TYP: a1

Rejs Wisłą z Warszawy do Kępy Polskiej

środa, 15 czerwca 2011
Przemysław Pasek

Źródło: www.jawisla.pl
.
Fundacja Ja Wisła zaprasza w dniach 23-26 czerwca na REJS WISŁĄ DO KĘPY POLSKIEJ. Płyniemy batem Nieuchwytny, czyli tradycyjną drewnianą łodzią warszawskich piaskarzy 200 kilometrów najdzikszym odcinkiem Wisły.


Celem wyprawy jest poznanie Wisły mazowieckiej: spotkanie z przyrodą Obszarów Natura 2000 Dolina Środkowej Wisły i Kampinoska Dolina Wisły, poznanie zabytków i dziedzictwa kultury: Twierdzy w Modlinie, cegielni w Mochtach, Klasztoru Czerwińskiego, śladów osadnictwa holenderskiego, a przede wszystkim sztuki bezpiecznego dla ludzi i przyrody pływania Wisłą, w oparciu o wiedzę i tradycje flisaków, co zboże szkutami do Gdańska spławiali. Wyprawa batem Nieuchwytny do Kępy Polskiej ma charakter edukacyjny, mocno przygodowy i odrobinkę survivalowy. Rezerwacja miejsc pod nr: 503 099 975. Informacja telefoniczna i rezerwacja czynna codziennie od godziny 9 do 18.

Koszt uczestnictwa w czterodniowym rejsie na trasie: Warszawa - Kępa Polska - Warszawa wynosi 600 zł. Można popłynąć na cały rejs, można popłynąć na część, np. na jeden lub dwa dni (150 zł/dzień). Zapewniamy dwa ciepłe posiłki dziennie ważone flisacka metodą na ognisku.

Plan rejsu Wisłą z Warszawy do Kępy Polskiej i z powrotem:

23 czerwca, czwartek

Zbiórka na Herbatniku w Porcie Czerniakowskim o godzinie 8.30 rano. Płyniemy do Czerwińska, Wisły przyrodę, historię i kulturę poznawać. Na drugie śniadanie kotwicę rzucimy w Jabłonnie, by pałacyk w którym Książę Poniatowski damy bawił odwiedzić. Po południu zacumujemy do cyklopowych szekli pod XIX wiecznym spichrzem zbożowym Twierdzy Modlińskiej, dzieło Jana Jakuba Gaya podziwiać w chwili ostatniej jego trwania. Podwieczorek w zabytkowej cegielni w Mochtach. Po czym przepłynięcie łachą, Wisły odnogą od południa Kępę Śladowską opływającą, gdzie bóbr tylko i miejscowy rybak odważa się zapuścić. Namioty przed zmrokiem rozstawimy i przy ogniu snuć będziemy historię o moście sprzed sześciu wieków, którym na rozkaz Jagiełły Mistrz Jarosław spiął brzegi Wisły pod Czerwińskiem, by armii koronnej na Grunwald drogę skrócić.

24 czerwca, piątek: Czerwińsk - Wyszogród - Kępa Polska

Cudownej pani pokłoniwszy się o świcie i miecze o wieże romańskiego kościoła naostrzywszy wyruszymy w rejs dalszy. Wyszogród przyczółkiem drewnianego mostu witać nas będzie i opowieściami starego rybaka Edka o Żydach co w Wyszogrodzie płótna na żagle batów tkali i Niemcach co na wyspach krowy pasali. Poszukamy śladów ich domostw, studni z żurawiami. I o rybach w Wisełce pluskających wieści zaczerpniemy z pierwszej ręki. W labiryntach wysp i ławic rezerwatu Wyspy Rakowskie szukać będziemy drogi do dawnego portu flisaków w Kępie Polskiej. A przy ogniu historię przeklętej szkuty tykocińskiej poznamy.

