TYP: a1

Patenty za łapówki? Kryminalna afera w Olsztynie

poniedziałek, 14 października 2019
Z mediów/PAP

Być może to jest odpowiedź na pytanie, dlaczego po polskich jeziorach pływa coraz więcej kiepskich żeglarzy. Olsztyńska prokuratura zarzuciła egzaminatorowi Polskiego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego branie łapówek w zamian za wydanie zaświadczeń o rzekomo odbytych kursach i zdanych egzaminach na żeglarza i sternika.

Informacje o łapówkach już od jakiegoś czasu docierały do policjantów z wydziału do walki z korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie. Dochodzenie trwało od 2018 roku, a po paru miesiącach w oparciu o zgromadzone materiały postępowanie wszczęła Prokuratura Okręgowa w Olsztynie. W  ciągu minionego tygodnia dokonano kilku zatrzymań, w tym zatrzymano 50-letniego instruktora z Morąga, inicjatora działalności.

Zarzuty przyjmowania i wręczania korzyści majątkowych przedstawiono łącznie czterem osobom. Jak wynika z ustaleń śledczych, Grzegorz Ś., jako instruktor i egzaminator Polskiego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego, czyli osoba pełniąca funkcję publiczną, wydawał poświadczające nieprawdę dokumenty w postaci zaświadczeń o odbytych kursach i zdanych egzaminach na żeglarza i sternika motorowodnego, za co przyjmował korzyści majątkowe. Proceder trwał od maja do września 2018 r. w Olsztynie i innych miejscowościach. Prokuratura postawiła mężczyźnie zarzut przyjęcia korzyści od co najmniej kilkudziesięciu osób na kwotę kilkudziesięciu tysięcy złotych, w zamian za zachowania stanowiące naruszenie przepisów prawa. Grzegorz Ś. przyznał się do dokonania zarzucanego mu przestępstwa i złożył wyjaśnienia. Zastosowano wobec niego poręczenie majątkowe w kwocie 10 tys. zł.

Trzem innym osobom przedstawiono zarzuty wręczenia Grzegorzowi Ś. korzyści majątkowej w wysokości kilkuset złotych za to, że poświadczył o rzekomo zdanych teoretycznych i praktycznych egzaminach uprawniających do uzyskania patentów żeglarza, sternika oraz licencji na holowanie narciarzy wodnych.

Według szacunków organów ścigania w całym kraju może być nawet kilkaset osób, które nielegalnie uzyskały takie uprawnienia.

Podejrzanym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. Według śledczych sprawa ma charakter rozwojowy.

Tagi: łapówka, patent, sternik
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 13 November

Zmarł Jerzy Maćkowiak, żeglarz, inżynier budowy okrętów oraz aktywny członek społeczności żeglarskiej.
poniedziałek, 13 listopada 2017
Mateusz Kusznierewicz odbiera nagrodę Żeglarz Roku ISAF, jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień w żeglarstwie.
sobota, 13 listopada 1999
Do Gdyni z kilkumiesięcznego rejsu na Kubę po udziale w Światowym Festiwalu Młodzieży w Hawanie wraca "Zawisza Czarny" pod dowództwem Janusza Zbierajewskiego. W rejsie przebyto 18 300 Mm, odwiedzono 50 portów w 10 krajach.
poniedziałek, 13 listopada 1978
W Sagres umiera Henryk Żeglarz.
piątek, 13 listopada 1460