TYP: a1

Zielona rzeka na św. Patryka

poniedziałek, 17 marca 2025
Hanka Ciężadło

Już 63. raz z rzędu rzeka Chicago została zafarbowana na intensywnie zielony kolor. W taki sposób mieszkańcy miasta rozpoczynają świętowanie dnia św. Patryka, patrona Irlandii i Irlandczyków. Barwieniem wody – już tradycyjnie – zajęli się członkowie lokalnego związku hydraulików.

O co chodzi z tym zielonym?

17 marca przypada rocznica śmierci św. Patryka – początkowo było to święto religijne, jednak z czasem zyskało również inne, świeckie znaczenie; ponieważ święty jest patronem Irlandczyków, jego dzień stał się też okazją do manifestowania przywiązania do kraju.

Zielony kolor będący symbolem tego święta (a zarazem Irlandii) odnosi się do koniczyny, na której przykładzie święty tłumaczył Irlandczykom dogmat o Trójcy Świętej. Celebrowanie 17 marca jest szczególnie ważne dla Irlandczyków mieszkających poza ojczyzną – na przykład w Chicago.

Hydraulicy w akcji

Każdego roku członkowie Chicago Journeymen Plumbers Local 130 barwią rzekę na intensywnie zielony kolor – a mieszkańcy miasta tłumnie przybywają, by z nabrzeży i mostów obserwować tę operację. Zabawa zaczęła się w 1962 roku, a jej inicjatorem był hydraulik, Stephen Bailey.

Co ciekawe, zielony barwnik wlewany co roku do rzeki, pierwotnie był wykorzystywany do wykrywania przecieków. Jest nieszkodliwy dla środowiska (robi się go z roślin), a zanim się rozłoży, utrzymuje się na rzece przez kilka dni. W tym czasie zielony kolor przyjmuje nie tylko woda, ale też inne płyny, jak choćby... piwo serwowane w lokalnych przybytkach. W końcu tradycja zobowiązuje. 

 

Tagi: Chicago, Patryk, zielona, rzeka, Irlandia
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 6 lipca

Bruno Peyron na "Orange 2" bije rekord przejścia Atlantyku (2925 Mm w czasie 4 dni, 8 godzin, 23 minuty, 5 sekund).
czwartek, 6 lipca 2006
Francis Joyon bije na trimaranie "IDEC" rekord przejścia Atlantyku z czasem 6 dni, 4 godziny, 1 minuta, 5 sekund (2980 Mm).
środa, 6 lipca 2005
Wyruszył s/y "Generał Zaruski" pod dowództwem Kpt. Andrzeja Rościszewskiego; statek dotarł aż do Hornsundu i Zatoki Białych Niedźwiedzi, do polskiej stacji arktycznej. Rejs zakończył się 31.08.1975 r. w Gdyni.
niedziela, 6 lipca 1975
Z Hamilton na Bermudach wystartował do transatlantyckich regat z metą w Travemunde s/y "Komodor" pod dowództwem Kpt. Tadeusza Siwca; był to pierwszy start polskiego jachtu w regatach oceanicznych.
sobota, 6 lipca 1968
Na Morawach urodził się Richard Konkolski, żeglarz czechosłowacki, dwukrotny uczestnik wokółziemskich regat dookoła świata BOC Challenge.
wtorek, 6 lipca 1943
Zakończył rodzinny rejs dookoła świata na szkunerze "Sunbeam" Thomas Brassey; trasa o długości 37 000 Mm wiodła z Cowes przez Rio de Janeiro, Cieśninę Magellana, Tahiti, Honolulu, Colombo, Kanał Sueski, Gibraltar do Cowes.
piątek, 6 lipca 1877