TYP: a1

Pogłębianie Wisły w rejonie Płocka

środa, 25 października 2017
Z mediów/PAP

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie prowadzi prace pogłębiające koryto Wisły w regionie Płocka. Prace prowadzone są w ramach działań przeciwpowodziowych i mają zmniejszyć ryzyko tworzenia się na rzece zatorów lodowych w okresie zimowym.

[t][/t] [s]Fot. Rommullus, CC BY-SA 3.0, Wikipedia[/s]

Pogłębianie Wisły odbywa się m.in. w okolicy miejscowości Pieńki Ośnickie, powyżej Płocka. Planowane wydobycie osadu z dna rzeki w tym rejonie ma wynieść 100-110 metrów sześc. Pogłębianie koryta Wisły odbywa się także poniżej Płocka, w rejonie miejscowości Nowy Duninów. Tam zakładane wydobycie osadu z dna rzeki to 15-20 tys. metrów sześc.

Jak podaje PAP, celem prac jest zmniejszenie ryzyka powstawania zatorów, usprawnienie przepływu wód wezbraniowych i polepszenie warunków żeglugowych.

Prace mają potrwać do 1 grudnia. Ich koszt to prawie 900 tys. zł.

Według szacunków, ilość osadu spływającego każdego roku z górnego biegu Wisły w rejon Płocka i Zbiornika Włocławskiego to ok. 1,5 mln metrów sześc. Systematycznie powoduje to wypiętrzanie dna rzeki, niebezpieczne zwłaszcza zimą, ponieważ może blokować swobodne spływanie lodu i śryżu i doprowadzić do powstawania zatorów.

Według informacji RZGW tylko w 2016 r. w okolicy miejscowości Maszewo wydobyto 36 tys. metrów sześc. osadu, a w samym Płocku, w pobliżu Mostu Solidarności, usunięto 100 tys. metrów sześc. W 2015 r., jak wylicza RZGW, w okolicy miejscowości Dobrzyków wydobyto z dna rzeki 75 tys. metrów sześc. urobku, w rejonie Kępy Polskiej 200 tys. metrów sześc., a w Płocku łącznie 95 tys. metrów sześc. osadu.

Systematycznego pogłębiania Wisły w rejonie Zbiornika Włocławskiego i powyżej niego, w ramach stałych działań przeciwpowodziowych, domagają się okoliczni mieszkańcy, w tym działający od 2012 r. w powołanym wówczas Stowarzyszeniu Obrońców Doliny Iłowsko-Dobrzykowskiej.

 

Tagi: Wisła, RZGW, pogłębianie
TYP: a3
0 0
Komentarze
Zbigniew Stankiewicz: Pogłębiać, pogłębiać i budować tor wodny na całej długości rzeki.
piątek, 2 lutego 2018, 19:32 Skomentuj
0 0
TYP: a2

Kalendarium: 17 June

Początek samotnej żeglugi Krzysztofa Baranowskiego w rejsie dookoła świata na s/y "Polonez" od Newport do Plymouth (25.05.1973 r.). Etap od Plymouth do Newport (17.07.1972 r.) był udziałem w Regatach Samotnych Żeglarzy, które Kapitan Krzysztof Baranowski
sobota, 17 czerwca 1972
Z Plymouth do Newport startują III regaty OSTAR z udziałem Krzysztofa Baranowskiego na s/y "Polonez", Teresy Remiszewskiej na s/y "Komodor" i Zbigniewa Puchalskiego na s/y "Miranda". Regaty wygrał Alain Colas na "Pen Duick IV".
sobota, 17 czerwca 1972