TYP: a1

Pogłębianie Wisły w rejonie Płocka

środa, 25 października 2017
Z mediów/PAP

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie prowadzi prace pogłębiające koryto Wisły w regionie Płocka. Prace prowadzone są w ramach działań przeciwpowodziowych i mają zmniejszyć ryzyko tworzenia się na rzece zatorów lodowych w okresie zimowym.

[t][/t] [s]Fot. Rommullus, CC BY-SA 3.0, Wikipedia[/s]

Pogłębianie Wisły odbywa się m.in. w okolicy miejscowości Pieńki Ośnickie, powyżej Płocka. Planowane wydobycie osadu z dna rzeki w tym rejonie ma wynieść 100-110 metrów sześc. Pogłębianie koryta Wisły odbywa się także poniżej Płocka, w rejonie miejscowości Nowy Duninów. Tam zakładane wydobycie osadu z dna rzeki to 15-20 tys. metrów sześc.

Jak podaje PAP, celem prac jest zmniejszenie ryzyka powstawania zatorów, usprawnienie przepływu wód wezbraniowych i polepszenie warunków żeglugowych.

Prace mają potrwać do 1 grudnia. Ich koszt to prawie 900 tys. zł.

Według szacunków, ilość osadu spływającego każdego roku z górnego biegu Wisły w rejon Płocka i Zbiornika Włocławskiego to ok. 1,5 mln metrów sześc. Systematycznie powoduje to wypiętrzanie dna rzeki, niebezpieczne zwłaszcza zimą, ponieważ może blokować swobodne spływanie lodu i śryżu i doprowadzić do powstawania zatorów.

Według informacji RZGW tylko w 2016 r. w okolicy miejscowości Maszewo wydobyto 36 tys. metrów sześc. osadu, a w samym Płocku, w pobliżu Mostu Solidarności, usunięto 100 tys. metrów sześc. W 2015 r., jak wylicza RZGW, w okolicy miejscowości Dobrzyków wydobyto z dna rzeki 75 tys. metrów sześc. urobku, w rejonie Kępy Polskiej 200 tys. metrów sześc., a w Płocku łącznie 95 tys. metrów sześc. osadu.

Systematycznego pogłębiania Wisły w rejonie Zbiornika Włocławskiego i powyżej niego, w ramach stałych działań przeciwpowodziowych, domagają się okoliczni mieszkańcy, w tym działający od 2012 r. w powołanym wówczas Stowarzyszeniu Obrońców Doliny Iłowsko-Dobrzykowskiej.

 

Tagi: Wisła, RZGW, pogłębianie
TYP: a3
0 0
Komentarze
Zbigniew Stankiewicz: Pogłębiać, pogłębiać i budować tor wodny na całej długości rzeki.
piątek, 2 lutego 2018, 19:32 Skomentuj
0 0
TYP: a2

Kalendarium: 22 August

W Cowes z okazji 150.lecia Pucharu Ameryki zorganizowano jubileuszowe regaty, w których wystartowało 208 jachtów z różnych epok, a zwyciężył "Stealth" w czasie o prawie 5 godzin lepszym niż czas jachtu "America" z 1851 r.
środa, 22 sierpnia 2001
Zmarł Kpt. Antoni Ledochowski, jedna z legendarnych postaci polskiego żeglarstwa, wykładowca Szkoły Morskiej w Tczewie, potem w Gdyni, autor m.in. doskonałych podręczników z astronawigacji
czwartek, 22 sierpnia 1974
Zmarł Eugeniusz Kwiatkowski, m.in. twórca Gdyni i Centralnego Okręgu Przemysłowego
czwartek, 22 sierpnia 1974
Start do wokółziemskiego rejsu Bernarda Moitessiera na "Joshua"
czwartek, 22 sierpnia 1968
S/y "Swarożyc" pod Kpt. Wacławem Liskiewiczem zakończył rejs na Spitsbergen (po przebyciu 4905 Mm); był to pierwszy rejs polskiego jachtu w rejony podbiegunowe
wtorek, 22 sierpnia 1967
Na jachcie "Anahita" wyruszył w rejs dookoła świata Louis Bernicot; rejs zakończył się pełnym sukcesem, przy czym odbył sie on bez jakiejkolwiek poważniejszej awarii
sobota, 22 sierpnia 1936