziony surowiec między innymi do Syrii, a także do kilku innych portów Morza Czerwonego i Śródziemnego. Kapitanowie jednostek doskonale wiedzieli, co transportują: statki, wbrew przepisom IMO, wyłączały sygnał lokalizacyjny, dopóki przemieszczały się po Morzu Czarnym. Był on włączany dopiero podczas zbliżania się do Bosforu. Zapewne przypadek.

Tagi: Ukraina, kradzież, zboże, wojna
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 September

Zmarł Wim van Acker - wybitny żeglarz lodowy, popularyzator klasy DN, m.in. w Polsce. Wielokrotny uczestnik mistrzostw Polski w żeglarstwie lodowym, mistrz Polski w 1971 r., a także człowiek, który żeglarstwu lodowemu w Polsce służył wielką pomocą fachową
niedziela, 8 września 1991
W czasie wejścia do Helu, na zewnętrzny falochron zostaje rzucony s/y "Antracyt"; dzięki szybkiej akcji ratowniczej uratowano załogę i jacht.
czwartek, 8 września 1983
Alain Colas na trimaranie "Manoureva" wystartował z Saint Malo w samotny rejs do Sydney, bijąc rekord trasy (79 dni, 6 godzin i 34 minuty).
sobota, 8 września 1973
W Portsmouth nastąpił start do pierwszych załogowych regat dookoła świata Whitbread Race. W regatach wystartowały polskie jachty "Otago" (Kpt. Zdzisław Pieńkawa) i "Copernicus" (Kpt. Zygfryd Perlicki). Regaty wygrał meksykański kecz "Sayula II".
sobota, 8 września 1973
Z Gdyni wyruszyła "Chatka Puchatków" z załogą Jerzy Tarasiewicz i Janusz Misiewicz; trasa wiodła przez Morze Północne do Boulogne, potem Calais, Port-Saint-Luis-du Rhone, rzekami, kanałami do Marsylli, Morze Śródziemne, Maderę, Martynikę, później już samo
poniedziałek, 8 września 1958
Zakończenie wyprawy Magellana - "Victoria" pod dowództwem Juana Sebastiana de Elcano dotarła do Sewilli.
poniedziałek, 8 września 1522