TYP: a1

Powstanie przystań na Śniardwach

piątek, 1 września 2017
Z mediów/PAP

Na Śniardwach już w przyszłym roku ma powstać nowa przystań. Oprócz jachtów, cumować w niej mają jednostki Mazurskiej Służby Ratowniczej. Inwestycja ma kosztować ok. 13 mln zł.

W przystani w Nowych Gutach w gminie Orzysz będzie mogło cumować 40 jednostek pływających, w tym statki pasażerskie. Dodatkowo cumować tam będą trzy jednostki służb ratowniczych. Przystań ma mieć infrastrukturę przypominającą port morski i będzie chroniona przez pirs z nasypem kamienno-ziemny tworzącym zatokę.

W czwartek 31 sierpnia marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin podpisał z zarządem Stowarzyszenia Turystycznego Śniardwy-Nowe Guty umowę na dofinansowanie inwestycji ze środków unijnych. Całkowity koszt budowy portu to 13,2 mln zł a dofinansowanie inwestycji wyniesie 10,8 mln zł.

Odległość między Nowymi Gutami na krańcu wschodnim jeziora a Popielnem - jedynym portem, do jakiego żeglarze mogą przybić - to 25 kilometrów. W Niedźwiedzim Rogu i Okartowie są pomosty, do których można zacumować, nie ma tam jednak odpowiedniej infrastruktury. Część południowa jeziora jest płytka i kamienista, a podczas załamania pogody tworzą się ostre, krótkie fale. Żaglówki przy wiatrach pchających na wschód i południe nie mają się gdzie schronić. Dodatkowo tor wodny jest wąski. Dlatego też, jak wyjaśniał w rozmowie z PAP Dariusz Kizling z Lokalnej Grupy Działania Mazurskie Morze powstała konieczność budowy przystani, do której żeglarze będą mogli spłynąć w przypadku trudnych warunków na akwenie. O budowę portu zabiegało także Stowarzyszenie Mazurska Służba Ratownicza, które odpowiada za bezpieczeństwo na Śniardwach.

Inwestycja ma być gotowa we wrześniu 2018 roku.

 

Tagi: Śniardwy, jezioro, przystań
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 September

Zmarł Dariusz Bogucki, konstruktor statków i jachtu "Gedania", kapitan jachtowy, uczestnik wielu wypraw oceanicznych i polarnych, pod żaglami opłynął Horn i dotarł za oba kręgi polarne. Był również znanym publicystą i pisarzem; m.in. autorem książek - "Is
niedziela, 22 września 2002
Na jachcie "Neo Vent" z Trinite-sur-Mer drogą na zachód wyruszył w okołoziemski rejs Pierre Auboiroux; podróż zakończył 29.08.1966 r., a trasa wiodła przez Atlantyk, Panamę, Markizy, Cieśninę Torresa, Indie, Suez i Saint Tropez.
wtorek, 22 września 1964
Zagłada żaglowca "Teaping"; zbudowany w 1863 r., był jednym z pierwszych kliprów kompozytowych, regularnie brał udział w Tea Races (1856-1871).
piątek, 22 września 1871