TYP: a1

Bims, dinks, a może sztryngier?

środa, 25 lipca 2018
Anna Ciężadło

Bims, występujący również pod bardziej swojsko brzmiącą nazwą „pokładnik”, jest belką stabilizującą konstrukcję łodzi. Bimsy zawsze występują hurtowo, ale zwykle nie zawracamy sobie nimi głowy, poświęcając znacznie więcej uwagi innym elementom. Mimo to, rolę bimsów trudno przecenić, bowiem bez nich właściwie… nie ma łodzi. A jeśli jest, to krótko.

 

 

 

Bimsy i spółka

Bimsy budują poprzeczne wiązanie, umiejscowione pomiędzy burtami jednostki. Współpracując ściśle z innymi cichymi bohaterami, a mianowicie wręgami i dennikiem, bims tworzy ramy wręgowe, zapewniające solidne oparcie dla poszycia pokładu.

 

Aby bimsy mogły sprostać temu niełatwemu zadaniu, muszą podsiadać godziwe punkty podparcia. Dlatego w kierunku równoległym do stępki wspierają je wzdłużniki pokładowe, zaś w kierunku pionowym - kolumny.

 

O tym, jak istotnym elementem konstrukcji łodzi jest bims świadczy chociażby fakt, że zgodnie ze sztuką szkutniczą, wszelkie remonty jachtu należy zacząć właśnie od wymiany bimsów oraz żeber.

 

Jak wiadomo, alternatywną nazwa dla bimsu jest pokładnik, czyli coś umieszczonego pod pokładem. Co zatem znajduje się pod półpokładem? Brawo: półpokładniki. Aż dziw, że nikt nie wymyślił dotąd „halfbimsów”; ale może wszystko jeszcze przed nami.

 

Etymologia

Bims wywodzi się od słówka beam, oznaczającego… pokładnik (kto by się spodziewał?), ale również belkę albo promień. Albo znaną markę Whiskey, ale to akurat czysty przypadek.

Bims, oprócz nazwy pokładnik, posiada jeszcze jeden alias: niekiedy nazywany bywa sztryngierem. Słówko sztryngier wywodzi się wprost od niemieckiego czasownika stringen, oznaczającego „wiązać”, co dość precyzyjnie określa rolę, jaką pełnią bimsy w konstrukcji jednostki pływającej.

Nazwa sztryngier jest trochę mniej wygodna dla słowiańskiego języka, niż bims, toteż przyjęła się ona głównie na żegludze śródlądowej po Odrze, gdzie flisacy nazywali szrtyngierem nie tylko pokładnik, ale również część pokładu po obu stronach ładowni, umożliwiającą przejście z rufy na dziób.

Oczywiście, miało to miejsce w czasach, gdy Odra stanowiła jeszcze ważny szlak handlowy - co, miejmy nadzieję, zostanie w końcu przywrócone.

 

 

 

Tagi: bims, słownik, jacht
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 September

Zmarł Wim van Acker - wybitny żeglarz lodowy, popularyzator klasy DN, m.in. w Polsce. Wielokrotny uczestnik mistrzostw Polski w żeglarstwie lodowym, mistrz Polski w 1971 r., a także człowiek, który żeglarstwu lodowemu w Polsce służył wielką pomocą fachową
niedziela, 8 września 1991
W czasie wejścia do Helu, na zewnętrzny falochron zostaje rzucony s/y "Antracyt"; dzięki szybkiej akcji ratowniczej uratowano załogę i jacht.
czwartek, 8 września 1983
Alain Colas na trimaranie "Manoureva" wystartował z Saint Malo w samotny rejs do Sydney, bijąc rekord trasy (79 dni, 6 godzin i 34 minuty).
sobota, 8 września 1973
W Portsmouth nastąpił start do pierwszych załogowych regat dookoła świata Whitbread Race. W regatach wystartowały polskie jachty "Otago" (Kpt. Zdzisław Pieńkawa) i "Copernicus" (Kpt. Zygfryd Perlicki). Regaty wygrał meksykański kecz "Sayula II".
sobota, 8 września 1973
Z Gdyni wyruszyła "Chatka Puchatków" z załogą Jerzy Tarasiewicz i Janusz Misiewicz; trasa wiodła przez Morze Północne do Boulogne, potem Calais, Port-Saint-Luis-du Rhone, rzekami, kanałami do Marsylli, Morze Śródziemne, Maderę, Martynikę, później już samo
poniedziałek, 8 września 1958
Zakończenie wyprawy Magellana - "Victoria" pod dowództwem Juana Sebastiana de Elcano dotarła do Sewilli.
poniedziałek, 8 września 1522