TYP: a1

Pisz otwiera się na wodniaków

środa, 16 sierpnia 2017
Z mediów/PAP

Jeszcze w tym roku mają rozpocząć się prace przy zagospodarowaniu nabrzeży rzeki Pisy i budowie basenu portowego. Dzięki temu miasto ma stać się bardziej przyjazne dla wodniaków. Dotychczas na Pisie nie było przystani, ani nabrzeży umożliwiających cumowanie w granicach miasta.

Jak podaje PAP, inwestycja obejmie przebudowę brzegów Pisy, budowę kładki nad rzeką oraz utworzenie basenu portowego. Piski samorząd liczy, że inwestycja ożywi turystykę i przyczyni się do popularyzacji szlaku wodnego Pisa-Narew, dzięki któremu żeglarze i kajakarze mogą dopłynąć na Mazury z Warszawy czy Krakowa.

Basen portowy, jaki planuje się w Piszu będzie miał wymiary ok. 65 na 40 m i przewidziano w nim miejsca dla 36 jachtów i trzy stanowiska dla statków żeglugi turystycznej lub tramwaju wodnego. Nad Pisą powstanie także nowe nabrzeże z miejscami umożliwiającymi dostęp do wody, promenada wzdłuż rzeki oraz kładka dla pieszych i rowerzystów pod mostem kolejowym.

[t][/t] [s]Fot. Renata Falęcka - zbiory własne, GFDL, Wikipedia[/s]

Miasto dysponuje już projektem architektoniczno-budowlanym inwestycji. Przetarg na wykonawcę prac budowlanych ma być wyłoniony jeszcze w tym miesiącu.

Inwestycja jest częścią regionalnego projektu przebudowy infrastruktury związanej z udrożnieniem i rozwojem szlaków wodnych Wielkich Jezior Mazurskich. Projekt współfinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego zakłada też m.in. budowę śluzy Guzianka II i remont śluzy Guzianka I, przebudowę pięciu kanałów od Mikołajek do Giżycka, a także nabrzeży jezior: Ryńskiego, Mikołajskiego, Nidzkiego i Niegocin. Realizuje go Stowarzyszenie Wielkie Jeziora Mazurskie 2020 w partnerstwie z Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Warszawie. Wartość wszystkich prac jest szacowana na ponad 172 mln zł.

 

Tagi: Pisa, Pisz, port, inwestycja
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 April

Bruno Peyron na "Commodore Explorer" zakończył w Breście rejs dookoła świata z wynikiem 79 dni.
wtorek, 20 kwietnia 1993
Na rynku wydawczniczym ukazał się pierwszym numer magazynu "Yachting World".
piątek, 20 kwietnia 1894