TYP: a1

Pirania w Sanie

poniedziałek, 28 kwietnia 2025
Hanka Ciężadło

Co robiła pirania w polskiej rzece? To samo, co roiłaby w Amazonce; na szczęście ta konkretna rybka złowiona przez badaczy, należała do gatunku roślinożernego (co dowodzi, że nawet w najlepszych rodzinach zdarzają się dziwacy). Czy jednak jej obecność nie stanowi przypadkiem dowodu, że „bioinwazja”, o jakiej mówią uczeni, już się dokonała?

Nieproszeni migranci

Świat w coraz większym stopniu staje się „globalna wioską”, a na dodatek klimat nam się zmienia. Oba te czynniki sprawiają, że coraz częściej w różnych lokalizacjach napotykamy gatunki, których teoretycznie nie powinno tam być. Przykładów jest mnóstwo, niekiedy bardzo malowniczych – świetnym przykładem może być papuga, aleksandretta obrożna.

Oryginalnie występowała tam, gdzie wszystkie papugi, czyli w tropikach. Z jakiegoś powodu zamieszkała jednak w Polsce (prawdopodobnie kilka ptaków komuś nawiało) i teraz żyje wśród nas i ma się dobrze. Pierwszy lęg dziko żyjących ptaków tego gatunku potwierdzono w Nysie w 2018 roku.

O co chodzi z tą piranią?

To, w jaki sposób pirania dostała się do Sanu, pozostanie pewnie tajemnicą. Piranie nie poradzą sobie bez wody, więc prawdopodobnie było to zamierzone działanie. Być może było to zamierzone działanie – ktoś likwidował akwarium i wpadł na błyskotliwy pomysł wypuszczenia rybek na wolność – w końcu, co mogło pójść nie tak?

Fakt, że pirania znalazła się w rzece, to jedna sprawa – ale to, że w nie przeżyła, to już zupełnie inna para kaloszy. Problem z inwazyjnymi gatunkami polega na tym, że w obcym sobie środowisku nie mają naturalnych wrogów, a często są też konkurencją dla przedstawicieli rodzimej fauny czy flory.

Dr hab. Aneta Bylak z Uniwersytetu Rzeszowskiego, zajmująca się ekosystemami podkarpackich rzek, przyznaje, że oprócz wspomnianej piranii badacze natrafili też na żółwie czerwonolice, wypierające jedynego żyjącego w Polsce naturalnie żółwia błotnego. Jest mało prawdopodobne, by dostały się tutaj na własnych nogach, co sugeruje, że podobnie jak w przypadku piranii, mamy do czynienia z niefrasobliwością człowieka.

Tagi: pirania, San, żółw, ekologia, ciekawostki
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 4 lipca

Francis Joyon na trimaranie "IDEC" bije rekord dobowej żeglugi z wynikiem 543 Mm (22,62 węzły).
poniedziałek, 4 lipca 2005
"Dar Pomorza" kończy służbę i zostaje przekazany do Centralnego Muzeum Morskiego, odtąd pełni rolę muzeum.
niedziela, 4 lipca 1982
W Gdańsku odbyła się ceremonia podniesienia bandery na żaglowcu "Dar Młodzieży".
niedziela, 4 lipca 1982
W Plymouth zakończył okołoziemski rejs Kapitan Zbigniew Puchalski na s/y "Miranda".
piątek, 4 lipca 1980
W Szczecinie został zwodowany jacht "Polonez", na którym Kapitan Krzysztof Baranowski startował w regatach OSTAR i później odbył rejs dookoła świata.
niedziela, 4 lipca 1971
Na "Zjawie III" zamyka okołoziemską pętlę Władysław Wagner, stając się pierwszym polskim żeglarzem, który płynął świat pod żaglami.
wtorek, 4 lipca 1939