TYP: a1

Skorupiaki na oparzenia?

wtorek, 8 sierpnia 2017
Redakcja/MF

Czy owoce morza mogą pomóc w leczeniu oparzeń słonecznych? Tak! A jak to zrobić wymyślili Polacy. Zespół naukowców z Politechniki Gdańskiej opracował metodę rozpuszczania w wodzie chitozanu - niezwykłej substancji pozyskiwanej z morza.

Chitozan, o którym mówi się, że jest prawdziwym przełomem w technologii, to naturalny polimer o wyjątkowych właściwościach. W czystej postaci występuje jako składnik ścian komórkowych pleśniowych grzybów strzępkowych z klasy Zygomycetes. Można go otrzymać ze skorupiaków morskich – krewetek i kryli, ponieważ wchodzi w skład ich chitynowych pancerzy.

Polimer składa się z dwóch podjednostek występujących w skórze człowieka – m.in. w heparynie i kwasie hialuronowym. Nie są więc znane żadne przypadki uczulenia na chitozan, nawet u tych osób, u których występuje reakcja alergiczna na owoce morza, a polimer na dodatek ma działanie antybakteryjne. Jest w pełni biodegradowalny i nietoksyczny.

Chitozan testowano zarówno jako środek do użytku zewnętrznego jak i wewnętrznego. Działa gojąco na rany, może być też stosowany jako środek wspomagający odchudzanie. Nie jest trawiony i pęcznieje w przewodzie pokarmowym niczym błonnik, dając uczucie sytości oraz zapobiega wchłanianiu tłuszczów.

Polski zespół z Politechniki Gdańskiej od dłuższego czasu prowadzi badania nad chitozanem. Udało mu się opracować metodę rozpuszczania go w wodzie (za co zespół otrzymał złoty i srebrny medal na targach innowacyjności w Moskwie i Norymberdze). Wcześniej chitozan łączony był z kwasem mlekowym, ponieważ do rozpuszczenia potrzebuje roztworu o niskim pH. Wprawdzie była to mieszanina bezpieczna dla przewodu pokarmowego, jednak zbyt kwaśna dla skóry. Chitozanowy hydrożel nawilża i ujędrnia skórę, chroni ją przed wolnymi rodnikami oraz regeneruje urazy mikrobiologicznie. Żel pozostawia na skórze cienki, niewidoczny filtr, który spowalnia tempo utraty wody, a dzięki swoim przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybicznym właściwościom tworzy doskonałe warunki do odbudowywania komórek skóry. Co ważne, nawet bez dodatku konserwantów żel zachowuje właściwości przeciwdrobnoustrojowe przez minimum sześć miesięcy. Doskonale łączy się z innymi substancjami i niektórymi polimerami.

 

Tagi: chitozan, skorupiaki, oparzenia
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 marca

Pod dowództwem Kpt. Jana Ludwiga wypłynął w rejs dookoła świata "Zawisza Czarny".
niedziela, 19 marca 1989
Wypadł za burtę i utonął Rob James, jeden z największych żeglarzy naszych czasów, mąż znanej samotniczki oceanów Naomi James.
sobota, 19 marca 1983
Po odbudowie kadłuba starej szalupy żaglowo-motorowej zwodowano s/y "Zjawa", która później służyła Władysławowi Wagnerowi w jego rejsie dookoła świata.
sobota, 19 marca 1932