TYP: a1

Pisz otwiera się na wodniaków

środa, 16 sierpnia 2017
Z mediów/PAP

Jeszcze w tym roku mają rozpocząć się prace przy zagospodarowaniu nabrzeży rzeki Pisy i budowie basenu portowego. Dzięki temu miasto ma stać się bardziej przyjazne dla wodniaków. Dotychczas na Pisie nie było przystani, ani nabrzeży umożliwiających cumowanie w granicach miasta.

Jak podaje PAP, inwestycja obejmie przebudowę brzegów Pisy, budowę kładki nad rzeką oraz utworzenie basenu portowego. Piski samorząd liczy, że inwestycja ożywi turystykę i przyczyni się do popularyzacji szlaku wodnego Pisa-Narew, dzięki któremu żeglarze i kajakarze mogą dopłynąć na Mazury z Warszawy czy Krakowa.

Basen portowy, jaki planuje się w Piszu będzie miał wymiary ok. 65 na 40 m i przewidziano w nim miejsca dla 36 jachtów i trzy stanowiska dla statków żeglugi turystycznej lub tramwaju wodnego. Nad Pisą powstanie także nowe nabrzeże z miejscami umożliwiającymi dostęp do wody, promenada wzdłuż rzeki oraz kładka dla pieszych i rowerzystów pod mostem kolejowym.

[t][/t] [s]Fot. Renata Falęcka - zbiory własne, GFDL, Wikipedia[/s]

Miasto dysponuje już projektem architektoniczno-budowlanym inwestycji. Przetarg na wykonawcę prac budowlanych ma być wyłoniony jeszcze w tym miesiącu.

Inwestycja jest częścią regionalnego projektu przebudowy infrastruktury związanej z udrożnieniem i rozwojem szlaków wodnych Wielkich Jezior Mazurskich. Projekt współfinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego zakłada też m.in. budowę śluzy Guzianka II i remont śluzy Guzianka I, przebudowę pięciu kanałów od Mikołajek do Giżycka, a także nabrzeży jezior: Ryńskiego, Mikołajskiego, Nidzkiego i Niegocin. Realizuje go Stowarzyszenie Wielkie Jeziora Mazurskie 2020 w partnerstwie z Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Warszawie. Wartość wszystkich prac jest szacowana na ponad 172 mln zł.

 

Tagi: Pisa, Pisz, port, inwestycja
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 October

Z Southampton w rejs dookoła świata ze wschodu na zachód wystartował Chay Blyth na "British Steel"; po 292. dniach rejsu i opłynięciu Przylądka Horn ze wschodu na zachód, Blyth 6 sierpnia 1971 roku powrócił do Anglii.
wtorek, 20 października 1970
Odbyło się pierwsze po II wojnie zebranie Ligi Morskiej.
piątek, 20 października 1944
Zwodowano jacht "Farys" dla Erwina Webera, pierwszego polskiego żeglarza samotnika.
niedziela, 20 października 1935