TYP: a1

Guzianka II w czerwcu zostanie oddana do użytku

poniedziałek, 18 maja 2020
Z mediów/PAP

To informacja, na którą niecierpliwie czekało wielu mazurskich żeglarzy. Wszystko wskazuje na to, że już w czerwcu śluza Guzianka II w Rucianem-Nidzie zostanie oddana do użytku. Wody Polskie poinformowały, że budowa śluzy jest na ukończeniu.

[t][/t] [s]Fot. Wody Polskie[/s]

Guzianka, która łączy dwa jeziora, Guziankę Małą i Bełdany jest najbardziej eksploatowaną śluzą w Polsce – w 2019 roku przewinęło się przez nią 15 tysięcy jednostek! Ci, którzy pływają po Mazurach wiedzą, że przepływanie tędy wiąże się z kolejką i często nieprzyjemnymi i niepotrzebnymi podczas wypoczynku nerwami związanymi z oczekiwaniem czy wymuszaniem pierwszeństwa przez inne jednostki. Właśnie panujący na Guziance tłok zadecydował, że zdecydowano się wyjść naprzeciw oczekiwaniom żeglarzy, lokalnych samorządów i branży turystycznej i wybudować Guziankę II. Inwestycja kosztuje ponad 30 mln zł i jest realizowana przez Wody Polskie. Ciekawostką jest to, że Guzianka II to pierwsza śluza budowana na Mazurach przez Polaków. Wszystkie istniejące powstały w czasach Prus Wschodnich.

Wymiary Guzianki II: długość użyteczna komory śluzy – 50 m, szerokość komory śluzy – 7,5 m, minimalna głębokość – 2 m, minimalny prześwit pionowy (pod mostem) 4 m. W zależności od wielkości jednostek w komorze śluzy będzie się mogło znajdować ich od sześciu do kilkunastu.

W tym roku latem mają działać obie Guzianki. Według planów od koniec tego roku miałby się rozpocząć remont starej śluzy.

 

 

Tagi: Guzianka, Mazury, śluza
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 14 July

W Gdyni odbył się pierwszy w historii zlot Polonii Żeglarskiej znany pod nazwą World Polonia Sailing Jamboree Poland 1991. Na zlot przybyło 26 jachtów polonijnych z USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Szwecji, Danii, Finlandii. Flotyllę jachtów polon
niedziela, 14 lipca 1991
"Dar Młodzieży" pod dowództwem Kpt. Marka Szymońskiego przekroczył jako pierwszy żeglowiec klasy A linię mety w wyścigu z Antwerpii do Alesund w ramach regat Cutty Sark Tall Ships' Races.
sobota, 14 lipca 2001