25 czerwca, sobota: Kępa Polska - Zakroczym

Zaopatrzywszy się na drogę powrotną w miejscowym sklepiku i kościół zwiedziwszy sławny, ku Warszawie ruszymy. Kto aparat dobry weźmie złowi bielika w kadr i czarnego bociana również. Wisła wokół Puszczy Kampinoskiej sercem jest dzikiej przyrody i wielką jej ostoją. O czym zaświadczy Dąb Nadwiślański i Topola Kromnowska, gdy je obaczym. W skarpach stromych dwudziestometrowymi urwiskami do Wisły spadającymi, jak w księgach czytać można, co lodowiec tysiące lat temu napisał. Pływać będziemy tak, by podziwiając majestat Królowej, nie burzyć spokoju, który ptakom na wyspach należy się. W Pradze czerwińskiej spotkamy kapitana starego co jeszcze batami ze żwirem do Warszawy chadzał. W Secyminie przy zborze ewangelickim zacumujemy, by na cmentarzu osadników świece zapalić.

26 czerwca, niedziela: Zakroczym - Warszawa

W sławnym grodzie Zakroczym, gdzie niegdyś latarnia rzeczna drogę flisom wskazywała noc spędzimy, Gwiazdy Zakroczymskiej na nieboskłonie wypatrując. Przed południem Twierdzę Modlińską śmiałym atakiem zdobędziemy od Narwi i pierwszy port Marynarki Wojennej RP. Wikliny Wiślane, Zakole Zakroczymskie, Kępy Kazuńskie i Ławice Kiełpińskie to nazwy rezerwatów przyrody, przez które przepływać będziemy. W godzinie wieczornej, przed zmrokiem do Portu Czerniakowskiego wrócimy rejs zakończywszy szczęśliwie.

Harmonogram rejsu ma charakter ramowy, a dzienne odcinki są podane orientacyjnie. Organizator dołoży wszelkich starań dla realizacji rejsu w zgodzie z harmonogramem, ale nie gwarantuje tego w 100%, patrz punkt 6 regulaminu. Cześć programu (np. obserwacje dzikich zwierząt) odbywa się o świcie i jest skierowana do chętnych. Śniadanie jemy od 8 do 9. Wypływamy o godz. 10. Dzienny czas płynięcia łodzią wynosi od 4 do 6 godzin.

Kto chce się zaokrętować proszony jest o zapoznanie się z regulaminem określającym zasady uczestnictwa w rejsie, zamieszczonym na stronie internetowej www.jawisla.pl. Zapisanie się i opłacenie miejsca oznacza bowiem pełną akceptację regulaminu rejsów i zawarcie umowy.

Uczestnicy powinni zabrać ze sobą ubiór i ekwipunek typowo wyprawowy. Dachem naszej łodzi jest niebo i wyprawa ma charakter odrobinkę survivalowy. Obowiązkowo sztormiak, kalosze, ciepłe i lekkie ubranie, czapka, okulary przeciwsłoneczne i krem z filtrem. Namiot, śpiwór, karimata, kubek stalowy, menażka do gotowania na ognisku, sztućce. Ekwipunek należy zapakować do wodoszczelnych worków wyprawowych.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 July

W porcie Hel zacumował s/y "Euros" pod Kpt. Henrykiem Jaskułą, który jednym skokiem, w ciągu dziewięćdziesięciu dni, pokonał trasę z Buenos Aires długości 8276 Mm.
poniedziałek, 23 lipca 1973
położono stępkę na HMS 'Victory', sławnego za sprawą admirała Nelsona, zwycięzcy bitwy pod Trafalgarem. Dziś okręt pełni funkcję muzeum.
poniedziałek, 23 lipca 1759
Z Gdynii wyruszyła wyprawa harcerzy z Warszawy na jachcie 'Poleszczuk', docierając do Nowego Jorku i dalej drogą sródlądową do Chicago
sobota, 23 lipca 1938
W Śniatyniu rozpoczyna się rejs Waclawa Korabiewicza do Indii
poniedziałek, 23 lipca 1934