TYP: a1

Rozpoczął się sezon na Kanale Gliwickim

czwartek, 6 kwietnia 2017
Z mediów/PAP

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach rozpoczął sezon nawigacyjny  na Kanale Gliwickim. Przeprawa jednostek pływających przez śluzy Kanału będzie możliwa siedem dni w tygodniu.

[t][/t] [s]Fot. Adam Dziura, Wikipedia[/s]

Kanał Gliwicki od lat 30. XX wieku łączy Górny Śląsk z Odrą. Dzięki sześciu śluzom na odcinku 41 km między Gliwicami a Kędzierzynem-Koźlem umożliwia żeglugę transportową i turystyczną. Powstał w miejsce starego Kanału Kłodnickiego. Droga wodna ma szerokość od 38 m do 41 m i głębokości do 3,5 m. Pokonanie różnicy wysokości 43,6 m na początku i końcu kanału umożliwia sześć śluz (o różnicy poziomów od 4,2 do 10,4 m).

Już obecnie śluzowanie odbywa się w dni robocze od godz. 6 do 22. Od 30 kwietnia aż do końca października przeprawa barek transportowych oraz mniejszych turystycznych statków i łodzi, podobnie jak w minionych latach będzie możliwa siedem dni w tygodniu między godz. 6 i 22.

Jak podaje PAP, według przedstawicieli RZGW rozpoczynający się sezon żeglugowy będzie okazją do obejrzenia, jak zmieniają się zlokalizowane na kanale obiekty. Dwa lata temu zakończyła się modernizacja śluz Rudziniec i Kłodnica, w tym roku oddana do użytku zostanie śluza Dzierżno. Prace modernizacyjne będą kontynuowane na ostatniej śluzie kanału, w gliwickich Łabędach. Roboty o podobnym zakresie rozpoczną się z kolei przy obiektach w Kędzierzynie-Koźlu – na śluzach Nowa Wieś i Sławięcice.

W tym sezonie mieszkańcy regionu i wszyscy korzystający z Kanału Gliwickiego będą mieli rzadką okazję, by zobaczyć śluzy - zwykle dostępne tylko od strony wody - również z lądu. Już w maju otwarta dla zwiedzających zostanie śluza Rudziniec.

W poprzednim sezonie nawigacyjnym Kanał Górnośląski pokonało blisko 5 tys. jednostek pływających.

 

Tagi: Kanał Gliwicki, śluza, sezon, rejs, modernizacja
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 15 lipca

W wieku 86 lat zmarł Zenon Gralak, żeglarz, działacz Pomorskiego Związku Żeglarskiego, dziennikarz i publicysta morski oraz współtwórca nagrody „Rejs Roku”
środa, 15 lipca 1410
Z Port Huron (USA) na Jeziorze Huron wyruszył jacht "Gemini" biorąc udział w regatach Millennium 600 organizowanych wspólnie przez Bayview Yacht Club i Chicago Yacht Club z okazji stulecia regat Chicago Mac. Trasa liczyła 600 mil i prowadziła przez jezior
sobota, 15 lipca 2000
Zmarła Kpt. Teresa Dudzic-Zając; już w 1946 roku była zawodniczką i działaczką Akademickiego Związku Morskiego we Wrocławiu, potem wieloletnim członkiem kadry narodowej, później została trenerem i sędzią.
poniedziałek, 15 lipca 2002
Umiera Bogdan Dacko, który jako pierwszy po wojnie przepłynął Atlantyk na s/y "Hermes".
niedziela, 15 lipca 1990
Urodziła się Kapitan Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, która na s/y "Mazurek" jako pierwsza kobieta na świecie odbyła samotny kobiecy rejs dookoła świata.
środa, 15 lipca 1936
W Gdyni odbył się chrzest żaglowca "Zawisza Czarny", jednostki przeznaczonej dla harcerzy, zbudowanej na bazie lugotrawlera "Cietrzew", który wcześniej został wycofany z eksploatacji.
piątek, 15 lipca 1960
Odbyła się kolejna edycja regat o Puchar Ameryki; kolejny raz wygrała załoga amerykańskiego jachtu - obrońcy pucharu "Resolute" z Kpt. Charlesem Adamsem.
czwartek, 15 lipca 1920